حامیان توافق هسته ای ایران به ۴۲ سناتور رسید

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: با اعلام حمایت ۴ سناتور دموکرات دیگر از توافق هسته ای با ایران، شمار سناتورهایی که از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند به ۴۲ نفر رسید.

سناتورها “ریچارد بلومنتال”، ” گری پیترز” ، “ران وایدن” و ” ماریا کنتوِل”روز سه شنبه و همزمان با گشایش کنگره آمریکا پس از یک ماه تعطیلات تابستانی با صدور بیانیه های جداگانه از توافق هسته ای با ایران حمایت کردند.

روز سه شنبه همچنین ” جو مانچین” سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیایی غربی با توافق هسته ای اعلام مخالفت کرد. حمایت ۴۲ سناتور از توافق هسته ای به این معنا است که جمهوریخواهان مخالف توافق هسته ای در سنا قادر نخواهند بود ۶۰ رای لازم برای رد توافق هسته ای را کسب کنند.

تنها ۴ سناتور دموکرات با توافق هسته ای مخالفت کرده اند. “رابرت منندز”، “چاک شامر” ، “بنجامین کاردین”و “جو مانچین” به ترتیب تقدم زمانی در دو ماه گذشته با توافق هسته ای با ایران اعلام مخالفت کرده اند.

این میزان حمایت دموکرات های کنگره از اوباما تضمین کننده عدم توانایی جمهوریخواهان کنگره برای سنگ اندازی در مسیر اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران است.

دموکرات ها در حالی از این توافق اعلام حمایت کردند که طبق اعلام قبلی برخی چهره های متنفذ جمهوریخواهان ، آنها قرار است روز چهارشنبه در واشنگتن گرد هم آیند و علیه تصویب توافق هسته ای در کنگره سخنرانی کنند.

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در اردوگاه جمهوریخواهان پیشنهاد این گردهمایی را مطرح کرده است و برخی چهره های جمهوریخواه از جمله سارا پیلن فرماندار سابق آلاسکا ، تد کروز و مارکو روبیو سناتورها و نامزدهای انتخابات جمهوریخواه نیز اعلام کرده اند در این گردهمایی که در نزدیکی کنگره برگزار خواهد شد شرکت کرده و سخنرانی خواهند کرد.

هرید رید رهبر اقلیت دموکرات سنا پیشتر تهدید به ” فیلی باستر” کرده بود. فیلی باستر تاکتیکی سیاسی در کنگره آمریکا برای به تاخیر انداختن رای گیری درباره طرح ها و لوایحی است که بر سر آن اختلافات جدی بین دو حزب عمده آمریکا وجود دارد. این تاکتیک از طریق اقداماتی چون سخنرانی های طولانی و ارایه پیشنهاد های متمم از سوی نمایندگان مخالف رای گیری به اجرا در می آید و نتیجه آن تاخیر در رای گیری و سپری شدن مدت زمان قانونی آن است.

سناتور هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا روز سه شنبه و در نخستین روز گشایش رسمی کنگره

 

حمایت 41 سناتور دموکرات از توافق هسته ای با ایران

رای ۴۲ سناتور به توافق هسته ای موضع کاخ سفید را در برابرجمهوریخواهان مخالف توافق تقویت می کند. اوباما بارها تهدید کرده بود در صورت رد لایحه برجام در کنگره او این مصوبه را وتو خواهد کرد. از منظر قانونی با حمایت ۴۱ سناتور از توافق هسته ای جمهوریخواهان قادر به رد توافق (کسب ۶۰ رای سنا) نخواهند بود و ضرورتی به استفاده از وتوی اوباما نخواهد بود.

بیشتر سناتورهای دموکراتی که از توافق هسته ای اعلام حمایت کرده اند ، توافق هسته ای را نه توافقی ایده آل بلکه بهترین گزینه ممکن دانسته اند. آنها در بیانیه های خود تاکید کرده اند اگر با این توافق موافقت نکنند ایالات متحده آمریکا در میان متحدان خود در گروه ۱+۵ منزوی خواهد شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.