مذاکره کنندگان به آمریکا میروند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان از گفت‌وگوهای سازنده با دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی بر سر موضوع تحریم‌ها خبر داد و گفت: ما بحث بسیار خوبی را به خصوص با هیئت آمریکایی داشتیم و از آنها خواستیم که موضع خود را در مورد تحریم‌ها روشن کنند و بگویند که در کنگره چه می‌گذرد. به نظر من توضیح هیئت آمریکایی بسیار مفید بود. اکنون ما کار روی تهیه پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک را شروع کرده ایم. روشن است که در آغاز کار، ما باید درباره چارچوب و شکل چنین پیش نویسی صحبت کنیم.

وی افزود: ما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما این پیشرفت کند بوده است. ما روی ساز و کار حل اختلافات کار می‌کنیم. جزئیات درحال بررسی است. ما اهمیت زیادی برای احتمال نقض تعهدات از سوی هر دو طرف به خصوص ازطرف مقابل قائل هستیم چون طرف مقابل سابقه خوبی در اجرای تعهداتش ندارد. عراقچی گفت: ما قطعا این ساز و کار را خواهیم داشت تا اگر هرگونه نقضی رخ دهد بتوانیم به این ساز و کار مراجعه کنیم و مشکل را حل کنیم و کار به مختومه شدن توافق منجر نشود.

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: کار روی نگارش متن را شروع کردیم و سه روز خیلی فشرده ابتدا روی چارچوب کاری که می خواهیم انجام دهیم بحث کردیم سپس بحث نگارش را از موضوع مشخص تحریم‌ها آغاز کردیم.

وی پس از پایان نشست معاونان وزیرخارجه ایران و گروه ۱+۵ در وین در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به سوء تفاهماتی که در این مدت پیش آمده بود، با توجه به اظهار ات ضد و نقیضی که از سوی طرف مقابل وجود داشت، اصرار ما این بود که باید حتما یک تصویر روشنی در این خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحریم ها و لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم‌ها کار نگارش را شروع کردیم. وی با بیان اینکه مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم گفت: البته کار سختی است و خیلی آهسته به پیش خواهیم رفت.

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: موضع ما کاملا مشخص است، توافقاتی که در ادوار گذشته به دست آمده و در جلسه لوزان در قالب یک بیانیه مشترک منتشر شده کاملا روشن است. وی افزود: همه تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شود و برهمین اساس هم توافق صورت گرفته است و تلاش خواهیم کرد تا آن را مکتوب کنیم. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: البته مکتوب کردن با توجه به ابعاد بسیار مختلفی که بحث تحریم‌ها دارند، خیلی پیچیده و گسترده است.

وی افزود: در یک جمله می توان گفت که باید همه تحریم‌های اقتصادی برداشته شود، ولی با توجه به انواع و اقسام تحریم‌هایی که وجود دارد و زوایای بسیار مختلف آنها، کار سختی است. وی گفت : با توجه به اینکه برخی به شورای امنیت مربوط می‌شود و برخی هم به آمریکا و برخی هم به اروپا و تحریم‌های یک جانبه ای که گذاشته اند و ابعاد مختلفی که دارد، نگارش آن به این اسانی هم نیست ولی ما کار را شروع کردیم و امیدوار هستیم که در وقت مقتضی بتوانیم به پایان برسانیم.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: تلاش ما آن است که فضای مذاکرات را یک فضای سازنده نگه داریم و به اظهارات و بیاناتی که مخاطبان داخلی از سوی طرف مقابل بیان می کنند و با توجه به مشکلاتی که بعضی کشورها در داخل خود دارند، توجه نکنیم و مذاکرات را در مسیر صحیح خود و با توجه به چارچوب ها و راه حل هایی که در لوزان به دست آمده، ادامه دهیم.

عراقچی افزود: آن راه حل‌هایی که ما در لوزان داریم، راه حل هایی است که در طول تقربیا بیست روز گذشته در صحبت ها و مصاحبه های وزیر خارجه، دکتر صالحی و همچنین بنده داشتیم، کاملا باز شده و به اطلاع مردم رسیده است و در همان چارچوب سعی می کنیم که موارد را مکتوب کنیم و به یک متن توافق برسیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر وقت مذاکره کنندگان در این دور از مذاکرات به موضوع متن نگارش اختصاص داشته است یا موضوع تحریم‌ها گفت: این دو به هم مرتبط است و به هرحال موضوع تحریم‌ها تنها موضوع ما در این دور از مذاکرات بود و مقداری هم وارد کار نگارش شدیم ولی این کار سخت، پیچیده و طولانی است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره دور بعدی مذاکرات گفت: دور بعدی مذاکرات در حاشیه اجلاس بازنگری “ان.پی.تی” هفته آینده در نیویورک برگزار می شود به این ترتیب فرصت را خیلی از دست نمی دهیم و هفته اینده ادامه مذاکرات در نیویورک است. عراقچی افزود: با توجه به اینکه همه کارشناسان فنی و کارشناسان خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در اجلاس نیویورک حضور دارند، تصمیم گرفتیم که از این فرصت استفاده کنیم و درحاشیه آن اجلاس کار نگارش را هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه در سطح وزرا در نیویورک ملاقات‌های دوجانبه صورت خواهد گرفت، گفت: وزیر خارجه آمریکا در این اجلاس شرکت می‌کند و برنامه‌ای برای دیدار دوجانبه در حاشیه این اجلاس در رابطه با بحث هسته ای تنظیم شده است و خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نیویورک حضور دارد و برنامه ملاقاتی برای دیدار با وی تنظیم شده است و اگر وزرای دیگر هم به نیویورک بیایند ملاقات‌های دوجانبه خواهیم داشت.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.