مشاهده هلال ماه در غروب چهارشنبه/ احتمال ۳۰ روزه بودن ماه رمضان

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: عضو هیئت امنای مرکز نجوم ادیب اصفهان گفت: با توجه به فاکتورهای مناسب رصدی ماه نو، امسال مشکلی در رویت هلال ماه رمضان با چشم غیرمسلح نخواهیم داشت و هلال ماه نو در غروب چهارشنبه امکان‌پذیر است.

عمران مرادی، با بیان اینکه همچون سالهای گذشته گروه های مختلف رصدی از اصفهان نیز برای رویت هلال ماه مبارک رمضان اعزام می شوند، اظهار داشت: از دو ماه پیش از آغاز ماه مبارک رمضان توسط ستاد استهلال، جلسات و کارگاه هایی برای گروه های رویت هلال تشکیل تشکیل می شود.

وی افزود: در واقع برای رویت هلال‌های حساس به لحاظ علمی یا هلال‌هایی مانند ماه رمضان به دلیل اهمیت زمان کارگاه‌هایی تشکیل و از گروه‌ها آزمایش به عمل می آید.

مدرس و عضو هیئت امنای مرکز نجوم ادیب اصفهان بیان داشت: برنامه ریزی برای رویت هلال ماه مبارک رمضان از ماه رجب و با رصد هلال این ماه آغاز می شود چرا که زمان صحیح حلول ماه رجب و شعبان در تشخیص صحیح روز اول ماه مبارک رمضان بسیار مهم است.

مدرس و عضو هیئت امنای مرکز نجوم ادیب اصفهان با اشاره به اینکه در ماه های رجب و شعبان در رویت هلال ماه مشکل خاصی وجود نداشته است، ابراز داشت: در مورد ماه رمضان نیز همین گونه است و احتمالا امسال مشکل خاصی در رویت هلال ماه نداریم مگر اینکه شرایط آب و هوایی نامناسب شامل گرد و غبار ایجاد شود.

مرادی تاکید کرد: بر این اساس در غروب روز چهارشنبه ۲۷ خردادماه ساعت هشت و ۲۰ دقیقه مشاهده هلال ماه رمضان امکان‌پذیر است و به احتمال قوی روز پنج شنبه اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.

مشاهده هلال ماه رمضان در نیمه جنوبی کشور با چشم غیرمسلح

وی ادامه داد: بدین ترتیب در نیمه جنوبی کشور مشاهده هلال ماه رمضان در صورت عدم وجود گرد و غبار با چشم غیرمسلح امکان پذیر است و هرچه به سمت نیمه شمالی پیش برویم نیازمند وسایل نجومی همچون دوربین دوچشمی برای مشاهده ماه خواهیم بود.

مدرس و عضو هیئت امنای مرکز نجوم ادیب اصفهان مهارت رصدگر، وضعیت هلال، ارتفاع محل رصد و افق را از عوامل موثر در رصد ماه با چشم غیرمسلح برشمرد و گفت: اگر کوچکترین غباری در چهارشنبه شب شاهد باشیم رویت هلال ماه با چشم غیرمسلح برای افراد عادی سخت می شود.

وی اضافه کرد: البته نکته اساسی اینجاست که گروه های رصدی به طور معمول در حدود ۱۵۰ نقطه کشور پخش می شوند و گروه‌هایی که امکانات بیشتری دارند از فراز قله کوه‌ها که گرد و غبار بدانجا نمی‌رسد به رصد ماه می‌پردازند و بدین شکل مشکلی برای مشاهده هلال توسط گروه های رصدی وجود نخواهد داشت.

احتمال ۳۰ روزه بودن ماه مبارک رمضان

مرادی درباره احتمال ۳۰ روزه شدن ماه مبارک رمضان نیز گفت: امسال برخلاف سال های گذشته که هلال ماه شوال بحرانی بود، مشکلی برای رصد وجود نخواهد داشت و به احتمال قوی روز جمعه ۲۶ تیرماه ماه جدید مشاهده و شنبه ۲۷ تیرماه عید فطر خواهد بود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.