۱۴ سال خشکسالی در برخی از استان‌ها

عصر جنوب: مشاور وزیر نیرو با اعلام اینکه کمبود آب و خشکسالی در برخی استان ها به ۱۴ سال رسیده است گفت: امسال به ۸۷۰ روستای مشکل دار، آبرسانی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا جانباز با اشاره به اینکه مدیریت مصرف آب در فرهنگ ملی فراموش شده است گفت: تولید بی رویه لوازم برقی و استفاده بخش کشاورزی از آن و استحصال بی رویه منابع آبی افت سفره های زیرزمینی را در پی داشته است.
مشاور وزیر نیرو اظهارداشت: هم اکنون در اکثر شاخص ها افت شدید منابع آب در کشور وجود دارد و توجه عموم مردم به این مقوله مهم بیش از گذشته ضروری است. در حال حاضر، متوسط سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در کشور ۲۵۰ لیتر است در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته به ازای هر فرد ۱۵۰ لیتر است.
وی با بیان اینکه کمبود منابع آب و خشکسالی در برخی استان ها به ۱۴ سال رسیده گفت: با پایش های علمی در جهان به ویژه در خاورمیانه و ایران، وضعیت این بخش طی ۳۰ سال اعلام شده است. بخش های زیادی در کشور با مشکل کمبود آب مواجه هستند و راهکارهای مدیریتی نیز در این بخش اندیشیده شده است.
این مقام مسئول در وزارت نیرو تامین، انتقال، مدیریت توزیع، مصرف و تقاضا را از وظایف مهم شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد و از اجرای مدیریت هوشمند توزیع آب و فشار در کشور خبر داد و افزود: مدیریت هوشمند فشار آب در زنجان اجرا شده که امسال نیز این برنامه در اصفهان تداوم یافت و این مهم کاهش ۷ درصدی مصرف آب و رضایتمندی مردم این استان را به همراه داشت.
جانباز تاکید کرد: تاکنون با مدیریت اعمال شده، آب در هیچ شهری از کشور جیره بندی نشده و به عبارتی قطع آب رخ نداده است. وی با اشاره به اینکه اقدامات فرهنگی به تنهایی در کاهش آب مصرفی مردم تاثیر گذار نیست گفت: اکنون ۲۲ درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود و منابع دریافتی نیز پاسخگوی رفع معضلات و مشکلات این حوزه نیست.
مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور به وضعیت نامطلوب آب در روستاها اشاره کرد و افزود: اکنون برای شش هزار و ۹۰۰ روستای کشور با تانکر آبرسانی می شود. امسال با هماهنگی دولت و مجلس، به ۸۷۰ روستای مشکل دار آبرسانی می شود.
وی ادامه داد: با تعامل مناسب نمایندگان مجلس، اختصاص اعتباری متمرکز برای تکمیل مجتمع های آبرسانی به تصویب رسید. جانباز منابع در نظر گرفته شده از محل صندوق توسعه ملی برای این بخش را بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان برای تحت پوشش قرار دادن جمعیت ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری روستاهای هدف بیان کرد.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.