ثروتمندترین استان کشور از زبان نایب رییس اتاق ایران

عصر جنوب: نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران گفت:باتوجه به شرایط جغرافیایی و وجود ۱۲ درصد آبهای شیرین کشور در لرستان، این استان ، ثروتمندترین استان ایران است.
محسن جلال پور در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی لرستان با حضور رییس و اعضای هیات رییسه اتاق ایران در خرم آباد افزود: شش قطب اصلی اقتصاد ایران با گذشت زمان دچار بحران جدی آب می شوند.

وی با اشاره به انتقال آب به برخی استانها گفت: هزینه شیرین کردن هر متر مکعب آب بدون احتساب هزینه های انتقال به برخی استانها ۱٫۶دلار است .

وی اظهار داشت: در شرایط فعلی قیمت هر مترمکعب آب در لرستان پنج هزار تومان بوده در حالیکه این آب در جاهای مختلف به صورت رایگان عرضه می شود.

وی ادامه داد: عدم قیمت گذاری واقعی آب، شرایط کنونی در کشور را رقم زده که در این شرایط زراعت معقول نبوده و استانها باید به سمت باغداری حرکت کنند.

وی با بیان اینکه در بررسی های انجام شده سه نقطه از لرستان برای کشت پسته مناسب ارزیابی شده افزود: انجمن پسته کشور سالانه ۱٫۵ میلیارد دلار ارزآوری دارد چراکه هر متر مکعب آب مصرفی برای تولید پسته معادل ۳۰ برابر همان مقدار تولید گندم، ارزآوری به همراه دارد.

وی ادامه داد: در حوزه باستان شناسی نیز تنها استانی است که در موزه ملی ایران بخش اختصاصی دارد که تمدن پیش مادی و پیش آرایی این استان بیانگر ظرفیت گردشگری آن است.

رییس اتاق بازرگانی کرمان همچنین قلعه فلک الافلاک خرم آباد را یک ثروت عظیم فرهنگی و تاریخی دانست و تصریح کرد: چنانچه این قلعه جدی گرفته شود موجب ارزآوری سالانه یک و نیم تا دومیلیارد دلار برای کشور می شود.

جلال پور ادامه داد: در مجموع لرستان شرایط بسیار خوبی دارد و باید دیدگاههای فرهنگی نسبت به سرمایه گذاری و شرایط حضور بخش خصوصی در این استان تغییر یابد.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به وجود گیاهان دارویی متعدد در لرستان، اتاق بازرگانی استان می تواند در خصوص تولیدات غذای سالم و ارگانیک به عنوان استان معین اتاق کشور فعالیت کرده و از سرمایه گذاران این بخش استقبال کند.

رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خرم آباد نیز گفت: استان لرستان علی رغم وجود موهبت‎های الهی و پتانسیل‎های بالقوه در زمینه‎های گردشگری، آب و معادن سنگ همواره با عقب‎ماندگی انباشته شده، مواجه بوده به طوری که از اقتصاد کلان مناسبی برخوردار نبوده است.

حسین سلاح ورزی با اشاره به نرخ بالای بیکاری لرستان افزود: برای خروج لرستان از توسعه نیافتگی، باید سالانه ۳٫۵ تا چهار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان انجام شود.

به گزارش ایرنا، وی کم لطفی‎برخی را عامل اصلی عدم سرمایه‎گذاری و کمبود اعتبارات و منابع دولتی در استان بدانست و تصریح کرد: تنها چاره توسعه استان لرستان سرمایه‎گذاری بخش خصوصی است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.