نوبخت:​ دولت مکلف به حذف یارانه پر درآمدهاست/ تجمعات علیه مذاکرات غیرقانونی و غیر شرعی است

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  سخنگوی دولت گفت: موضوع ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات مرتبط با دولت نیست.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در پاسخ به پرسشی در خصوص ارسال نامه مجمع روحانیون مبارز به دولت درباره ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات افزود: وقتی سخنگوی قوه قضاییه در این خصوص اظهار نظر کرده، چون شخصیت قانونمندی است، حتماً مستنداتی دارد که من از آن بی‌خبرم. وی گفت: در شورای عالی امنیت ملی که بنده عضو آن هستم به خاطر ندارم که چنین مصوبه‌ای داشته باشد. نوبخت با اشاره به پرسشی درخصوص ارسال نامه از مجمع روحانیون مبارز به دولت افزود: ما چنین نامه‌ای در دولت دریافت نکرده ایم، نمی دانم به شخص رئیس جمهور داده شده است یا خیر، البته حتماً اگر گفته اند نامه را ارسال کرده اند، ارسال کرده اند.وی گفت: اما این روزها خیلی مد است که به عنوان نمونه می گویند ۶۷۳۲ استاد دانشگاه در اعتراض به موضوعی نامه دادند و ما می گردیم که نامه کجاست و به چه کسی رسیده است، اگر نامه مخاطبش ما هستیم باید به ما تسلیم شود گرچه می شود سرگشاده هم آن را منتشر کرد.نوبخت افزود: به هر حال اینکه این نامه به رئیس جمهور رسیده یا نه، بی اطلاعم. من قبلاً نظرم را درباره شخصیت محترم رئیس دولت اصلاحات اعلام کرده ام.

نوبخت همچنین در مورد اظهارات اخیر آیت‌الله جنتی مبنی بر نگرانی‌ از اعلام حمایت برخی از چهره‌های دولتی از احزاب و تاثیر آن بر انتخابات، گفت: اجرای صحیح قانون انتخابات وظیفه دولت است البته تاکید می‌کنم دولت به هیچ وجه از منابعی که در اختیار دارد سوء استفاده نخواهد کرد و اینکه برخی از اعضای دولت از گذشته عضو حزبی بوده‌اند و امروز نخواهند از امکانات دولتی به نفع حزب خود استفاده کنند را به شدت تکذیب می‌کنم و آن را حرف غیرواقعی می‌دانم البته معتقدم اینکه صرفا گفته شود یکی از اعضای دولت عضو حزبی است واهمه‌ای نخواهد داشت چرا که همه اعضای دولت امانتدار مردم هستند و هرگز از امکانات عمومی برای القای نظرات خود در انتخابات استفاده نخواهند کرد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «هفته گذشته با برگزاری تجمعاتی در اعتراض به مذاکرات هسته ای به رغم عدم صدور مجوز برای این تجمعات و لغو برنامه های مجوز دار از جمله سخنرانی علی مطهری در کرج مواجه بودیم. برنامه دولت برای مواجهه با این اقدامات غیرقانونی چیست» اظهار داشت: با وجود اینکه رهبری این امکان را فراهم کرد همه دیدگاه ها نظرات خود را بیان کنند و در همین راستا در دانشگاه ها گفت و شنودهای دو طرفه ایجاد شد و صدا و سیما به طور موسع این برنامه ها را پوشش داد؛ انتظار می رفت پیام کسانی که دلواپس هستند فرصت داشته باشند دغدغه هایشان که برای دولت محترم است را مطرح کنند که البته به طور کامل مطرح کرده اند. وی تاکید کرد: با این وجود برگزاری این تجمعات غیرقانونی بود و اینها باید بدانند این کار علاوه بر اینکه غیرقانونی است بر مبنای نگاه امام خمینی و مقام معظم رهبری خلاف شرع هم هست. انتظار می رود گفته ها و رفتار این افراد با هم منطبق باشد وقتی به شرع اعتقاد داریم باید کار غیر شرعی انجام ندهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه وزارت کار و تعاون اجتماعی مسئول شده است تا جایی که می‌تواند و مطمئن است افراد پردرآمد را شناسایی کند، گفت: بهتر است به جای استفاده از واژه حذف ثروتمندان از دریافت یارانه‌ها، از واژه قانونی افراد پردرآمد استفاده کنیم که در قانون در ماده ۲۰ به آن تصریح شده است و دولت مامور آن شده است. بنابراین از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف در حال بررسی و جمع‌آوری اطلاعات هستیم. نوبخت در پاسخ به سوالی درمورد چگونگی حذف افراد پردرآمد از دریافت یارانه‌ها، تصریح کرد: دولت بر اساس قانون موظف به این کار شده است و وزارت کار مسئول شده تا جایی که می‌تواند و مطمئن است این افراد را شناسایی کند و اگر در موردی اشتباهی پیش بیاید فرصت بازبینی نیز وجود دارد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی تجمعات در اعتراض به روند مذاکرات هسته‌ای، گفت: با وجود اینکه مقام معظم رهبری این امکان را فراهم کردند که همه نظرات بیان شود و در دانشگاه‌ها جلسات دو طرفه برگزار شد و حتی صداوسیما به تبعیت از رهبری این برنامه‌ها را مورد پوشش وسیع قرار داد انتظار می‌رفت پیام کسانی که دغدغه‌ای دارند و یا دلواپس هستند از این طریق منتقل شود که البته دغدغه‌های آنها برای دولت محترم است، اما این قبیل تجمعات غیرقانونی بوده و کار غیرقانونی بنا به نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری خلاف شرع هم به حساب می‌آید چون این نوع تجمعات غیرقانونی فراتر از بیان نظری است که در محافل مختلف انجام می‌شود و افراد وقتی که به شرع اعتقاد دارند باید در رفتارشان نیز به آن پایبند باشند.

