بازتاب وضع تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه شرکت‌های ایرانی

عصر جنوب: بازتاب وضع تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه شماری دیگر از شرکت‌های ایرانی و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه، ابراز امیدواری وزیر خارجه ایران به دستیابی ایران و ۱+ ۵ به توافق نهایی تا زمان تعیین شده است .

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، موضوع اعمال تحریم‌های آمریکا علیه مجموعه جدیدی از شرکت‌ها و افراد به اتهام ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، مهم‌ترین موضوع مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی است.

 

روزنامه «نیویورک تایمز» می‌نویسد، در حالی که بخش نظامی ایران، تمایلی به گشایش بیشتر در مقابل بازرسی‌های بین‌المللی ندارد (موضوع پارچین)، دولت آمریکا تحریم‌هایی ‌علیه شماری از شرکت‌های ایرانی اعمال کرده است.

 

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده، این تحریم‌ها، ادامه سیاست ایالات متحده در زمینه سخت‌گیری بر گروه‌هایی است که در پی دور زدن تحریم‌های موجود علیه ایران بوده و یا مظنون به این امر هستند.

«یو اس ای تودی» نیزامروز این خبر را مورد توجه قرار داده و می‌نویسد، ایالات متحده دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه شرکت‌هایی که با ایران ‌تجارت می‌‌کنند، اعمال کرده و دلیل آن را کمک آن‌ها به برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از تروریسم و دور زدن تحریم‌ها عنوان کرده است.

 

این سایت می‌نویسد، وضع این تحریم‌های جدید در شرایطی ‌انجام می‌گیرد که دیپلمات‌های غربی می‌گویند، مذاکرات هسته‌ای پیشرفت داشته و در این مسیر، حتی بخشی از تحریم‌های مهم‌تر و گسترده‌تر علیه ایران لغو شده است. در این مطلب اشاره شده که کاخ سفید تأکید کرده با وجود تحریم‌های جدید‌، به مذاکرات با ایران پایبند است.

اما در همین موضوع، یعنی مذاکرات هسته‌ای، برخی مطالب دیگر نیز امروز در مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده است. روزنامه «گالف نیوز» اظهارات وزیر خارجه ایران را بازتاب داده که نسبت به دستیابی به توافق هسته‌ای تا پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده ابراز امیدواری کرده است.

 

محمد جواد ظریف که در مسکو و در حاشیه دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود سخن می‌گفته، در این زمینه اظهار داشته: «در این زمان اندک باقی مانده، ما امیدواریم ‌بتوانیم به نتیجه‌ای مثبت دست پیدا کنیم». گالف تودی با اشاره به سخنان ظریف می‌نویسد، وزیر خارجه ایران امیدوار است، حمایت روسیه در دستیابی به توافق نهایی کارساز باشد.

در مقابل، لاوروف نیز مواضعی ‌درباره مذاکرات هسته‌ای ایران مطرح کرده است. به نوشته خبرگزاری «ریانووستی»، وزیر خارجه روسیه از غربی‌ها خواسته در مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای، در مقابل وسوسه چانه‌زنی با ایران و تلاش برای گرفتن امتیازاتی بیش از آنچه ‌برای دستیابی به یک بسته متوازن مورد نیاز است، مقاومت کنند.

 

لاوروف همچنین گفته، روسیه تلاش می‌کند، روح همکاری جویانه‌ای را که در نوامبر سال گذشته میلادی و در جریان دستیابی به توافق مقدماتی ژنو بر مذاکرات غلبه داشت، نگه دارد. به گفته وی، طرفین باید در این مذاکرات، به جز منافع خود، چالش‌ها و الزامات جهانی را نیز در نظر بگیرند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.