انعکاس بیانات مقام معظم رهبری درباره مبارزه با داعش در رسانه‌های خارجی

عصر جنوب: حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح دوشنبه پس از پایان دوران بستری و ترخیص از بیمارستان بیاناتی درباره همکاری ایران با آمریکا برای مبارزه با داعش داشتند که در رسانه‌های خارجی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

خبرگزاری رویترز با اشاره به بیانات روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب در مورد تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی علیه داعش گزارش داد؛ ایران تلاش‌های آمریکا برای مقابله با داعش در عراق و سوریه را جهت‌دار می‌داند. رهبر ایران پس از مرخصی از بیمارستان گفت، اظهارات اخیر مقامات آمریکایی برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی به منظور مبارزه با داعش پوچ، توخالی و جهت‌دار است و تناقضات آن‌ها در عمل و اظهارات‌شان نشان دهنده این حقیقت است.رویترز در ادامه به بخش دیگری از اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت و نوشت: رهبر ایران می‌گوید که درخواست آمریکا برای همکاری با اقداماتش علیه داعش را رد کرده است.هم‌چنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی ضمن پوشش بیانات روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب اعلام کرد: ایران درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف بین‌المللی جهت مبارزه با داعش را به دلیل “نیت‌های کثیف” واشنگتن رد کرده است.این خبرگزاری در ادامه یادآور شد: رهبر ایران می‌گوید که درخواست آمریکایی‌ها را پیش از آنکه مقامات این کشور به طور علنی با نقش ایران در این ائتلاف مخالفت کنند رد کرده است.آیت الله خامنه‌ای هم‌چنین در سخنانش تاکید کرد که ایران افتخار می‌کند جزیی از این ائتلاف جهانی که آمریکا آن را رهبری می‌کند نباشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی پس از این که فرانسه اعلام کرد مایل است از ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی چگونگی مبارزه با داعش دعوت کند با حضور ایران مخالفت کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرد و گفت که حضور این کشور در کنفرانس پاریس مناسب نیست.

شبکه‌ی خبری العربیه‌ نیز با پوشش کامل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روز دوشنبه گزارش داد: ایران با درخواست آمریکا برای همکاری با این کشور علیه نیروهای داعش در عراق و سوریه مخالفت کرده است.

رهبر ایران در این باره گفت: آمریکا از همان ابتدا توسط سفیرش در عراق خواستار همکاری ایران برای مقابله با داعش شد اما من با آن مخالفت کردم چون آن‌ها دست‌های آلوده‌ای دارند.

این شبکه‌ی خبری با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب در مورد مسائل مربوط به کشور آخرین حرف را می‌زنند افزود: رهبر ایران می‌گوید که وزیر امور خارجه آمریکا به طور شخصی از محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش درخواست همکاری کرده که با مخالفت روبه‌رو شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای که به منظور عمل جراحی به مدت یک هفته در بیمارستان بستری بود پس از مرخصی‌اش در گفت‌وگو با خبرنگاران، واشنگتن را به تلاش برای تبدیل کردن عراق و سوریه به کشوری مشابه پاکستان متهم کرد تا بتواند هر جا که خواست دست به بمباران بزند.

به گزارش شبکه العربیه، آمریکا در روزهای اخیر از کشور منطقه و جامعه بین‌الملل برای مقابله با نیروهای داعش که بخش‌های زیادی را در عراق و سوریه به تصرف خود درآوردند درخواست کمک کرده است. هم اکنون بیش از ۳۰ کشور جهان در پاریس گرد هم جمع شدند تا راه‌های مقابله با این گروه تروریستی را مورد بررسی قرار دهند.

هم‌چنین شبکه خبری اسکای‌نیوز در خبری با عنوان “خامنه‌ای: همکاری علیه گروه دولت اسلامی (داعش) را رد کردیم” نوشت: رهبری ایران اعلام کرد که کشورش با درخواست آمریکا برای همکاری در مبارزه با گروه داعش را رد کرده است.

وی گفت که از همان روزهای اول حمله این افراد تندرو، آمریکا به واسطه سفیرش در عراق همکاری علیه داعش را خواستار شد که این مساله را رد کردیم چرا که دست‌های آن‌ها به خون آلوده است.