وی در رابطه با لغو سخنرانی علی مطهری در کرج نیز تاکید کرد: دکتر مطهری شخصی اصیل، دلسوز، فهمیده و صاحب نظر هستند که باید نظرات‌شان شنیده شود. همچنین به عنوان فرزند برومند و خلف شهید مطهری حق دارند که نظرات‌شان را بیان کنند و همه استانداران و فرمانداران موظفند در راستای صیانت از حقوق قانونی و آزادی بیان هر سخنرانی تلاش کنند و فرصتی را فراهم کنند تا افراد در چارچوب قانون نظرات‌شان را بیان کنند بنابراین از وزیر کشور نیز انتظار می‌رود تمام تلاش خود را در استان‌ها انجام دهد که از تکرار این اتفاقات جلوگیری شود.

نوبخت همچنین در پاسخ به این سوال که در صورت کاهش قیمت نفت چه تمهیداتی از سوی دولت اندیشیده خواهد شد، با تاکید بر اینکه ما هم برای شرایط بدبینانه و هم برای شرایط خوش‌بینانه برنامه‌ریزی داریم، گفت: متناسب با دریافت‌ها باید مدیریت تخصیص داشته باشیم و در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کنیم. البته رویکرد ما این است که از اعتبارات عمرانی کم نکنیم. وی در پاسخ به انتقاد عمومی مطرح شده مبنی بر اینکه صداوسیما نظرات مخالف مباحث هسته‌ای را حتی با لحن و روشی پخش می‌کند که نوعی تمسخر در آن وجود دارد، گفت: افکار عمومی می‌تواند در این رابطه قضاوت کند و من بار دیگر تاکید می‌کنم نمایندگان دیپلماسی ما در مذاکرات با همه توان تلاش می‌کنند و روحیه‌شان را از دست نمی‌دهند و هدف‌شان این است حلقه تنگ تحریم‌ها شکسته شود تا ضمن اینکه ملت ایران از حقوق هسته‌ای خود استفاده می‌کند از منابع موجود بهر‌ه‌مند ‌شوند، بنابراین این قبیل برنامه‌ها در دولت و نمایندگان تاثیر سوء ندارد و افکار عمومی به دقت رصد می‌کنند و نظر می‌دهند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما حتی برای شرایط بسیار سخت که حتی صادرات نفت به ۵۰۰ هزار بشکه و یا حتی ۳۰۰ هزار بشکه نیز برسد برنامه داریم و اگر لازم باشد اعلام می‌کنیم. همچنین برای شرایطی که منابع سرمایه‌ای به داخل ایران سرازیر شود نیز برای نحوه هزینه‌ کردن پول‌های زیاد برنامه داریم.نوبخت با بیان اینکه پیش بینی ما در سال ۹۴ در صورت استمرار وضعیت بودجه ۱۹۹ هزار میلیارد تومان است، گفت: با بررسی‌های ما هزینه‌های اجتناب ناپذیر ۱۸۴ هزار میلیارد تومان است که مابه‌التفاوت آن یعنی ۱۵ میلیارد تومان می‌ماند که در حوزه صرفه‌جویی قرار دارد. بنابراین ما در هر لحظه در حال رصد شرایط هستیم و متناسب با وضعیت مدیریت