پیشنهاد ظریف به وزرای خارجه ۱+۵: برگزاری مراسم امضا توافق هسته ای در عمان

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: روزنامه الحیات نوشت: ظریف به همتایان خود در ۱+۵ پیشنهاد برگزاری مراسم امضا توافق هسته ای در عمان را داده است.

این روزنامه عرب زبان با اشاره به مصوبه هسته ای مجلس نوشت: دولت ایران قانون مصوب مجلس در زمینه «صیانت از دستاوردهای هسته ای ملت ایران» را به منزله «نقض» قانون اساسی دانست و از کشانیدن مذاکرات هسته ای به «کف خیابان وکوچه و بازار» ابراز تاسف کرد. مجلس شورای اسلامی ایران روز گذشته قانونی را تصویب کرد که به مجلس این حق را می دهد که توافق احتمالی با شش کشور دست اندر کار پرونده هسته ای، از تصویب این نهاد عبور کند همچنین این قانون مانع بازرسی از اماکن نظامی یا مصاحبه با دانشمندان هسته ای است. دولت ایران این قانون را «نقض» قانون اساسی دانست و از کشاندن مذاکرات هسته ای به «خیابان وکوچه و بازار» ابراز تاسف کرد.

قانون«حفظ دستاوردهای هسته ای ملت ایران» با رای موافق دویست و چهارده نماینده از مجموع دویست و چهل نماینده ای که در جلسه مجلس حضور داشتند، به تصویب رسید و این قانون اکنون باید به تصویب شورای نگهبان برسد.

به نوشته این روزنامه، این قانون، خواستار لغو کامل همه تحریم ها در «روز آغاز اجرای تعهدات ایران» است و «بازرسی اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیر هسته ای و آگاهی از اسناد و مصاحبه با دانشمندان هسته ای» را ممنوع می کند در عین حال این قانون بر پایبندی به مصوبات شورای عالی امنیت ملی در این زمینه تاکید می کند.

این قانون، بر ضرروت «ارائه نتایج مذاکرات به مجلس شورای (اسلامی)»، تاکید و محمد جواد ظریف وزیر خارجه را ملزم می کند که «درباره روند اجرای توافق، هر شش ماه یک بار به مجلس گزارش دهد».

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت ایران گفت: این قانون مغایر با ماده صد و هفتاد و شش قانون اساسی است که به رئیس شورای عالی امنیت ملی یعنی رئیس جمهور اختیار امضای توافق با کشورهای خارجی به منظور حفظ حقوق ایران را می دهد.

وی افزود: مذاکرات طبق این اصل، در حوزه شورای عالی امنیت ملی است نه دولت یا مجلس. وی از «کشیده شدن مذاکرات هسته ای به کف خیابان وکوچه و بازار» ابراز تاسف کرد و گفت: «به سمت مجادلاتی نمی رویم که بر مذاکرات تاثیر بگذارد».

الحیات نوشت: اما مجلس ایران به دو ماده هفتاد و هفت و صد و بیست و پنج قانون اساسی تاکید می کند که دولت را ملزم می کند برای امضای همه توافقات و معاهدات با کشورهای خارجی، موافقت مجلس را به دست آورد.

به نوشته این روزنامه، درگیری میان دولت و مجلس در حالی است که یک هفته تا پایان مهلت دستیابی به توافق نهایی هسته ای برای حل و فصل پرونده هسته ای ایران، باقی مانده است.

منابع دپیلماتیک به الحیات گفتند: این قانون به ظریف و هیات مذاکره کننده فرصت مانور بیشتری در مقابل شش کشور می دهد.

الحیات همچنین مطلع شده که ظریف منتظر پاسخ وزرای خارجه شش کشور به پیشنهادش مبنی بر برگزاری مراسم امضای توافق احتمالی در مسقط با هدف تشکر مذاکره کنندگان از نقشی است که کشور عمان در این زمینه ایفا کرده است.

مجله «نیویورکر» هم به نقل از ظریف نوشته: اگر مذاکرات شکست بخورد «آمریکا فرصت بی نظیری را از دست خواهد داد». وی تاکید کرد: ملت ایران در صورت لزوم، آماده فداکاری برای دفاع از حقوق و جایگاهشان هستند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.