دادستان باغملک: تعطیلی تالارهای عروسی که در آن سلاح می برند/تشییع جنازه مقابل بیمارستان ممنوع است

عصر جنوب: استفاده از سلاح و تیر اندازی در مراسمات که یک حرکت تفننی همراه با خطر مرگ است که از گذشته تاکنون در شهرستان باغملک عده ای را به کام مرگ فرستاده یا مجروح کرده است.

به گزارش عصر جنوب به نقل ازباغملک نیوز، «بر اثر تیراندازی در جشن عروسی پنج نفر مجروح شدند»، «قتل یک کودک ۵ ساله در مراسم عروسی به دلیل تیراندازی غیرعمد»، «بازی مرگبار با اسلحه در مراسم عروسی یک تن را کشت و سه نفر دیگر را روانه بیمارستان کرد» اینها جملاتی است که هر از چند گاهی تیتر یک اخبار می شود و متاسفانه باز هم این سریال بدون عبرت گیری از اتفاقات گذشته ادامه پیدا می کند.

آری سنت ناپسند استفاده از سلاح های گرم در مراسمات موضوع بحث ماست. سنتی که در مراسمات عروسی و فاتحه خوانی در بعضی از نقاط استان ما رواج دارد و همچنان قربانی می گیرد اما با این وجود ادامه دارد.

هر ملت و قومی برای خود آداب و رسومی دارند که ریشه در گذشته و تاریخشان دارد و پشت بر پشت و در فراز و فرود تاریخ این رسومات را پاس داشته اند و از نیاکانشان به ارث برده اند.

البته ناگفته نماند که همه این رسومات دارای ارزش و بار فرهنگی- هویتی و تاریخی نیستند و چه بسیار رسومات ارزشمندی که با گذر زمان به دست فراموشی سپرده شدند و بر عکس رسوماتی بر جای مانده اند که نه تنها فاقد ارزش فرهنگی هستند بلکه در بسیاری از موارد باعث زیان های سنگین جانی و مالی و مهمتر از همه باعث زیر سوال رفتن هویت چندصد ساله یک قوم می گردند.

شهرستان باغملک دارای آداب و رسومات ارزشمند و کهنی هستند که قرن ها این سنن را نسل به نسل منتقل کرده اند: رسوماتی چون صله رحم و دید و بازدید اقوام، رسومات مخصوص و منحصر به فرد جشن های عروسی و شادی ها، آیین مربوط به بزرگداشت بزرگان دینی و ملی و اعیاد و صدها رسم ارزشمند دیگر.

اما در این میان رسوماتی هر چند انگشت شمار وجود دارند که در پاره ای از موارد ممکن است فرهنگ و تاریخ چندصد ساله شهرستان را زیر سوال ببرند: رسومـاتی همچـون تیـرانـدازی در مـراسمـات.

متاسفانه استفاده از سلاح و تیر اندازی در مراسمات که یک حرکت تفننی همراه با خطر مرگ است که از گذشته تاکنون در شهرستان باغملک عده ای را به کام مرگ فرستاده یا مجروح کرده است.

اسلحه به دستان بی آنکه بدانند وجود این ابزار در هر لحظه می تواند زندگی فرد و یا خانواده ای را به نابودی بکشاند با افتخار آن را در دست می گیرند، آنها بی توجه به وجود شی ای مرگبار که در دست دارند، سلامت خود و دیگران را به خطر می اندازند و عروسی را به عزاداری و خنده را به گریه تبدیل می کنند.

این قبیل اتفاقات گاهی از اوقات در مراسمات عزاداری نیز بروز پیدا می کند و داغ خانواده عزادار را تشدید می نماید.

چند سالی است که در شهرستان باغملک بزرگان طوایف و اقوام با گردهمایی و نشست های صمیمی بعضی از رسوم غلط مراسمات شادی و غم را از میان برداشته اند اما در جهت ریشه‌کنی فرهنگ غلط تیراندازی در مراسمات عروسی و فاتحه خوانی توجه جدی ندارند و نتیجه آن هم بروز چنین حوادثی است.

در حقیقت پیروی از این رسم و سنت خطرناک همواره با خسارات مالی از قبیل بریده شدن سیم ‌های برق و خسارات جانی جبران‌ ناپذیر همراه بوده‌ است.

در همین زمینه کیانپور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان باغملک در گفتگو با باغملک نیوز، تیراندازی در مراسمات حزن و شادی را یک تهدید واقعی برای امنیت روانی و اجتماعی جامعه عنوان کرد و اظهار داشت : باید مسائل و خرده‌ فرهنگ ‌هایی که به اصل فرهنگ ضربه می ‌زند را بررسی و فرهنگ صحیح را در جامعه نهادینه کنیم.

وی ضمن تاکید بر فرهنگ ‌سازی عدم تیراندازی در عروسی ‌ها بیان کرد : با توجه به اینکه تیراندازی در محیط‌ های شلوغ و پر تردد عواقب جبران ‌ناپذیری را به همراه دارد انتظار می‌ رود آحاد مردم شهرستان به این مهم توجه داشته باشند و از تیراندازی در مجالس خودداری کنند.

کیانپور افزود : من بعد استفاده از سلاح حتی دارای مجوز در مراسمات ممنوع می باشد.

دادستان باغملک به اطلاعیه شورای تامین باغملک در سطح شهرستان در همین زمینه اشاره کرد و گفت : در جهت امنیت اجتماعی مردم و جلوگیری از خطراتی که تیراندازی در مراسمات دارد اگر این حرکت مشاهده شود علاوه بر ضبط سلاح و ابطال مجوز آن، دارنده سلاح نیز بازداشت و با آن برخورد قانونی یا قضایی می شود.

وی تأکید کرد : اگر در تالارهای عروسی هم اسلحه ببرند علاوه بر بستن تالار، عروسی هم تعطیل می شود.

درهمین خصوص نیز شورای تامین شهرستان باغملک در اطلاعیه ای که در سطح شهر به صورت بنرهای تبلیغاتی و با ارسال پیامک از مردم خواست تا از تیراندازی در این گونه مجالس خودداری کنند.

IMG_0056

کیانپور دادستان عمومی و انقلاب باغملک همچنین به مراسمات تشییع جنازه در باغملک اشاره کرد و افزود : از این به بعد تشییع جلوی بیمارستان ممنوع می باشد.

این مقام قضایی گفت : این امر در جهت امنیت روانی و رفاه حال مردم و به ویژه بیماران لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد : بیمارستان موظف است که جسد میت را در قبرستانی که قرار است دفن شود در اختیار خانواده متوفی قرار دهد.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • با سپاس از دستورهای مدبرانه ی شما جناب آقای کیان پور
    • آقای کیانپور فرد بسیار مدیر ومدبری می باشد که نه تنها در شهرستان باغملک بلکه در پستهای قبلی (شهرستان باوی)با حل وفصل پرونده های مهم وحل نشدنی امنیت را بر قرار کرده بود ما باید به خاطر داشتن چنین مقام قضایی در استان بر خود ببالیم.
    • آقای کیانپور فرد بسیار مدیر ومدبری می باشد که نه تنها در شهرستان باغملک بلکه در پستهای قبلی (شهرستان باوی)با حل وفصل پرونده های مهم وحل نشدنی امنیت را بر قرار کرده بود ما باید به خاطر داشتن چنین مقام قضایی در استان بر خود ببالیم.