قدرتمندترین زنان دنیا + تصاویر

عصر جنوب – asrejonoob.ir: هفته نامه چلچراغ – نسیم بنایی : «عزیزم میای این طرف ها حجابتو رعایت کن!» این کامنت یکی از چندین کاربر ایرانی بود که چندی پیش به صفحه رسمی کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهوری کرواسی، هجوم آورده بودند. این زن ۴۸ ساله کروات که این چنین مورد رفتار اهانت آمیز کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی قرار گرفت، نخستین زنی است که به سمت ریاست جمهوری در کرواسی رسیده است. انتخاب او هم به لحاظ جنسیت و هم به لحاظ سن پایینش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مجله فوربز در سال ۲۰۱۶ نام او را در میان ۵۰ زن قدرتمند جهان قرار داد. شاید برای آن دسته ای که به صفحه رسمی کیتاروویچ حمله کرده بودنأ، قدرت این زن اهمیتی نداشته باشد. اما مطرح شدن زنان به عنوان ابرقدرت های دنیای امروز امری قابل تامل است. از ایتالیا تا آمریکا، از شیلی تا آفریقا؛ زنان تقریبا در تمامی نقاط دنیا موفق شده اند به جایگاه های قدرت دست پیدا کنند و در مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اثرگذار باشند.
ابعاد اجتماعی و سیاسی زنان هر روز پررنگ تر می شود و نقش آن ها در این زمینه به صورت تدریجی در حال جدی تر شدن است. از فدریکا موگرینی، نماینده اتحادیه اروپا، گرفته تا کولیندا گرابار کیتاروویچ، نام همه این زن ها در فهرست قدرتمندترین زنان دنیا قرار دارد؛ حتی اگر مورد حمله تمسخرآمیز کاربران اینترنتی ایرانی و غیرایرانی قرار بگیرند.
ظرافت مقتدرانه

۱- از زندان تا دفتر ریاست صندوق بین المللی پول

تنها یک زن مقتدر می تواند مسیر خود را از زندان به بزرگ ترین سازمان اقتصادی در جهان تغییر بدهد. دادگاه هایش به گوش خیلی ها رسید، اما این ها دلیل نشد که دوباره به عنوان رییس مهم ترین سازمان اقتصادی در جهان انتخاب نشود. این روزها دیگر نام صندوق بین المللی پول با نام کریستین لاگارد گره خورده است؛ زن ۶۰ ساله فرانسوی که تا مرز زندان پیش رفت، اما به جای زندان از دفتر ریاست صندوق بین المللی پول سر درآورد. او اکنون برای دور دوم بر این سازمان ریاست می کند.
لاگارد تاکنون دو بار ازدواج کرده و هر دو بار طلاق گرفته است. در حال حاضر نیز با فردی به نام ژاویر گیوکانتی زندگی می کند. هرچند او در زندگی شخصی چندان موفق عمل نکرده، اما در مرحله نهادهای بزرگ تر اجتماعی بسیار موفق ظاهر شده است. این زن گیاه خوار به سلامتی اش بسیار اهمیت می دهد و هر هفته به ورزش می رود. اتهاماتی که به او وارد می شود، تاکنون اثری معکوس داشته و موفق نشده او را از قدرت کنار بزند، حال باید دید در آینده چه اتفاقاتی برای این زن خواهدافتاد.
ظرافت مقتدرانه

۲- جنجال ایتالیایی

نام این زن در ایران با بحث مذاکرات و توافق هسته ای گره خورده است. کسی که جلسات متعددش با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، فصل جدیدی را برای کشور رقم زد. فدریکا موگرینی نماینده اتحادیه اروپاست، زن ۴۳ ساله ای که به تازگی نام خودش را وارد فهرست زنان قدرتمند جهان کرده است، اما در همین مدت کوتاهی که قدم به دنیای قدرت زنان گذاشته، از بسیاری دیگر جلوتر است. البته این زن ایتالیایی فعالیت سیاسی خود را زا ۱۵ سالگی آغاز کرده است.
موگرینی مسلمان نیست، اما مطالعات در حوزه فلسفه و سخنانش در این باره مباحثی را در اروپا مطرح کرده است. او در مورد اسلام در اروپا گفته است: «اسلام در تاریخ اروپا جایگاهی دارد؛ این دین در فرهنگ اروپا و از آن مهم تر در گذشته و آینده این قاره حضور و اهمیت دارد. چه خوشتان بیاید و چه بدتان بیاید، این یک واقعیت است.» این سخنان موگرینی جنجال هایی را در اروپا به پا کرده، اما آسیبی به قدرت او وارد نکرده است.
ظرافت مقتدرانه

