دست‌دادن با زنان‌ خارجی از نظر شهیدبهشتی

عصر جنوب: حجت‌الاسلام و المسلمین سیدهادی خسروشاهی از روحانیون انقلابی و از فعالان فرهنگی، خاطره‌ای جالب از دیدگاه شهید آیت‌الله بهشتی در خصوص مصاحفه و دست دادن با زنان غیرمسلمان بیان کرده است که مرور آن خالی از لطف نیست.

به گزارش «پارسینه»، حجت‌الاسلام خسروشاهی می‌گوید: یک بار از من دعوت شده بود که بروم و در شهر آخن آلمان برای دانشجویان سخنرانی کنم. برای ناهار، طبق دعوت قبلی همراه آقای صادق طباطبایی و آقای طارمی به منزل یکی از تجار معروف فرش رفتیم که خانمش آلمانی بود، البته الان ایران هستند. خانم مستقیما از آشپزخانه به طرف من آمد و دستش را دراز کرد که با من دست بدهد. من دست ندادم و عذرخواهی کردم! خیلی به خانم بر خورد و طوری سرخ و کبود شد و از شدت ناراحتی به آشپزخانه رفت که تا وقتی که آنجا بودیم بیرون نیامد. البته او حالا یک مسلمان واقعی است و با مرد غریبه دست نمی‌دهد، اما هنوز من یادم هست که چقدر به او بر خورد.

 
در هامبورگ من این مسئله را با آقای بهشتی مطرح کردم و گفتم: «آقا! ما با چنین ماجرایی یک بار برخورد کردیم و گرفتارش شدیم، وضعمان این شد، شما چه می‌کنید؟» ایشان با همان روش و متانت خاصش گفت: «شما که مشکلتان یک بار بوده و حل شده و تمام شده. ما هم در هر حال فکری باید بکنیم.» پرسیدم: «واقعا شما شرعا چنین عملی را که موجب رنجش و دوری افراد غربی از اسلام می‌شود، جایز می‌دانید یا نه؟» شهید بهشتی جواب داد: «اگر عملکرد ما باعث انزجار و دوری کسی از اسلام و دین خدا بشود، قطعا اشکال دارد.»

 
 


 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.