تاتو چیست و چه عوارضی دارد؟

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: دکتر سیما رسایی اظهار کرد: تاتو به ۲ دسته تاتوهای تصادفی و حرفه ای تقسیم می شوند که ممکن است مشکلات و عوارضی را به همراه داشته باشند.
وی افزود: برخی کودکان هنگام بازی کردن با مداد یا خودکار دچار آسیب یا ضربه شده و مواد کربونیزه روی پوست کاشته می شوند.
رسایی ادامه داد: گاهی در هنگام رخ دادن یک تصادف، با کشیده شدن پوست فرد بر روی آسفالت، مواد کربنی موجود در قیر روی پوست کاشته می شود.
این متخصص پوست و مو بیان کرد: در اینگونه مواقع در صورت بروز مشکل حاد، روش های درمانی مانند لیزر و یا جراحی ضرورت دارد.
وی گفت: این گونه تاتوها به دلیل ایجاد مشکل در زیبایی و یا ایجاد عفونت باید درمان شده و از بین بروند.
رسایی در خصوص تاتوهای حرفه ای اظهار کرد: این نوع تاتوها برای زیبایی و با دستگاه های خاص انجام می شود و بر روی صورت، ابرو، اطراف چشم و و یا لب حک می شوند.
این متخصص پوست و مو بیان کرد: از آنجا که عمق مواد در تاتوهای امروزی بیشتر است به جلسات بیشتر برای پاک کردن نیاز دارند.
وی در خصوص عوارض این تاتوها اظهار کرد: اگر اصول بهداشتی در تاتو کردن رعایت نشود می تواند باعث عفونت های پوستی مانند زرد زخم شود و در صورت استفاده از وسایل غیر بهداشتی و چند بار مصرف احتمال ابتلا به عفونت های خطرناکی مانند هپاتیت و اچ آی وی وجود دارد.
رسایی ادامه داد: بروز واکنش های آلرژیک مانند قرمزی، سوزش و ایجاد ضایعات برجسته از جمله دیگر عوارض این تاتوها است.
وی در زمینه اینکه برخی تصور می کنند فردی که تاتو کرده نمی تواند خون بدهد گفت: این باور غلط است اما توجیه این است که در صورت غیر بهداشتی انجام شدن تاتو، ممکن است عفونتی به بدنش منتقل و ناقل برخی بیماری ها از جمله ایدز و هپاتیت باشد.
رسایی اضافه کرد: پس این فرد منعی برای خون دادن ندارد اما نگرانی در مورد آن وجود دارد.
این متخصص پوست و مو گفت: برخی از افراد برای صرف هزینه کمتر و یا تبلیغات برای کارهای زیبایی از جمله تاتو کردن به مراکز غیر مجاز و بدون مجوز مراجعه کرده و سلامتی خود را در معرض خطر قرار می دهند.
وی توصیه کرد: افراد علاقه مند به انجام تاتو، به مراکز مجاز زیر نظارت اداره بهداشت مراجعه کنند و دقت کنند که حتما از وسایل یکبار مصرف استفاده شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.