شوکی به نام افزایش شهریه دانشگاه ها!

عصر جنوب: در آستانه سال تحصیلی جدید، تازه‌ترین خبری که دانشجویان دانشگاه‌های آزاد و پیام‌نور را در بهت فرو برد و اسباب نگرانی و نارضایتی آنان را پدید آورد، افزایش شهریه بود. دانشجویانی که در هنگام انتخاب واحد با افزایش شهریه ثابت و متغیر روبرو شدند و البته نظراتی در این خصوص دارند که آن را جویان شدیم.

 

این دانشجویان افزایش شهریه را زمینه‌ساز تأثیرات سوء در دانشگاه آزاد می‌دانند و می‌گویند: کاهش میل و رغبت برای ادامه تحصیل و کاهش تعداد دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه آزاد از جمله آثار سوء این افزایش شهریه در دانشگاه است.
افزایش شهریه به معنای کیفی‌سازی در دانشگاه نیست
یک دانشجوی دانشگاه آزادی که در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی تحصیل می‌کند، پس از اعلام نارضایتی از افزایش شهریه آن را خلاف قانون دانست و گفت: شهریه ثابت از بدو ورود تا پایان سال تحصیلی نباید افزایش یابد و افزایش شهریه ثابت در دانشگاه آزاد بی‌سابقه بوده که برای ورودی‌های قبلی نیز اعمال شده است. وی تأکید کرد: افزایش ناگهانی شهریه متغیر و ثابت لطمه سنگین بر دانشجو و خانواده‌اش وارد می‌کند.این دانشجو از توجیه مسئولین این دانشگاه، مبنی بر اینکه افزایش شهریه در راستای کیفی‌سازی و منفعت دانشجویان است، انتقاد کرد و گفت: تا به امروز شاهد ارتقاء کیفیت متناسب با افزایش شهریه در دانشگاه‌های آزاد نبوده‌ایم. وی به افت کیفیت در حوزه‌های آموزشی، رفاهی و خدماتی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: خدمات موجود در دانشگاه از قبیل اساتید علمی، امکانات اینترنتی و IT ، کتاب‌های موجود در کتابخانه و غذاهای دانشگاهی از کیفیت متناسب با شهریه برخوردار نیست.

این دانشجو افزود: البته بی‌کیفیتی در ارائه خدمات دانشجویی در واحدهای زیرمجموعه بیشتر احساس می‌شود. وی تأکید کرد: افزایش شهریه به معنای بالا رفتن مزایا و کیفی‌سازی خدمات در دانشگاه نخواهد بود. وی معتقد است: افزایش بی‌روبه شهریه‌ها، قدرت تحصیل را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل کاهش می‌دهد و در برخی مواقع موجب ترک تحصیل دانشجو از دانشگاه می‌شود. وی با اشاره به اینکه افزایش شهریه بار مالی بر دوش خانواده دارد، گفت: با افزایش ۲۵ درصدی شهریه ثابت و متغیر، تقبل این هزینه برای خانواده‌هایی که دارای دو یا سه فرزند دانشجو هستند، سنگین است و اکثر والدین زیر بار شهریه و مخارج دانشگاهی کمر خم می‌کنند.

این دانشجو خاطرنشان کرد: تسهیلات دانشجویی از قبیل وام پس از فراغت و وام حین تحصیل جوابگوی این افزایش شهریه نیست و از طرفی برخی دانشجویان بخاطر شرایط خاص اقتصادی نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. وی در پایان به شرایط خاص وام دانشجویی اشاره کرد و گفت: شرایط خاص وام‌های دانشجویی از قبیل داشتن دو ضامن محضری و یا پرداخت ترمی برای وام‌های حین تحصیل، دانشجویان را از گرفتن این‌گونه تسهیلات باز می‌دارد.

هدف دانشگاه آزاد جذب بی‌رویه دانشجو است

برخی دانشجویان جذب بی‌رویه دانشجو و تب مدرک‌گرایی در جوانان را مزید بر علت افزایش شهریه در دانشگاه‌های آزاد می‌دانند. یکی از این دانشجویان گفت: افزایش شهریه ثابت برای دانشجویان فعلی که در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند، کاری خارج از روال و نامرسوم است. این دانشجو به تأثیرات درازمدت افزایش شهریه بر دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه منبع درآمد این دانشگاه‌ شهریه دانشجویی است، اگر این روال ادامه پیدا کند، در آینده‌ای نه چندان دور دانشگاه با کمبود دانشجو و به واسطه آن با کمبود شهریه روبرو خواهد شد.

