کدام چهره ها در مجلس دهم نیستند؟

عصر جنوب – asrejonoob.ir:آنگونه که مردم در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف کردند، ۲۱۷ کرسی سبز پارلمان با نمایندگان سابق خداحافظی خواهد کرد تا مجلس دهم نمایندگانی جدید را به خود ببینید
این یعنی ۲۱۷ نماینده مجلس نهم، رای اعتماد لازم برای تکیه زدن بر کرسی های سبز مجلس را از مردم اخذ نکردند.

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی از هشتم خرداد ماه سال جاری آغاز به کار می کند که بسیاری از چهره های مجلس نهم که عمدتا اصولگرا هستند در آن حضور ندارند.
با پایان یافتن دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس دهم، تکلیف منتخبان مردم در مجلس آینده مشخص شد، مردم در این دور از انتخابات با حضور پرشور در پای صندوق های رای علاوه بر ثبت حماسه ای بزرگ در تاریخ ایران با رای خود به کاندیداهای لیست امید که از طیف میانه رو و اعتدال گرا محسوب می شوند نشان دادند از تندروی و افراط خسته شدند و خواهان ایجاد فضای جدید سیاسی در کشور هستند.
با نگاهی گذرا به آمار منتخبان ملت در دهمین دوره مجلس می بینیم که تقریبا ۲۱۷ نماینده مجلس نهم از راه یابی به مجلس دهم باز ماندند سوابق و عملکرد بازماندگان از مجلس دهم نشان می دهد که بیشتر این افراد از اصولگرایانی محسوب می شوند که در مخالفت با دولت یازدهم و توافق هسته ای موسوم به برجام، معروف هستند.
مردم تشخیص دادند که صندلی های بهارستان را در این دور به طیف و جریان دیگری بسپارند؛ از این رو کرسی های مجلس دهم را اکثرا به لیست امید واگذار کردند.
از شناخته شده ترین نمایندگان مجلس نهم که نتوانستند در مجلس دهم حضور یابند می توان از غلامعلی حداد عادل، غلامرضا مصباحی مقدم، حسین مظفر، سید مسعود میرکاظمی، الیاس نادران، سید محمود نبویان، حسین نجابت، بیژن نوباوه، سید مهدی هاشمی، مرتضی آقاتهرانی، فاطمه آلیا، سید محمد حسن ابوترابی فرد، لاله افتخاری، مهرداد بذرپاش، احمد توکلی، مجتبی رحماندوست، فاطمه رهبر، علی اصغر زارعی، علیرضا زاکانی، محمد سلیمانی، زهره طبیب زاده، حسین طلا، اسماعیل کوثری، محمد حسن آصفری، ابراهیم آقامحمدی، حسین سبحانی نیا، ابراهیم کارخانه ای، ابراهیم نکو، حسین گروسی، مرتضی حسینی، موسی غضنفرآبادی ، ضرغام صادقی، احمدرضا دستغیب، جواد جهانگیرزاده، حسن کامران، نیره اخوان و بهرام بیرانوند و…
این در حالی است که برخی از نمایندگان همچون روح الله حسینیان، محمدرضا باهنر، رضا رحمانی برای مجلس دهم نامزد نشدند.
البته برخی از چهره ها را شورای نگهبان رد صلاحیت کرد؛ این افراد عبارتند از عباسعلی منصوری آرانی، کمال الدین پیرموذن، رمضان شجاعی کیاسری، ارسلان فتحی پور، اسماعیل جلیلی، حمید رسایی،حامد قادرمرزی، جواد هروی، که اغلب آنها از طیف اصلاح طلب و میانه رو هستند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • مدیر فقط محسن رضایی.علی شمخانی.امیر حیات مقدم. در ضمن خیلی از افراد نامبرده شده در حد نمایندگی نبودند مانند زاکانی و رسایی.
  • دولت احمدی نژاد به امیر حیات مقدم و محسن رضایی و شمخانی و خیلی از پیشکسوتان سیاسی ظلم کرد.