۳- شهردار آفریقایی که رییس جمهور شد

اغلب فعالیت سیاسی و قدرت داشتن زنان در جامعه نوعی توسعه سیاسی به شمار می آید؛ و از آن جا که تصور می شود آفریقا جای چندان توسعه یافته ای نیست، این طور برداشت می شود که زنان نیز نباید نقش چندانی در ساختار قدرت در این منطقه داشته باشند. اما واقعیت چیز دیگری است. بیشترین فعالیت زنان در عرصه سیاست، اجتماع و اقتصاد در همین منطقه ظاهرا محروم است. کاترین سامبا پانزا مصداق عینی این حرف است. او تا مارس ۲۰۱۶ به عنوان ریاست جمهوری آفریقای مرکزی قدرت را در دست داشت. این زن مسیحی ۶۲ سال پیش از ریاست جمهوری به عنوان شهردار مشغول به کار بود.
ظرافت مقتدرانه

۴- قدرتمندترین بانوی چشم بادامی در شرق آسیا

نامش پارک است؛ نخستین رییس جمهوری زن کره جنوبی که قدم به ایران گذاشت. فوربز او را به عنوان قدرتمندترین زن در شرق آسیا معرفی کرده است. پارک گئون هی ۶۴ ساله نخستین زنی است که پس از ۱۸ دوره ریاست جمهوری در کره جنوبی، قدرت اجرایی این کشور را در اختیار گرفته است.
او به عنوان محافظه کارترین رییس جمهوری کره جنوبی نیز شناخته شده است. شاید به خاطر همین محافظه کاری تاکنون ازدواج نکرده است. پارک در فوریه ۲۰۱۳ با وعده ایجاد رفاهمالی و نشاط برای مردم به قدرت رسید و اکنون تمرکز خود را روی کاهش خشونت جنسی و خشونت خانگی در کشورش گذاشته است. بزرگ ترین انتقادی که به این زن قدرتمند وارد است، تعداد بسیار کم کنفرانس ها و نشست های خبری اش است. مخالفانش او را آدمی غیرارتباطی می دانند.
ظرافت مقتدرانه

۵- زنی سیاه پوست که بانونی نخست آمریکا شد

«بابات قرار بود برای ما کار جور کنه، خبر نداری چی شد؟» این یکی از چندین کامنتی بود که چندی پیش برخی از کاربران ایرانی شبکه اجتماعی در صفحه اینستاگرام دختر این زن قدرتمند نوشته بودند. او نخستین زن آفریقایی- آمریکایی است که به عنوان بانوی نخست ایالات متحده آمریکاه دست یافت است. به همین خاطر است که در ایالات متحده آمریکا الگوی بسیاری از زنان شده است.
میشل اوباما تنها به خاطر سمت ریاست جمهوری همسرش باراک اوباما به شهرت نرسیده است، بلکه فعالیت های سیاسی و اجتماعی خودش باعث شده به عنوان شخصیتی برجسته و مستقل از همسرش مطرح شود. او اکنون نه تنها به عنوان یکی از قدرتمندترین زنان دنیا مطرح است، بلکه جزو الهام بخش ترین زنان نیز شناخته می شود.
ظرافت مقتدرانه

۶- قدرت تندیس مد

چندی پیش به همراه همسرش به عنوان زیباترین زوج سلطنتی اروپا معرفی شدند. پیش از آن نیز بارها و بارها در فهرست «خوش پوش ها» قرار گرفته اند. کیت میدلتون، دوشس کمبریج، از زمانی که با شاهزاده ویلیام ازدواج کرد، در کانون توجه رسانه های قرار گرفت. این زن ۳۴ ساله از آن جا که اکنون عضوی از خاندان سلطنتی در بریتانیا به شمار می آید، الگوی بسیاری از افراد محسوب می شود و به همین خاطر از قدرت بسیار زیادی نیز برخوردار است.
کاترین به دلیل سلیقه ای که در مد دارد، مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است. شاید قدرت او به اندازه ملکه الیزابت نباشد، اما در زمینه نفوذ و تاثیرگذاری با وجود سن بسیار کم خود در برابر ملکه ۹۰ ساله، چندین قدم جلوتر است. این تندیس مد می تواند بیشترین تاثیر را روی جوانان داشته باشد.
ظرافت مقتدرانه

