سکوت سخنگوی پیشین درباره رد صلاحیت «سید حسن»

عصر جنوب – asrejonoob.ir: سخنگوی پیشین شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که به نظر شما می‌توانیم رد صلاحیت سیدحسن (خمینی)، آقای هاشمی یا تایید صلاحیت آقای احمدی‌نژاد را به عنوان مصداق اشتباهات شورای نگهبان در نظر بگیریم؟ گفت: قرار شد اگر نتوانم جواب بدهم سکوت کنم. (خنده)
خبرآنلاین: سخنگوی پیشین شورای نگهبان می‌گوید نظرات در شورای نگهبان خالص و بدون موضع‌گیری سیاسی بیان می‌شود و اعضا بر اساس مستندات درباره پرونده‌ها نظردهی می‌کنند.

در ادامه بخشی از گفتگو با «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی پیشین شورای نگهبان را می خوانید:

*به نظر شما می‌توانیم رد صلاحیت سیدحسن (خمینی)، آقای هاشمی یا تایید صلاحیت آقای احمدی‌نژاد را به عنوان مصداق اشتباهات شورای نگهبان در نظر بگیریم؟

قرار شد اگر نتوانم جواب بدهم سکوت کنم. (خنده)

* پیش آمده تا به حال شورای نگهبان به خاطر اشتباهی که انجام داده مثلا بخاطر رد صلاحیت ها از فردی عذرخواهی کند؟

خاطرم هست چند بار آیت‌الله جنتی در نماز جمعه عذرخواهی کردند.

* به خاطر شخص خاصی؟

نه همین بحث‌های انتخابات بود. یک بار یا دوبار ایشان عذرخواهی کردند و گفتند ببخشید اگر اشتباهاتی داشتیم و چون زمان گذشته است دیگر نمی توان کاری انجام داد. به صورت شخصی هم عذرخواهی زیاد داشتیم.

* خود شورای نگهبان چطور؟

بله یک موردش را که قطعا یادم است بعد از یک انتخابات در نماز جمعه رسما عذرخواهی کردند.

* چرا موضوع  عدم تایید صلاحیت بیشتر دغدغه اصلاح طلب هاست، اصولگراها خیلی این دغدغه را ندارند؟

نه اینگونه نیست. اتفاقا اصولگراها بیشتر دراین مورد نگرانی دارند. زمانی که انتخابات برگزار می شود اگر به شورای نگهبان بروید می بینید که تعداد اصولگراها هم کم نیستند که ثبت نام می کنند و مورد تایید قرار نمی گیرند.

* آیا پیش آمده آقای کدخدایی که یک رابطه نزدیک پدر و فرزندی با آیت الله جنتی دارد، نظرش مخالف نظر ایشان باشد؟

بله زیاد. اگر مشروح مذاکرات به خصوص در حوزه انتخابات چاپ شود ملاحظه می کنید که نظر من کاملا مخالف ایشان و خیلی دیگر از اعضای شورا است. اگر نظرات حقوقی در بحث قانونگذاری را ملاحظه کنید آنجا این اختلاف بیشتر هست. در بحث انتخابات هم بارها اختلاف وجود داشته. بحث های طلبگی ما با خیلی از بزرگان در شورای نگهبان داشتیم و آنها هم با بزرگی خودشان رفتار می کردند و خرده ای به ما نمی گرفتند. این اختلافات هیچ گاه هم بیرون منعکس نشده و نیازی هم به منعکس کردن آن احساس نشده.

* آقای کدخدایی فیش حقوقی شما چقدر است؟

از دانشگاه حدود ۵ و نیم میلیون تومان دریافت می کنم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.