انتشار دفترچه دوره کاردانی علمی کاربردی در اوائل هفته آینده

عصر جنوب – asrejonoob.ir: سرپرست معاونت نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی از انتشار دفترچه پذیرش دوره کاردانی این دانشگاه در اوائل هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، بهرامی‌نسب در نشست خبری که صبح امروز در دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد، با اعلام خبر فوق افزود: یک هفته پس از انتشار دفترچه پذیرش دوره دانشگاه جامع علمی کاربردی دفترچه پذیرش دوره کارشناسی این دانشگاه نیز از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود. در دوره کاردانی در چهار گروه صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات آموزشی و فرهنگ و هنر در ۸۵۱ مرکز دانشجو پذیرش می‌شود و در مقطع کارشناسی در ۲۶۰ رشته و ۴۰۵۷ کدرشته محل در ۷۷۷ مرکز دانشجو پذیرش می‌شود.

وی در مورد نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی توضیح داد: در مقطع کاردانی معدل دیپلم، نوع دیپلم، وضعیت اشتغال و سهمیه آزاد و وضعیت بومی و سهمیه ایثارگری و در دوره کارشناسی نوع مدرک کاردانی، معدل دوره کاردانی، وضعیت اشتغال و سهمیه آزاد و وضعیت بومی و سهمیه ایثارگری در نحوه پذیرش دانشجو تاثیرگذار است.

سرپرست معاونت نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: داوطلب مجاز به انتخاب ۳۰ کدرشته محل در مقطع کاردانی و ۲۰ کدرشته محل در مقطع کارشناسی است که همه این کدرشته محل‌ها باید از یک گروه آزمایشی انتخاب شوند. به داوطلبان توصیه می‌شود فقط اقدام به انتخاب یک کدرشته محل نکنند زیرا در دوره قبل ۱۲ هزار مردودی داشتیم که ۸۰ درصد آنها افرادی بودند که فقط اقدام به انتخاب یک کدرشته محل کرده بودند.

بهرامی‌نسب افزود: داوطلبانی که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۵ فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند هم برای دوره‌های مهرماه و هم برای دوره بهمن‌ماه اقدام به ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند اما افرادی که مدرک کاردانی آنها تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه آماده می‌شوند فقط مجاز به ثبت‌نام و انتخاب رشته در دوره بهمن‌ماه هستند.

وی با اشاره به پذیرش اتباع خارجی در دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: شرایط و ضوابط پذیرش اتباع خارجی در قسمت مقدمه دفترچه انتخاب رشته ذکر شده است و متقاضیان توجه داشته باشند فقط در برخی از استان‌ها و رشته‌ها مجاز به انتخاب‌رشته هستند. همچنین داوطلبان توجه داشته باشند که مرخصی، انتقالی و مهمانی فقط در نیمه دوم سال مجاز است.

سرپرست معاونت نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه انعقاد قرارداد با بیمه‌ها از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها تفویض اختیار شده است، افزود: در این راستا دانشگاه جامع علمی و کاربردی امسال با بیمه‌ای که بهترین خدمات را به دانشجویان ارائه می‌دهد قرارداد امضا کند. دانشجویان توجه داشته باشند که در ابتدای ثبت‌نام می‌توانند از وام شهریه استفاده کنند.

 

ظرفیت پذیرش دانشگاه جامع علمی کاربردی

بهرامی‌نسب در ادامه در مورد ظرفیت پذیرش دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی ۱۰۶۶۰ کدرشته محل دارد که در هر کدام از این کدرشته محل‌ها ۷۵ نفر پذیرش می‌شوند. به عبارت دیگر ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها ۷۹۵ هزار نفر است.

وی در مورد میزان شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز توضیح داد: طبق مصوبه آخرین جلسه کمیته شهریه دانشگاه، شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش خواهد داشت.

 

ارائه ۲۰۰۰ کدرشته محل جدید

سرپرست معاونت نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه از تصویب دو هزار کدرشته محل جدید در کمیته گسترش خبر داد و با اشاره به اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه دیپلماسی علمی گفت: یکی از اقدامات دانشگاه در زمینه دیپلماسی علمی تأسیس مرکزی در کشور افغانستان است.

 

سطح‌بندی مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی

بهرامی‌نسب در ادامه با اشاره به رتبه‌بندی مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: فرآیند رتبه‌بندی مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی به‌صورت کامل انجام نشد و قرار است سطح‌بندی جای رتبه‌بندی را بگیرد و براساس نتایج سطح‌بندی بسته‌های تشویقی به مراکزی که در سطح بالاتری قرار دارند، ارائه شود.

وی با بیان این‌که مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی از چهار مرجع مورد نظارت قرار می‌گیرند، توضیح داد: مرجع اول واحدهای استانی، مرجع دوم مؤسسات و دستگاه‌های متقاضی، مرجع سوم سازمان مرکزی و مرجع چهارم دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم است.

 

اقدامات دانشگاه علمی کاربردی در زمینه گسترش تعاملات بین‌المللی

سرپرست معاونت نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به شرایط کشور در دوران پس از برجام اظهار کرد: دانشگاه‌های زیادی از کشورهای خارجی در فرآیند بازدید از دانشگاه‌های کشور از دانشگاه جامع علمی کاربردی بازدید کردند. این دانشگاه اکنون عضو چند اتحادیه بزرگ دانشگاه‌های اروپایی شده است. همچنین براساس تعاملاتی که با دانشگاه‌های کشور آلمان داشته قرار است از دانشگاه‌های این کشور اساتیدی برای برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت به دانشگاه جامع علمی کاربردی اعزام و دانشجویان ما به دانشگاه‌های این کشور فرستاده شوند.

 

حذف ۱۲ تا ۱۵ هزار کد مدرسی

بهرامی‌نسب با اشاره به بسته بودن سامانه امور مدرسان گفت: بیش از ۶ ماه است که سامانه امور مدرسان با هدف ارتقاء کیفیت مدرسان دانشگاه جامع علمی و کاربردی بسته شده است. مدرسینی که در این دانشگاه تدریس می‌کردند مورد پالایش قرار گرفتند و در این راستا ۱۲ تا ۱۵ هزار کد مدرسی حذف شد.

وی افزود: برای ارتقاء اساتید دوره‌هایی برگزار می‌شود زیرا تربیت مدرسین اهمیت ویژه‌ای دارد و افرادی که به عنوان مدرس در دانشگاه علمی کاربردی انتخاب می‌شوند باید در دوره‌ای که به آنها اطلاع عمومی و تخصصی ارائه می‌شود، شرکت کند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.