آیت الله هاشمی: خیال می‌کنند حق دارند آرای مردم را نادیده بگیرند/ سخن از انتخابات که می‌شود خیلی‌ها دلشان می‌لرزد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی اعمال سلیقه، و حق‌الناس را حیف و میل می کنند و نظر مردم را نادیده می‌گیرند که باید این مسائل را به حساب افکار امام و احکام اسلامی ندید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش جهان عاری از خشونت در اندیشه امام خمینی (ره)، با تبریک اعیاد شعبانیه به‌ویژه عید ولادت باسعادت حضرت صاحب الزمان (عج) افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اختیارات حضرت ایشان تشکیل شده است و این کشور باید به نیابت از امام زمان اداره شود. وی افزود: خشونت نه از طرف امام دنبال شد و نه از طرف پیروان ایشان. امام هیچگاه حتی به برخی افراد اجازه کارهای خشن را نیز نمی‌دادند. انقلاب‌هایی که در دهه و حتی در سده قبل از انقلاب اسلامی ایران رخ داده بود یا کودتا بود یا لشگرکشی خاص و ملتی که انقلاب می‌کردند باید رنج‌های فراوانی را تحمل می‌کردند.
آیت‌الله هاشمی با تأکید بر اینکه امام در رفتار خود اهرمی را به ما داد، گفت: اهرم امام این بود که چرا دعوا صورت گیرد، مردم خود حاکم هستند و حق حکومت دارند.
«ما فکر نمی‌کردیم در آن استبدادی که حکومت طاغوت ایجاد کرده بود بشود با مردم امور را حل کنیم، اما رفتار و توصیه امام این بود که باید با مردم باشیم و تا آخرین نفس‌هایی که از جسم مبارک ایشان بیرون می‌آمد ما این مضمون را شنیدیم»
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: ما شاهد بهار عربی، خیزش دینداران و بیداری اسلامی بودیم که مؤثر شد و زود به پیروزی رسید اما به همان زودی هم به هم ریخت و رفت.
آیت‌الله هاشمی با تأکید بر اینکه بسیاری از کشورهای خارجی با انقلاب اسلامی مخالف بودند، گفت: ما در اطراف خود حتی یک دولت به عنوان حامی خود نداشتیم و تنها مردم و رهبری در صحنه بودند و البته امام را هم تبعید کردند اما ایشان با نفس و دستورات خود مردم را راهنما شدند.
وی ادامه داد: اگر به تاریخ انقلاب بنگریم ما نیروهای انقلابی داشتیم که تا‌ آخر وفادار ماندند و البته در انتها با حضور مردم در خیابان‌ها مسائل حل شد. شاه می‌خواست خشونت بزرگی کند. گفته بود تهران را به کلی خراب می‌کند و ایران را حفظ می‌کند اما منصرف شد و امام هم از دور به آنها نهیب می‌زد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما بعد از انقلاب تمام نهادهایی که در زمان رژیم پهلوی بودند را حفظ کردیم، گفت: ارتش، ژاندارمری، ادارات و کارکنان دولت از جمله نهادهایی بودند که حفظ شدند اما افراد خاصی هم بودند که جنایت‌ها کردند و مردم آنها را تحمل نمی‌کردند.
به گفته آیت‌الله هاشمی، حفظ برخی از نهادها باعث برخی ضربه‌ها به انقلاب نیز شد اما منفعت آنان خیلی بیشتر از ضررشان بود.
وی به ذکر مثالی در خصوص سخنان خود پرداخت و گفت: همین ارتش در جنگ با عراق به خوبی جنگید. همین نیروهای ژاندارمری لشگرها و دسته‌ها ساختند و به جبهه‌ رفتند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مردم با اجازه امام، کمیته ساختند و امنیت کشور را حفظ کردند؛ چراکه نمی‌شد آن زمان خیلی به ژاندارمری‌ها اعتماد کرد.
آیت‌الله هاشمی به نقش سپاه در جنگ اشاره و خاطرنشان کرد: آن روز که سپاه تشکیل شد، سپاه یک نیروی داوطلبانه بود و هیچکس در سپاه از جایی مأمور نشده بود. خود مردم انتخاب کردند و فقط امام آن را تأیید می‌کرد. سپاه و بسیج کاملاً مردمی و از دل مردم شکل گرفت و توانستند امنیت داخلی را حفظ و در جنگ اقدامات ارزشمندی انجام دهند.
