۲۰ درصد زوج های کشور نابارورند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان وجود سه میلیون زوج نابارور در ایران، گفت: حدود ۲۰ درصد زوج های کشور نابارورند.

محمد سلامی در حاشیه نشست منطقه ای مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مسئول باروی سالم ۵۹ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور در جمع خبرنگاران، افزود:۲۰ درصد زوج های ناباورر هستند و براساس آمارها، از هر پنج زوج، یکی نابارور است.

وی از شیوه های نادرست زندگی، افزایش سن ازدواج، عوامل محیطی شامل مواد شیمیایی، آلاینده های تنفسی و امواج الکترومغناطیس را از عوامل موثر در ناباروری زوجین عنوان کرد و گفت:شناسایی زود هنگام زوجین و پیگیری برای درمان آنان از اقداماتی است که این دفتر برای کاهش ناباروری انجام داده است.

سلامی با تشریح سیاست های وزارت بهداشت در خصوص کاهش ناباروری، افزود:بخشی از اعتبارات وزارتخانه ها برای تامین هزینه های درمان زوج های نابارور مهم اختصاص یافته است و بنیاد برکت نیز به عنوان یکی از نهادها به عرصه آمده است.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد:طبق آخرین آمارها، ‘ میزان باروری کلی ‘ در ایران حدود ۱٫۸ به ازای هر زن است که بر اساس سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، این آمار به ۲٫۱ به ازای هر زن افزایش یابد.

سلامی از کاهش ۸۵ درصدی بستن لوله رحمی زنان پس از ابلاغ سیاست های افزایش جمعیت کشور خبر داد و اظهار داشت:آموزش های هنگام ازدواج نظیر هماهنگی وهمکاری با شورای فرهنگ عمومی در راستای بازنگری و همسو شدن آموزش های هنگام ازدواج، بازنگری و به روز رسانی استاندارد ارائه خدمت کلاس های آموزش هنگام ازدواج در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین با بیان بازنگری و به روز رسانی لوح های فشرده دانستنی های لازم برای ازدواج و تدوین کتاب ازدواج و مبانی اسلامی روابط عاطفی و اجتماعی، روابط زناشویی و باروری سالم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت:ارائه مهارت های لازم برای برقراری ارتباط عاطفی، فرهنگی، زناشویی در خانواده به عنوان سرفصل های مهم در راستای تحکیم بنیان خانواده در آموزش های پس از ازدواج درمورد توجه قرار گرفته است.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود:با توجه به روند موجود شاخص های ازدواج و طلاق ضروری به نظر رسید که برنامه بهینه ای در راستای افزایش رضایت از زندگی زناشویی، تحکیم و تعالی بنیان خانواده و فرزندآوری مناسب تدوین و اجرا شود.

نشست منطقه ای مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مسئول باروی سالم ۵۹ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به مدت دو روز در هتل کاروانسرای آبادان برگزار شد.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.