چه کسانی در انتخابات آینده رد صلاحیت می شوند؟

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: وزیر اطلاعات، با اشاره به معیارهای رد صلاحیت کاندیداهای انتخاباتی، گفت: کسانی که اقدامات ضد امنیتی برعلیه نظام داشتند به عنوان عناصر فتنه رد صلاحیت می شوند.

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در برنامه نگاه یک سیما با اشاره به نوع عملکرد دولت یازدهم اظهار کرد: در این دولت از همه جناح های سیاسی حضور دارند و خاستگاه وزرای دولت سپاه، جهاد سازندگی، قوه قضائیه و نهادهای انقلابی و سربازان گمنام امام زمان است.

وی با بیان اینکه ارزیابی هر دولتی باید مطابق شرایطی که کشور را تحویل گرفته است انجام شود گفت: بسیاری از افراد و کارشناسان به صراحت می گویند همین که دولت یازدهم در شرایط سخت امروز توانسته کاری کند تا کشور زمین نخورد هنر کرده است.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: دولت از ابتدا با یک آتش سنگین رسانه ای مواجه شد و هیچ دولتی در ابتدای کار خود چنین هجمه رسانه ای را تجربه نکرده است. این دولت با هیچ کسی دعوا نداشت و نمی خواست هیچ مجموعه سیاسی و غیرسیاسی را کنار بزند بلکه وزرا را با گرایش های سیاسی متعدد انتخاب کرد.

علوی گفت: دولت به دنبال این نبوده است که جریان اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل را به حاشیه براند بلکه ثابت کرده است این دولت، دولت همه جناح هاست.

وی خاطر نشان کرد: دولت از دادن شعارهای پر طمطراق و مردم فریب اجتناب و همچنین تلاش کرد جلوی کاهش صدور نفت را بگیرد، دارایی های کشور را در چند قسط آزاد، انبارهای کالا را ترمیم کند و بسیاری از کارخانه ها را فعال کند و امنیت و آرامش را در جامعه بوجود آورد.

وزیر اطلاعات خاطر نشان کرد: در روزهای اول رئیس جمهور گفت خزانه خالی را تحویل گرفتیم و عده ای در آن مقطع گفتند چرا رئیس جمهور گفته خزانه خالی است؟ این مطلب توقعات مردم را بالانس می‌کرد. ان روز نه تنها خزانه خالی بود بلکه منفی و با بدهی های زیادی مواجه بود. دولت حدود ۴ هزار میلیارد تومان به فرهنگیان بدهکار بود، ۸ هزار میلیارد تومان به خانوده شهدا بدهی داشت و ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد به سازمان تامین اجتماعی بدهی داشت که سر جمع به اندازه یکسال هزینه و درآمد کشور به اقشار مختلف بدهکار بود.

وی گفت: ما در جریان مذاکرات شاهد اثرگذاری افرادی بودیم که با یک نگاه کارشناسانه مذاکرات را دلسوزانه، منصفانه و خردورزانه نقد کردند که بسیار کمک کرد.

علوی تاکید کرد: اما عده ای از عنوان انتقاد سواستفاده کرده و تخریب کردند، تهمت زدند، دروغ گفتند، حرمت شکنی کردند و مذاکره کنندگان را با عناویت خائن، وطن فروش، منفعل و ناتوان خطاب کردند و مذاکرات را ذلیلانه دانستند؛ اینها در شان جمهوری اسلامی و نسل انقلاب اسلامی نیست.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: مذاکره کنندگان مظلوم ما می گفتند بچه های ما خسته شدند که انقدر در دانشگاهها به آنها گفتند پدران شما وطن فروش هستند. اینکه برخی گفتند این دولت می خواهد جام زهر را به رهبری بخوراند یک تهمت است.

وی گفت: ما جزئیات مذاکرات را خدمت رهبر می فرستادیم و ایشان مطابق آن از تیم هسته ای حمایت می کردند.

علوی با بیان اینکه ما بعد از مذاکرات لوزان ۴ نظرسنجی در مورد تیم هسته ای از مردم داشتیم تاکید کرد: موسسه نظرسنجی وزارت اطلاعات از قوی ترین موسسات نظرسنجی است. ما در نظرسنجی ها دیدیم که بین ۶۵ تا ۸۶ درصد از مردم از مذاکرات حمایت کردند، تیم هسته ای را در دفاع از حقوق ملت موفق دانستند و عنوان کردند از خطوط قرمز عبور نشده است.

وزیر اطلاعات از مراحل پایانی تدوین راهبردهای این وزارتخانه بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری خبر داد و تصریح کرد: اگر این راهبردها تدوین و عمل شود توانمندی وزارت را افزایش می دهد.

وی گفت: کسانی هستند که اصلا ربطی به وزارت اطلاعات ندارند و اگر کسی خود را به وزارت منتسب کرد و کار خلاف شرع و اخلاق انجام داد از وزارت اطلاعات نیست و مردم باید حواس خود را جمع کنند. حتی افراد زیادی عنوان دفتر رهبری را جعل و سو استفاده می کنند.

علوی ادامه داد: در همدان در یک کارخانه عده ای با عنوان ماموران وزارت اطلاعات سه نفر را ربایش کردند و پول و طلا از انها سرقت کردند که در نهایت دستگیر شدند و به قوه قضائیه سپرده شدند.

وزیر اطلاعات همچنین با اشاره به معیارهای تائید صلاحیت افراد و با تاکید براینکه نقش آفرینی در فتنه ۸۸ یکی از خط قرمزهای تائید صلاحیت است، گفت: افراد به صرف آنکه به شخص خاصی رای داده اند و یا در ستاد انتخاباتی کاندیدایی فعالیت داشتند مصداق فتنه محسوب نمی شود.

وی تصریح کرد: حضور در تجمعات، هنجارشکنی ها، تعرض به نیروهای امنیتی و ایجاد چالش امنیتی برای نظام از معیارهای رد صلاحیت محسوب می شود و کسانیکه اقدامات ضد امنیتی برعلیه نظام داشتند به عنوان عناصر فتنه رد صلاحیت می شوند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.