امیدواری اشتون به کاهش اختلافات با ایران

عصر جنوب: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نمایندگی شش قدرت جهانی را در مذاکرات هسته‌ای با ایران بر عهده دارد، می‌گوید که مواضع ایران «فاصله زیادی» با گروه ۵+۱ پیرامون برنامه هسته‌ای تهران دارد، اما طی مذاکرات هفته آینده این شکاف می‌تواند کاهش یابد.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، کا‌ترین اشتون در ادامه گفت: امیدوارم که پیشرفت داشته باشیم. با اینکه معتقدیم دیدگاه ما با ایران فاصله بسیاری دارد، با این همه امکان کم کردن شکاف در مواضع وجود دارد. اظهارات اشتون در حالی است که ایران و شش قدرت جهانی قرار است در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر گفت‌وگو کنند. این دور از مذاکرات روز ۲۷ شهریور برگزار خواهد شد.

دور قبلی مذاکرات هسته‌ای در تیرماه بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید، تاریخی که توافق شش ماهه هسته‌ای ژنو به اتمام رسید و این توافق برای چهار ماه دیگر، تا سوم آذرماه تمدید شد. بر اساس گزارش‌ها، یکی از موارد اختلاف میان ایران و شش قدرت جهانی برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای تا آذرماه، تعداد سانتریفیوژهایی است که ایران اجازه خواهد یافت فعال نگه دارد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز ۱۵ شهریور ضمن تکذیب گزارش‌ها در خصوص موافقت ایران با کاهش تعداد سانتریفیوژ‌ها، گفت که «هیچ توافقی درباره تعداد سانتریفیوژ‌ها و میزان غنی سازی صورت نگرفته است». در کنار اظهارات اشتون، عباس عراقچی مسئول تیم مذاکره هسته‌ای ایران نیز چهارشنبه هفته گذشته اظهار امیدواری کرده است که تا آذرماه توافق جامع هسته‌ای حاصل شود. اشتون می‌گوید: ما با آگاهی کامل از انتظارات جامعه جهانی که خواهان توافقی خوب و مثبت هستند، مصمم هستیم که به نتیجه برسیم.

 

 

 
 
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.