۷- این زن موسفید لب تَر کند، بازار آمریکا را آب می برد

زنی پیر با صورتی گرد و چاق و موهایی کوتاه و کاملا سفید، چند سالی است که نبض بازار و سیاست های اقتصادی ایالات متحده آمریکا و جهان را در اختیار گرفت است. فوربز در چند سال اخیر هر سال او را در میان پنج زن قدرتمند جهان معرفی کرده است. جنت یلن رییس فدرال رزرو ایالات متحده آمریکاست. شخصیت جالب و درک متفاوت این زن اقتصاددان از مسائل اقتصادی باعث شده نخستین زنی باشد که به عنوان رییس مهم ترین نهاد اقتصادی در ایالات متحده آمریکا انتخاب می شود.
همسر یلن نیز از برندگان جایزه نوبل اقتصاد است. این زن ۶۹ ساله یهودی که طرفدار حزب دموکرات در آمریکاست، از فوریه ۲۰۱۴ تاکنون در دفتر فدرال رزرو آمریکا مشغول به کار است. البته از اکتبر ۲۰۱۳ او را به عنوان نامزد جایگزین برای بن برنانکه معرفی کرده بودند. او در حال حاضر در مقطعی حساس به قدرت رسیده است. همه در انتظار افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا هستند و این زن تصمیم گیرنده نهایی به شمار می آید. هر حرفی که از دهان این زن مسن خارج می شود، تکانی بزرگ به بازار آمریکا وارد می کند.
ظرافت مقتدرانه

۸- زنی تنها در آستانه المپیک تابستانه

همیشه لبخندی بر لب دارد؛ البته این روزها لبخند بر لبانش خشک شده است. کسی که نام خود را به عنوان نخستین رییس جمهور زن در برزیل به ثبت رسانده بود، اکنون نخستین زنی است که در این کشور استیضاح نیز شده است. دیلما روسف روزهای تلخ بسیاری را از سرگذرانده است. او زمانی در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ به حکم دیکتاتوری نظامی به زندان افتاد و تحت شکنجه های بسیاری قرار گرفت. اما اندوه و شکنجه ای که این روزها تحمل می کند، قدری بیشتر است، چرا که مفهوم تحقیر نیز در پشت آن نهفته است. اکنون در حالی که برزیل خودش را برای مسابقات المپیک تابستانه آماده می کند، روسف در انتظار نتیجه دادگاه است.
ظرافت مقتدرانه

۹- او پول دارد، پس هست

هرچند در واقعیت این طور نیست، اما هر کسی بیل گیتس را می شناسد، باید ملیندا را هم بشناسد. این دو در کنار هم زوجی پول دار و بشردوست را تشکیل داده اند و به کمک هم از مایکروسافت کارخانه پول سازی ساخته اند. ملیندا گیتس یکی از قدرتمندترین زنان دنیا به شمار می آیند. البته پولی که در اختیار ملینداست، به خوبی می تواند قدرت او را توجیه کند.
هر چند او به صورت مستقیم نقشی در سیاست های جهانی ایفا نمی کند، اما قدرت مالی او باعث شده در ساختارهای سیاسی جهان بی تاثیر نباشد. اغلب او را با عنوان فردی بشردوست می شناسند که برای احقاق حقوق زنان فعالیت می کند. این زن ۵۱ ساله از زمانی که دانش آموز بود، ثابت کرده بود استعدادهایی در وجود خود به صورت نهفته دارد. این روزها نام این زن آمریکایی به عنوان یکی از ابرقدرت ها در جهان مطرح است.
ظرافت مقتدرانه

۱۰- شیلی در دستان زنی سوسیالیست

او دو بار رییس جمهور شیلی بوده است. یک بار در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و یک بار نیز از سال ۲۰۱۴ تاکنون. البته این که در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ رییس جمهور شیلی نبود، به دلیل عدم صلاحیتش نبود. در شیلی کسی نمی تواند دو دوره پشت سر هم رییس جمهور باشد، اما می تواند دو دوره نامتناوب به عنوان رییس جمهور در این کشور فعالیت کند. این اتفاق در مورد یک زن در این کشور افتاد؛ برونیکا میچل باچله جریا همان زنی است که اکنون نیز قدرت را در شیلی در دست دارد.
این زن ۶۴ ساله سوسیالیست فعالیت سیاسی خود را از کارهای حزبی آغاز کرد تا به وزارت و سپس به ریاست جمهوری شیلی رسید. او که در دور اول ریاست جمهوری خود ۴۷ درصد آرا را به دست آورده بود، در دور دوم ۶۲ درصد از آرا را کسب کرد و به این ترتیب نخستین رییس جمهوری شیلی بود که پس از سال ۱۹۸۹ تاکنون این میزان رای را به دست آورده است. اما در سال ۲۰۱۵ به دنبال رسوایی مالی که برملا شد، میزان اعتبار این رییس جمهوری نیز به شدت کاهش یافت.
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • جهان در دست خانوماست
    • دوزار بده آش به همین خیال باش!