توافق بر سر آتش‌بس ۵ روزه در یمن

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود تاکید کرد که برقراری آتش‌بس پنج روزه را در یمن برای سهولت امدادرسانی‌ها به این کشور در صورتیکه انصارالله (حوثی‌ها) ملزم به آن باشند، بررسی کردیم.

به گزارش اسکای نیوز عربی، عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با جان کری، وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که عربستان به رغم تمام مشکلاتی که در حال حاضر در یمن وجود دارد به کمک‌رسانی‌های خود ادامه خواهد داد. وی ادامه داد:‌ هرگونه مداخله ایران در امور یمن را رد می‌کنیم. او گفت: خواهان حل بحران یمن از طریق راهکار سیاسی است و در کنفرانس ریاض که در ماه مه جاری برگزاری می‌شود اوضاع داخلی یمن بررسی خواهد شد. جان کری نیز تاکید کرد که حوثی‌ها باید اعلام آتش‌بس اجازه کمک رسانی‌ها به غیرنظامیان را بدهند. زمان اعلام آتش‌بس به زودی مشخص خواهد شد. برای اعلام هر چه سریعتر آن تلاش می‌کنیم.

او بار دیگر با تکرار ادعاهای واهی خود درباره ایران گفت: نگران تحرکات ایران در منطقه هستیم. کری افزود:‌ تلاش‌های خود را طبق قطعنامه شورای امنیت برای توقف ارسال سلاح به یمن دو چندان می‌کنیم. اگر حوثی‌ها با آتش‌بس موافقت کنند، قابل تمدید خواهد بود. وزیر خارجه عربستان تصریح کرد: تهدیدات علیه عربستان را به سبب بحران یمن با وزیر خارجه این کشور بررسی کردیم. کری گفت: هیچ گونه مذاکره‌ای با عربستان درباره اعزام نیروی زمینی به یمن نداشتیم. او بار دیگر با اشاره به بحران سوریه مدعی شد که بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عادل الجبیر همتای عربستانی خود با تاکید بر راه حل سیاسی برای حل بحران یمن گفت: با برقراری آتش بس ۵ روزه در یمن موافق هستیم. جان کری، موافقت کشورش با برقراری آتش بس پنج روزه در یمن را اعلام کرد و افزود: اگر حوثی ها موافقت کنند، این آتش بس قابل تمدید خواهد بود. وی در مورد زمان آغاز این آتش بس در صورت موافقت گروه های یمنی گفت: این مساله طی روزهای آینده و در نشست پاریس بررسی می شود. وزیر خارجه آمریکا امروز در ریاض با عبدربه منصور هادی دیدار کرد و ابراز امیدواری کرد به زودی وی را در صنعا ببیند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.