خواهیم کرد و برای شرایط خوش‌بینانه و بدبینانه برنامه داریم. وی در رابطه با تفکیک وزارت ورزش و جوانان، گفت: این موضوع به صورت رسمی در دستور کار نیست و فعلا دولت برنامه‌ای برای آن ندارد. البته برای مسکن جوانان ۱۳۰۰ میلیارد تومان مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات قائل شده‌ایم تا ۱۰ درصد از این مابه‌التفاوت در صورت تامین اعتبار را دولت پرداخت کند و مصمم هستیم مسکن جوانان را در دستور کار قرار دهیم.

سخنگوی دولت درباره حضور هیات‌های خارجی و سفرشان به ایران تصریح کرد : می‌دانیم که همه منتظر پایان مذاکرات هستند و همه تلاش ما برای استفاده از هرگونه سرمایه‌گذاری جهت پیشرفت عمرانی کشور است و البته هرگز حاضر نیستیم به هر قیمتی به توافق دست یابیم بنابراین همه خطوط قرمز را رعایت خواهیم کرد. البته در نظر داریم که سرمایه‌گذاری‌ها منابع فراوانی برای ملت ایران خواهند داشت.نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد دلایل آزادی قیمت بنزین، گفت: این تصمیم خلق‌الساعه نبوده بلکه یک قانون است و در قانون بودجه سال ۹۴ نیز بر آن تاکید شده، همچنین از سال ۸۹ در دستور کار قرار گرفته است بنابراین دولت قانون را اجرا می‌کند.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به صحبت‌های خود در تاریخ ۵ /۱۲/ ۹۳ در جلسه علنی مجلس اشاره کرد که خبرنگار رسانه‌ای به اشتباه در پوشش صحبت‌های نوبخت اینطور مطرح کرده بود که نوبخت مدعی شده است قیمت بنزین افزایش نخواهد داشت، گفت: در همین تاریخ می‌توانید به خبرگزاری ایرنا و پایگاه اطلاع‌رسانی دولت مراجعه کنید که من در پاسخ به خبرنگاران گفته‌ام فعلا نیازی به افزایش قیمت‌ها نیست بنابراین از همه خبرنگاران و خبرگزاری‌ها درخواست می‌کنم در انتشار اخبار دقت و صداقت لازم را به خرج دهند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در سال جاری ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید داده‌ایم، به توضیح مبالغ اختصاص یافته برای بخش تولید پرداخت. نوبخت همچنین در مورد پوشش صداوسیما از تجمات غیرقانونی در حالیکه سخنرانی یادگار امام توسط این رسانه پوشش داده نشده است، گفت: داوری این موضوع با افکار عمومی است. سخنگوی دولت همچنین در مورد اظهارات اخیر وزیر اطلاعات، تاکید کرد: بهتر است از خودشان بخواهیم در این رابطه توضیحات بیشتری بدهند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.