فریاد ظریف در نشست ۱+۵: هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنید!

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: وزیر امور خارجه ایران در واکنش به تهدید علنی طرف آمریکایی، با لحنی قاطعانه و فریادی بلند خطاب به تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا تمام مشکلات موجود در منطقه را متاثر از رفتار و حمایت مالی و تسلیحاتی غرب از تروریست‌ها عنوان کرده و می‌گوید شما در جایگاهی قرار ندارید که برای توان موشکی ما تعیین تکلیف کنید!

این منبع روس گفت: «پس از این واکنش قاطع ظریف، خانم موگرینی وارد بحث شده و ایران را تهدید به ترک مذاکرات می‌کند که وزیر خارجه ایران عقب ننشسته و با قاطعیت می‌گوید: هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنید.»

در جریان مذاکرات هسته‌ای اخیر و پس از ابراز برخی تهدیدات طرف مقابل و به ویژه آمریکایی‌ها در خصوص توان موشکی و هسته‌ای ایران، وزیر امور خارجه کشورمان پاسخ قاطعانه‌ای به آنها داده است.

یک منبع روسی نزدیک به مذاکرات هسته‌ای در گفت‌وگو با مهر ضمن بیان این مطلب افزود: «دوشنبه شب گذشته، مذاکرات فشرده و چالش برانگیزی میان ایران و اعضای ۱+۵ پای میز مذاکرات وجود داشته است. در این جلسه، تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا ضمن تهدید خواندن توان موشکی ایران برای ثبات خاورمیانه، با لحنی تهدید آمیز از ایران خواسته است تا به خواسته های دقیق واشنگتن در قبال تحریم تسلیحاتی و توان موشکی خود تن دهد.»

ایرنا در این باره می‌نویسد:
آن طور که دیپلمات ها نقل می‌کنند، لحن ظریف در نشست با وزیران ۱+۵ هنگامی که به دعوای اصلی و تصمیم سیاسی یعنی تحریم های تسلیحاتی ایران رسید، تندتر شد. منابع روسی، آلمانی و آمریکایی نقل می‌کنند که در آن جلسه زمانی که طرف مقابل از تهدید امنیت منطقه و نقش ایران حرف می‌زند، ظریف با عصبانیت به یکایک وزیران می‌گوید «اگر بحث تهدید منطقه باشد من باید همه شما را برای حمایت از صدام به دادگاه بین‌المللی بکشانم!» او حرف‌های دیگری هم زده که حاضران جلسه را نگران کرده مبادا ادامه بحث، مذاکرات چند ساله را به شکست بکشاند.

وی در تشریح واکنش محمد جواد ظریف به این رویکرد و رفتار طرف آمریکایی ادامه داد: «وزیر امور خارجه ایران در واکنش به تهدید علنی طرف آمریکایی، با لحنی قاطعانه و فریادی بلند خطاب به تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا تمام مشکلات موجود در منطقه را متاثر از رفتار آنها و حمایت مالی و تسلیحاتی غرب از تروریست‌ها عنوان کرده و به آنها می‌گوید شما اساسا در موقعیت و جایگاهی قرار ندارید که برای توان موشکی کشور ما تعیین تکلیف کنید.»

این منبع مطلع روسی ادامه داد: «پس از این واکنش قاطع ظریف، خانم موگرینی وارد بحث شده و ایران را تهدید به ترک مذاکرات می کند که وزیر خارجه ایران عقب ننشسته و با قاطعیت خطاب به غربی ها می‌گوید: یادتان باشد هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنید.»

وی در پایان گفت: «این موضع گیری قاطعانه محمد جواد ظریف با استقبال سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مواجه شد و او در پی این جمله ظریف بلافاصله گفت: همچنین یک روس را»!

این اتفاق در حالی رخ داده که پیشتر هم اخباری درباره بالا رفتن صدای مباحثات منتشر شده است؛ از جمله مهمترین آنها، دو شب پیش، هنگامی رخ داده که ظریف و کری نشستی خصوصی داشتند. ساکنان هتل کوبورگ می‌گویند صدای فریاد دو طرف به قدری بلند بوده که به وضوح حرف هایشان در اتاق‌های دیگر شنیده می‌شد؛ تا جایی که دستیار کری وارد اتاق می‌شود و به آنها تذکر می‌دهد حرف‌هایتان را همه می‌شنوند. فردای آن روز، اشتاین مایر با ظریف روبرو می‌شود و می‌گوید: دیشب جلسه سازنده‌ای داشتید؛ آنقدر که صدایش را همه طبقه شنیدند!

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.