کشف مجسمه طلای داریوش هخامنشی+تصاویر

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: رئیس پلیس پلدختر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سربازان گمنام امام زمان (عج) و ماموران انتظامی این شهرستان با اشراف اطلاعاتی در جهت صیانت از کشور موفق به کشف این مجسمه در حین انجام معامله در پلدختر شدند.
سرهنگ رضا داودی اظهار کرد: کارشناسان قیمت این مجسمه تاریخی را ۳۰ میلیارد ریال تعیین کردند و در این رابطه دو سوداگر میراث فرهنگی دستگیر و با قرار قانونی روانه زندان شدند.
وی ادامه داد: وزن این مجسمه یک کیلو ۶۹۴ گرم، ارتفاع آن ۴۵ سانتی متر برروی پایه نقره ای آن خط مس باستان منقوش شده است.
۴۶۳۰۱_۳۴۶
فرمانده انتظامی لرستان تصریح کرد: بر روی اصل مجسمه رداعی که بر تن دارد خط میخی ایران باستان با معانی و مفهوم مشخص نقش بسته است.
وی بیان کرد: برخی کارشناسان بر این باورند که این شی طلایی از روی مجسمه سنگی داریوش که سر ندارد و در موزه ملی ایران نگهداری می شود که در سال ۱۹۷۰ میلادی در پایتخت زمستانی هخامنشی شهرستان شوش کشف شده ساخته شده است.
سرهنگ داودی افزود: این شی تاریخی ،تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان جهت مطالعات بیشتر داده خواهد شد.
فرمانده انتظامی لرستان به سوداگران اموال و اشیا تاریخی که سرزمین باستانی لرستان را هدف سودای خود قرار داده اند هشدار داد و گفت: سواداگران بدانند که در صورت مشاهده هر گونه تخریب و قاچاق اموال و خرید و فروش اموال فرهنگی با توجه به اشرافیت مورد شناسایی و مجازات قرار می گیرند.
۴۶۳۰۲_۲۳۹
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.