سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آزمایشات موشکی ایران، نقض برجام نیست

عصر جنوب – asrejonoob.ir: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، ایران به روح تواقفنامه هسته ای پایبند بوده است ولی آزمایشات موشکی ایران را بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت و ناسازگار با تعهدات بین المللی ایران می دانیم.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری این وزارت خانه در تایید سخنان همان روز وزیر خزانه داری آمریکا ، گفت: به اعتقاد ما ایران به روح توافقنامه هسته ای پایبند بوده است .

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه آزمایش های موشکی ایران در برجام محدود نشده است، مدعی شد: ولی این آزمایشات مخالف قطعنامه های شورای امنیت و ناسازگار با تعهدات بین المللی ایران می باشد.

کربی با تکرار ادعاهای واهی علیه ایران گفت: ما بی شک با توقف اقدامات بی ثبات کننده ایران همچون حمایت از تروریسم و برنامه موشک های بالستیک خوشحال و اطمینان خاطر پیدا خواهیم کرد.

وی گفت:ما معتقدیم که آنها(ایران) به تعهداتشان مطابق با برجام پایبند می باشند ولی از طرفی ما از اقدامات بی ثبات کننده دیگری که انجام می دهند که نقض تحریم ها و قطعنامه های دیگر است چشم پوشی نخواهیم کرد.

کربی در ادامه خواستار توقف آزمایشات موشکی ایران شد و ادعا کرد که این اقدامات را دلیل حضور گسترده نظامی آمریکا در منطقه و استفاده از دیگر ابزار ها برای پاسخگو بودن ایران از عواقب این اقدامات برشمرد.

این در حالیست که معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش مخالف تحریم ایران است زیرا تهران با آزمایش موشکی هیچ قطعنامه ای را نقض نکرده است.
آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در نامه ای مشترک مدعی شدند که ایران با آزمایش موشکی اخیر خود، به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که توافق هسته ای را مورد تایید قرار داد، بی توجهی کرده است؛ همزمان دیپلمات ها تاکید کردند که تحریم ایران مبنای قانونی ندارد.

همچنین؛ سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی از تهدیدات هسته ای گروه های تروریستی، توافقنامه هسته ای ایران را بهترین نمونه تلاش های آمریکا در امن تر ساختن نگهداری از مواد هسته ای و اطمینان داشتن از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران عنوان کرد.

جاش ارنست، در نشست خبری  در خصوص تهدیدات تروریستی ناشی از حملات هسته ای تروریست ها گفت: دستیابی گروه تروریستی داعش به مواد هسته ای یا حتی دستگاه های هسته ای بسیار خطرناک خواهد بود، رسیدگی به این موضوع اولویت اول کاخ سفید بمنظور امن تر ساختن مواد هسته ای در سراسر جهان است.
وی تصریح کرد ، امنیت مواد هسته ای جزء اولویت های اوباما از شروع به کار وی به عنوان رییس جمهور آمریکا بوده است، توافقنامه هسته ای ایران برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای بهترین نمونه تلاش های وی در امن نگه داشتن مواد هسته ای در سراسر جهان بود.
وی خاطرنشان کرد در جریان توافقنامه هسته ای ایران ۹۸ درصد از اورانیوم غنی شده ایران به خارج از کشور و درمحلی امن نگهداری خواهد شد.
سخنگوی کاخ سفید با تکرار اتهامات واهی علیه ایران تصریح کرد: در دست داشتن مقادیر زیاد مواد خطرناک ریسک اشاعه را در برخوهد داشت و این مساله که حمایت ایران از تروریسم را نمی توان رد کرد و این توافقنامه (برجام) ضمن بهبود امنیت ملی آمریکا، نسبت به عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای و صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران اطمینان دهی خواهد کرد و همچنین از برخورداری ایران از پروتکل و استانداردهای لازم در جهت نگهداری مواد هسته ای تولید شده اطمینان حاصل خواهد شد که جزء مهمی از توافقنمامه هسته ای ایران می باشد.
وی خاطرنشان کرد، آمریکا برای اولین بار ضمن تایید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران در مورد عدم پیگیری تسلیحات هسته ای و چگونگی استفاده از مواد هسته ای در ایران اطمینان دارد.
ارنست اذعان داشت، برخورداری و اجرای پروتکل های ایمنی و امنیتی در ایران همچون دیگر کشورهای برخوردار از انرژی هسته ای امر مهمی بود که در جریان توافقنامه هسته ای بدست آمده است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.