سی. ان.ان عربی هم با خبری با عنوان آیت الله خامنه‌ای کمک به واشنگتن برای نابودی داعش را رد کرد آورده است:‌ رهبری معظم ایران امروز دوشنبه از مخالفت ایران با درخواست آمریکا برای همکاری علیه دولت اسلامی پرده برداشت و گفت که هدف آمریکا حضور نظامی در منطقه است و تشکیل ائتلاف برای مقابله با داعش نیز در راستای خدمت به منافعش است.

روزنامه الیوم السابع نیز در خبری با این عنوان که رهبر ایران اظهارات آمریکایی‌ها در خصوص تشکیل ائتلاف برای مقابله با داعش را پوچ توصیف کرد، به سخنان امروز ایشان دراین‌باره اشاره کرد.

سایت قرطاس هم به نقل از مقام معظم رهبری نوشت که هدف دولت آمریکا از مبارزه با داعش حضور نظامی در منطقه است.

این سایت به نقل از سخنان ایشان افزود: آن چه در عراق درباره حمله به داعش انجام شد، اقدامی از سوی آمریکایی‌ها نبود بلکه این کار به لطف ارتش و گروه‌های عراقی انجام شد.

سایت ایلاف نیز در تیتری با عنوان”چون پوچ و هدفش حضور نظامی در منطقه بود، با ائتلاف آمریکا علیه داعش مخالفت کردیم” نوشت: رهبری ایران بعد از خروج از بیمارستان، اظهارات مسوولان آمریکایی درباره تشکیل ائتلاف بین‌المللی تحت عنوان مبارزه با تروریسم را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواند.

وی تاکید کرد که ایران با درخواست آمریکا برای همکاری با آن علیه گروه تروریستی داعش مخالفت کرده است چرا که هدف آمریکا از پروژه مبارزه با داعش، حضور نظامی در منطقه است.

رهبری ایران تصریح کرد که مدارکی وجود دارد که کذب بودن و تناقض در ادعاها، مواضع و رفتار مسوولان آمریکایی را اثبات می‌کند.

به گزارش ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی، اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواندند و با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که به‌صراحت اعلام کردند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، افزودند: این که آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته جمعی مایوس می‌شود، مایه‌ی افتخار ما است و افتخاری بالاتر از این، برای خود نمی‌دانیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، سپس به منظور نشان دادن دروغ‌گویی آمریکایی‌ها برای مبارزه با داعش، جزئیاتی را از پشت پرده این ماجرا بیان کردند.

ایشان گفتند: در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در عراق می‌خواهد که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی‌ها همکاری کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا و اعلام این موضوع که ما از ایران برای ائتلاف بر ضد داعش دعوت نمی‌کنیم، خاطرنشان کردند: همین وزیر امور خارجه آمریکا، شخصاً به آقای دکتر ظریف درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.

ایشان افزودند: حتی معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آمریکا در خصوص مبارزه با داعش، گفتند: اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: آمریکایی‌ها قبلاً نیز با سر و صدای فراوان و با حضور چندین کشور، یک ائتلاف بر ضد سوریه تشکیل دادند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و در مورد عراق نیز وضعیت به همین‌گونه خواهد بود.

ایشان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها قصد اقدام جدی بر ضد داعش ندارند، افزودند: خود آمریکایی‌ها و حتی خود داعشی‌ها به خوبی می‌دانند حرکتی که در عراق، کمر داعش را شکست، اقدام آمریکا نبود، بلکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش عراق بود که مبارزه با داعش را به خوبی فرا گرفته بودند و ضربات جدی به آن وارد کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه ضربات نیروهای مردمی و ارتش عراق به داعش ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کردند: واقعیت آن است که آمریکایی‌ها به دنبال بهانه‌ای هستند تا همان کاری را که در پاکستان انجام می‌دهند و با وجود دولت مستقر و ارتش قوی، بدون اجازه وارد خاک این کشور می‌شوند و نقاط مختلف را بمباران می‌کنند در عراق و سوریه انجام دهند.

ایشان تاکید کردند: آمریکایی‌ها بدانند که اگر چنین کاری را انجام دهند، همان مشکلاتی که در ده سال گذشته بر سر راهشان در عراق به وجود آمد، بار دیگر به وجود خواهد آمد.

 

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.