وی افزود: دانشجویانی که در آزمون سراسری شرکت می‌کنند، بعلت افزایش شهریه‌های دانشگاه آزاد از این پس تمایل پیدا می‌کنند تا جذب مراکز آموزشی دولتی و نیمه‌دولتی شوند. این دانشجو معتقد است: علاوه بر افزایش شهریه، تأسیس بی‌رویه واحدهای دانشگاهی و کاهش جمعیت دانشجو می‌تواند دانشگاه آزاد را با مشکل روبرو کند. این دانشجو اشاره کرد: خدمات ارائه شده متناسب با افزایش شهریه‌ها نیست و دانشگاه آزاد با کمبودهایی از قبیل کلاس آموزشی، اساتید و اعضای هیئت علمی و خدمات رفاهی بی‌کیفیت روبرو است.

وی افزود: از طرفی از آنجاکه هدف برخی دانشجویان تنها اخذ مدرک از این دانشگاه است، اعتراضی نسبت به بی‌کیفیتی خدمات در دانشگاه ندارند. این دانشجو معتقد است: تنها هدف دانشگاه آزاد جذب دانشجو برای دریافت شهریه است و بدون توجه به تقاضای و نیاز جامعه هرساله دانشجو می‌پذیرد. وی به اثرات منفی افزایش ظرفیت پذیرش بالای دانشجو در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تربیت دانشجوی بی‌مهارت، معضل بیکاری و بی‌تخصصی را در جامعه تشدید می‌کند.

این دانشجو به بار مالی شهریه بر دوش خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش شهریه و هزینه‌های جانبی بر خانواده تاثیر می‌گذارد. اکثر دانشجویان در خصوص تبعات افزایش شهریه بر خانواده‌ها و دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، نگرانند. یک دانشجوی رشته حقوق که در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد تحصیل می‌کند، پس از اعلام نارضایتی از افزایش شهریه، اظهار کرد: افزایش شهریه در دانشگاه‌های آزاد چیز تازه و عجیبی نیست، زیرا هر ساله این مراکز با شروع سال تحصیلی، اقدام به درصدی افزایش در شهریه‌ها می‌کنند.

وی به شیوه‌های جدید دانشگاه برای دریافت شهریه اشاره کرد و گفت: تا زمانی که دانشجو کل شهریه را به حساب نریزد، سیستم ثبت‌نام باز نمی‌شود و مجاز به انتخاب رشته نخواهد بود. این دانشجو به بار مالی این افزایش شهریه بر دانشجو اشاره کرد و گفت: برای دانشجویان تازه ورود و فعلی این افزایش ۲۵ در صدی بار مالی اضافی است. وی به تسهیلات دانشجویی از قبیل وام فراغت از تحصیل اشاره کرد و گفت: این وام تنها جوابگوی شهریه متغیر است.

زمان حذف و اضافه بیشترین ضربه مالی را به دانشجو پیام‌نور وارد می‌کند
با توجه به اینکه در دانشگاه پیام‌نور هم افزایش شهریه‌ها لحاظ شده نظر برخی از این دانشجویان را درباره این موضوع جویا شدیم. دانشجویان دانشگاه پیام‌نور معتقدند افزایش شهریه ثابت مغایر با قانون است و این افزایش تنها شامل دانشجویان تازه وارد است نه دانشجویی که در حال تحصیل یا در آستانه فراغت از تحصیل است. آنان اشاره کردند: سیستم این دانشگاه غیرحضوری است پس افزایش شهریه ثابت متنافض با سیستم آموزشی است و برای دانشجویان این دانشگاه قابل قبول نیست.

دانشجویان این دانشگاه تأکید کردند: بلاتکلیفی دانشجویان این دانشگاه در هنگام ثبت‌نام و زمان حذف و اضافه بیشترین ضربه مالی را به دانشجو وارد می‌کند. آنان معتقدند: افزایش هزینه شهریه ثابت به نفع دانشجویان تازه وارد و به ضرر دانشجویان فعلی است چراکه در قبال آن خدمات بیشتری به دانشجویان تازه وارد تعلق می‌گیرد در حالی که این امکانات سود چندانی برای آن دسته از دانشجویانی که در حال فراغت از تحصیل هستند، ندارد. این دانشجویان در پایان به کمبود خدمات در دانشگاه‌های پیام‌نور اشاره کردند و گفتند: به روز نبودن روش تدریس، کوچک بودن فضای کلاس‌ها و کمبود امکانات آموزشی از قبیل کارگاه، آزمایشگاه و واحد کامپیوتر از جمله کمبودهای دانشگاه است.


 

 

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.