دولت از عاملان حمله به سفارت عربستان شکایت می کند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: اقدام عربستان قابل نکوهش و محکومیت بود و ما هم از سوی دولت اتفاقی که برای شیخ نمر پیش آمد را محکوم کردیم اما از طرفی دولت به هیچ وجه رفتارهای غیرقانونی و غیر مدنی را تائید نمی کند. اتفاقی که در حمله به سفارت عربستان به وجود آمد در جهان یک چهره غیرواقعی از ملت بزرگ، فهیم و با تمدن ایرانی ترسیم کرد و دولت حتما از عاملان این اتفاق شکایت خواهد کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این اتفاق به عوامل ماورایی ارتباط داده و پرونده آن بی نتیجه مختومه شود، گفت: باید در ماهیت کسانی که این کار را انجام دادند و مسیر را به نفع بهره برداری عربستان عوض کردند تردید کنیم. عقل ایجاب می‌کند که انسان تردید کند که کسانی حساب شده و نفوذی این کار را انجام داده اند؛ چرا که هیچ ایرانی غیرتمندی سفارتی را که در پناه کشور ماست و خاک آن کشور محسوب می‌شود مورد حمله قرار نمی دهد البته ممکن است بعضی ها هم تحت تاثیر قرار گرفته و احساسی شده باشند.

نوبخت اضافه کرد: طبیعی بود که رئیس جمهور از رئیس محترم قوه قضاییه بخواهد که به این مسأله رسیدگی ویژه شود و برای پیگیری نیز به وزیر کشور ابلاغ کند؛ چرا که خسارت بزرگی از نظر حیثیتی به کشور ما وارد شد. اگر لطمه اقتصادی را هم کنار بگذاریم از نظر حیثیتی خسارت به وجود آمد و چهره ای از ملت ما ترسیم شد که درست نیست و کشوری که باید محکوم می‌شد ما را محکوم کرد. باید جدی وقانونی با این مسأله برخورد شود و برخورد نیز به عهده مرجع قضایی است. انتظار داریم با قاطعیت بااین موضوع برخورد کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال محدودیت روحانی، علوی، پورمحمدی و انصاری که در انتخابات خبرگان کاندیدا شدند یادآور شد: قبل هم همین شکل مرسوم بوده و این عزیزان در وظایفشان منع قانونی خاصی ندارند و تبلیغات نیز باید در چارچوب قانون عمل شود.

سخنگوی دولت همچنین درواکنش به سوالی درباره احتمال امنیتی شدن انتخابات تصریح کرد: امیدواریم با تبیینی که مقام معظم رهبری درباره حق الناس انجام دادند انتخابات قانونی داشته باشیم و قطعا شورای نگهبان نیز فضای قانونی را پیش خواهد برد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تهیه شدن لایحه بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: بنا به دلایلی که به وقت اش اعلام خواهیم کرد امروز برنامه و بودجه را تقدیم مجلس نکردیم ولی برنامه با پیوست هایش آماده است و در زمان مناسب با تدبیری که داریم متناسب عمل خواهیم کرد. احتمال می دهم بودجه بعد از اجرایی شدن برجام به مجلس برود.

نوبخت با بیان اینکه در سال ۹۵ بیشترین رقم سرمایه گذاری توسط دولت در تاریخ اقتصاد کشور انجام شد گفت:‌ در بودجه سال آینده ۲۰۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط دولت پیش‌بینی شده که از این مقدار ۱۴۲ هزار میلیارد تومان آن توسط شرکت های دولتی و ۵۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن مستقیما توسط دولت انجام خواهد شد.

وی همچنین از افزایش بیش از دو برابری بودجه برای تحقیقات خبر داد و افزود: مقرر شده که یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای تحقیقات در نظر گرفته شود که این میزان نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافت و با استقبال دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی روبرو شده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.