وی با بیان اینکه نظامی که امام طراح آن بودند همه چیز را مردم می‌بیند، گفت: امروز رهبری را مردم و خبرگان مردم انتخاب می‌کنند. ریاست جمهوری و نمایندگان هم همین‌طور. این نظام یک کار من‌درآوردی نبود؛ چراکه عالمی در رأس آن قرار داشت که مردم به آن امام می‌گفتند.
«کسانی هستند که در برخی کارها دخالت می‌کنند. حق‌الناس را ضایع می‌کنند. خیال می‌کنند حق دارند آرای مردم را نادیده بگیرند. این اقدامات خارج از محیط اسلامی و افکار امام و حکم اسلامی است و تعدی به حقوق مردم. حق‌الناس را حتی خود خدا هم نمی‌تواند ببخشد و باید مردم را راضی کند یعنی باید بروند و فرد به فرد کشور را راضی کنند تا خدا نیز از آنان ببخشد»
آیت‌الله هاشمی به جنگ عراق با ایران اشاره و خاطرنشان کرد: عراقی‌ها با ما جنگیدند، ظلم کردند، به خاک ما آمدند، عده‌ای از آنان اسیر شدند، اما آنقدر محبت دیدند که حتی در نماز جمعه‌های ما حاضر می‌شدند. همین لشگر بدر که در عراق مؤثر است و با داعشی‌ها مقابله می‌کند از همان اسرایی هستند که در ایران توبه کرده‌اند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سخن از انتخابات که می‌شود خیلی‌ها دلشان می‌لرزد. نباید این گونه باشد. باید عشق باشد.
وی به رفتار و سیاه‌نمایی رسانه‌های خارجی در مورد ایران اشاره کرد و گفت: من تعجب می‌کنم که رسانه‌های بزرگ خارجی این گونه در باره ایران سخن می‌گویند. البته برخی موارد نیز می‌گویند که انجام می‌شود که برخلاف اسلام، مقررات و معارف است.
وی ادامه داد: افرادی متحجر وجود دارند که می‌خواهند غلظتی از خود نشان دهند. ما منکر اینها نیستیم. اینها مال نظام، انقلاب و امام نیستند.
آیت‌الله هاشمی با بیان اینکه مبنا و قانون اساسی ما جامعه بدون خشونت است، گفت:‌ اگر خشونتی می‌بینید خلاف اصول ماست. این همه در دنیا به ما ظلم شده، صدام را مسلح کردند تا با ما بجنگد. ما حتی فکر انتقام هم نیفتادیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن انتقاد از سیاست عربستان درخصوص کشور یمن گفت: چرا عربستان سعودی که باید میزبان مسلمانان باشد و متولی خانه خدا دائماً بر سر مردم یمن بمب می‌ریزد و هر روز مردم را به خاک و خون می‌کشد.
وی ادامه داد: این حالتی که امروز در عربستان دیده می‌شود مانند لکه‌ای در تاریخ خواهد ماند که البته دلیل برخی از این رفتارها سایه افکار وهابیت است که اجداد اینها کربلا را تخریب و مدینه را ویران کردند. آنها نه تنها شیعه را کشتند بلکه اهل تسنن را هم به خاک و خون کشیدند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه داعش به قرآن و دین خیانت می‌کند، گفت:‌ خارجی‌ها فقط اسم دولت اسلامی را می‌برند تا بگویند اسلام خشن است.
آیت‌الله هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران خوب طراحی شده است، گفت: اگر اشتباهی است این اشتباه می‌تواند از قانونگذار باشد. از انقلاب ۲ ماه نگذشته بود که امام از مردم پرسید آیا نظام اسلامی را می‌خواهید که ۹۹ درصد مردم رأی دادند.
آیت‌الله هاشمی ادامه داد: بنا نبوده ما دچار خشونت شویم. اگر خشونتی هم بوده این تروریست‌ها بودند که مردم را کشتند و مسئولان نظام را ترور کردند و در جنگ صدام علیه ما شریک شدند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انقلاب که شد یکی دو سال مشکل داشتیم امنیت در کشور حاکم شد و هم اکنون نیز حاکم است.
وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم این انقلاب بتواند راه خود را از تاریکی‌ها حفظ و شاهد تعامل با کشورهای مسلمان و غیرمسلمان حفظ کند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.