دلایل ایران برای عدم شرکت در ائتلاف ضد داعش

عصر جنوب: عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه ایران برای حضور نیافتن در ائتلاف مبارزه با تروریسم دلایلی بسیاری دارد، گفت: عربستان با تشکیل ائتلاف به‌دنبال سهم‌خواهی برای داعش است.

نوذر شفیعی در گفت‌‌وگو با خانه ملت، در واکنش به جنگ رسانه غرب درباره دعوت کردن ایران برای حضور در ائتلاف مبارزه با تروریسم و گروه داعش، گفت:به‌طور حتم اگر ائتلاف مبارزه با تروریسم به صورت واقعی با گروه‌های افراطی منطقه به ‌ویژه گروه داعش مبارزه کند، دیگر تعداد و شرایط کشورهای حاضر در این ائتلاف دارای اهمیتی زیادی نیست، اما معمولا هر چه دامنه ائتلاف بیشتر باشد، کارایی آن برای مبارزه با تروریسم بالاتر خواهد بود.
نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ایران برای حضور نیافتن در ائتلاف مبارزه با تروریسم در جده عربستان دلایلی بسیاری همچون اقدامات نمایشی، فقدان صداقت و رفتار دوگانه در برخی اعضا دارد.
وی افزود‌: از طرف دیگر نمی‌توان این ائتلاف را در کشوری برگزار کرد که خود از حامیان اصلی گروه های تروریستی و افراطی در منطقه است، مگر بپذیریم که تروریسم تولیدی عربستان سعودی از کنترل این کشور و متحدان غربی خارج شده و الان در پی یافتن راه حلی برای سرکوب و کنترل این جریان افراطی هستند، از این‌رو به این دلایل ایران نمی‌‌خواهد در پازل و برنامه این کشورها بازی کند.
شفیعی تصریح کرد: قطعا اجلاس مبارزه با تروریسم در جده عربستان دارای حواشی است به طوری که احتمالا مقامات سعودی بحث و هدف ائتلاف را از مبارزه با تروریسم به سمت ارائه سهم به داعش، طالبان و جبهه النصره در ساختار سیاسی کشورهای مربوطه منحرف کنند.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر اینکه هدف ائتلاف مبارزه با تروریسم با حفظ حقوق تمام انسانها باشد، افزود: اما به نظر می‌رسد که کشورهای عضو این ائتلاف به صورت گزینشی اقدام و تنها منافع خود را دنبال می‌کنند.
عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه بر اساس قوانین بین‌المللی، مبنا و متولی مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد است، یادآور شد: سازمان ملل باید بر اساس شرح وظایفش مبارزه با تروریسم را در دستور کار قرار دهد، در غیر این صورت اگر مبارزه با تروریسم همگانی نباشد اهداف آن به سختی محقق می‌شود./

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.