معاون نخست وزیر کره شمالی اعدام شد +عکس

عصر جنوب – asrejonoob.ir: پس از آن که یک روزنامه کره جنوبی مدعی شد، پیونگ یانگ دو تن از مقامات خود را در اوایل ماه جاری میلادی در ملأ عام اعدام کرده، وزارت اتحاد دو کره در دولت کره جنوبی نیز به نقل از “منابع موثق” اعلام کرد، کیم یونگ جین، معاون نخست وزیر کره شمالی مدتی پیش به اعدام محکوم شده و حکم او به اجرا در آمده است.

به گزارش روز نو، همچنین این وزارتخانه دولت سئول تصریح کرد، کیم یونگ چول، رئیس پرقدرت وزارت جبهه متحد کره شمالی و مسئول روابط بین دو کره در دولت پیونگ یانگ، به گذراندن “دوره بازپروری انقلابی” و یک مقام وزارت تبلیغات این کشور نیز به “اقدامات توبیخی” محکوم شده‌اند.

براساس این گزارش، کیم یونگ جین، معاون نخست وزیر کره شمالی در امور آموزش و پرورش این کشوردر ماه ژوئیه تیرباران شده و دوره یک ماهه بازپروری کیم یونگ چول هم در در اواسط ماه اوت در یک مزرعه روستایی پایان یافته است. کیم یونگ جین تا سال ٢٠١٢ سمت وزارت آموزش و پرورش کره شمالی را در اختیار داشت و در آن سال، به مقام معاونت نخست وزیر در امور آموزش و پرورش ارتقا یافت.

منابع کره شمالی اطلاعاتی در مورد مجازات این سه مقام دولتی منتشر نکرده‌اند اما به گزارش رسانه‌های کره جنوبی، دلیل محکومیت کیم یونگ جین حضور در مراسم عمومی با ظاهری یاس آور و سرخورده و علت محکومیت کیم یونگ چول انحراف از موازین فروتنی انقلابی بوده است.

۲۷۷۰۸۷_۲۶۶

این مجازاتها علیه این سه مقام برجسته دولتی کره شمالی، در صورتی که صحت داشته باشد، نشانه آن است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بار دیگر در صدد تحکیم موقعیت خود در نظام حکومتی آن کشور از طریق پاکسازی افراد مظنون به عدم وفاداری کامل به او و همچنین، ایجاد جو ارعاب برای جلوگیری از هرگونه انتقاد است.

در سال ٢٠١٢، منابع کره شمالی تایید کردند که جانگ سونگ تائک، شوهر عمه رهبر کره شمالی که از او با عنوان فرد دوم در ساختار قدرت این کشور نام برده می‌شد، به جرم “جناح گرایی”، عقاید اقتصادی مجرمانه و ابراز عدم اعتماد به رهبری محاکمه و به اعدام محکوم شده است. این منابع گفتند که حکم اعدام با استفاده از سلاح ضدهوایی به اجرا گذاشته شد. در پی انتشار این خبر، رسانه‌های کره شمالی پیام‌های متعدد مقامات و مردم عادی را در حمایت از صدور و اجرای این حکم اعدام منتشر کردند. سال گذشته نیز تایید شد که هیون یونگ چول، وزیر دفاع کره شمالی به خاطر “ضعف در ابراز وفاداری به رهبری اعدام شده است.

کیم جونگ اون پس از مرگ پدرش کیم جونگ ایل در سال ٢٠١١ درحالی که هنوز به سی سالگی نرسیده بود به عنوان “دبیر اول حزب کارگران کره” و “رئیس کمیسیون نظامی مرکزی” رهبری کره شمالی را در دست گرفت. در دوره رهبری او، کره شمالی موضعی انعطاف ناپذیرتر از گذشته را در زمینه روابط خارجی و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی اتخاذ کرده و به نظر می‌رسد که در داخل نیز شدت عمل بیشتری علیه هرگونه انحراف از اطاعت کامل از رهبری به کار رفته است.

منابع کره شمالی هنوز اعدام معاون نخست وزیر آن کشور را تایید نکرده‌اند. در گذشته، در چند مورد اخبار مربوط به اعدام مقامات کره شمالی بعدا توسط مقامات آن کشور تکذیب شده است.

خبر اعدام معاون نخست وزیر کره شمالی چند روز پس از آن انتشار می‌یابد که مقامات کره شمالی تایید کردند که معاون سفیر آن کشور در بریتانیا همراه با اعضای خانواده خود به کره جنوبی پناهنده شده است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.