پژو با محصولات جدید به ایران می آید

عصر جنوب: به گزارش مشرق، روزهایی بود که شرایط بازار خودرو بسیار وخیم شده بود و دوست قدیمی ایران‌خودرو یعنی پژو این خودروساز داخلی را رها کرد و این شرکت را در آن روزهای سخت تنها گذاشته بود.

حال پس از بهتر شدن شرایط بازار خودرو مجدداً همین دوست قدیمی به ایران آمده و گویا با همکار قدیمی خود آشتی کرده و قرار است دو محصول جدید را روانه خط تولید ایران خودرو کند. یکی از این دو محصول خودروی سدان «پژو ۳۰۱» است.

در نگاه اول کاملاً مشخص است که طراحی «پژو ۳۰۱» محتاطانه بوده و هیچ هیجانی در آن دیده نمی‌شود و سعی شده طیف وسیعی از مشتریان را تنها راضی نگه دارد. زیر در پوش موتور ۳۰۱ سه نوع موتور قابل نصب است.

پیشرانه ۱٫۲ لیتری VTi با توان تولید ۷۲ اسب بخار، پیشرانه ۱٫۶ لیتری VTi با توان تولید ۱۱۵ اسب بخار و پیشرانه ۱٫۶ لیتری HDi با توان تولید ۹۲ اسب بخار که ایران خودرو اعلام نکرده که کدام پیشرانه را قصد دارد بر روی خط تولید خود ببرد. حال بیایید خوش‌بین باشیم و فرض کنیم که ایران خودرو قوی‌ترین موتور یعنی نمونه ۱٫۶ لیتری VTi را روانه بازار خواهد کرد.

با این فرض پیشرانه پژو ۳۰۱ چهار سیلندر ۱۶ سوپاپه خواهد بود که دقیقاً ۱۵۸۷ سی‌سی حجم دارد و می‌تواند حداکثر ۱۱۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و ۱۵۰ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه را تولید کند.

اگر پژو ۳۰۱ به گیربکس خودکار مجهز شود مصرف آن به صورت ترکیبی ۷٫۶ لیتر خواهد بود و اگر گیربکس دستی روی آن نصب شود ۶٫۸ لیتر در هر صد کیلومتر می‌سوزاند.

در مورد ابعاد و مشخصات این خودرو باید گفت که پژو ۳۰۱ دقیقاً ۴۴۴۲ میلیمتر طول، ۱۷۴۸ میلیمتر عرض و ۱۴۷۶ میلیمتر ارتفاع دارد و فاصله دو محورش ۲۶۵۲ میلیمتر است. وزن این خودرو نیز (با گیربکس خودکار) دقیقاً ۱۵۰۱ کیلوگرم است و ۵۳ لیتر حجم باک بنزین است.

از نظر امکانات و تجهیزات رفاهی این خودرو در سطح‌های مختلفی عرضه می‌شود و می‌توان روی آن تجهیزاتی مثل رینگ‌های آلومینیومی ۱۵ یا ۱۶ اینچی، سانروف، کروز کنترل، سیستم ورود بدون کلید با دکمه استارت موتور، روکش چرمی صندلی‌ها و غربالک فرمان، سیستم تهویه مطبوع با قابلیت تنظیم دستی یا خودکار، کیسه‌های هوای جانبی و جلویی و پرده‌ای، سنسور عقب و سیستم‌های ترمز و پایداری ABS، EBD، HBA، TCS و ESC قابل نصب است که البته بعضی از آن‌ها به صورت استاندارد روی آن قرار ندارند و باید به صورت سفارشی نصب شوند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.