نوبخت: دولت نسبت به سال گذشته سه برابر بیشتر به طرح‌های عمرانی پرداخته است

عصر جنوب: سخنگوی دولت با بیان اینکه هدف دولت به سامان رساندن طرح‌های عمرانی ناتمام است گفت که دولت در سال جاری ۳/۲ برابر بیشتر از سال گذشته به طرح های عمرانی اعتبار اختصاص داده است.
به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر گفت: این هفته نه‌تنها فرصتی برای تکریم این دو شهید بزرگوار فراهم می‌کند بلکه فرصتی برای ارائه گزارشی از خدمات دولت به مردم است.
وی درباره مهم‌ترین فعالیت‌های دولت در یک سال گذشته گفت: در حوزه داخل مهم‌ترین فعالیت دولت مربوط به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم عزیزمان بود. با عنایت به این وضعیت معیشت مردم در حوزه اقتصاد با افزایش قدرت خرید خانوارها امکان‌پذیر بود بنابراین دولت متمرکز شد تا بتواند ظرف یک سال گذشته در جهت افزایش قدرت خرید مردم تلاش کند.
وی جلوگیری از افزایش نرخ تورم و کنترل قیمت ارز را دو عامل مهم در جهت افزایش قدرت خرید مردم دانست و افزود: دولت برای اینکه بتواند در مسیر افزایش قدرت خرید مردم تلاش کند سیاست‌هایی را در پیش گرفت. اتفاقی که در سال‌های گذشته باعث شده بود اقتصاد با تورم رو به بالا افزایش پیدا کند کسری بودجه و بی‌انضباطی‌های مالی و بودجه‌ای بود که خوشبختانه مجلس در این راستا با دولت هماهنگ شد تا بتوانیم لایحه بودجه را به موقع تقدیم کنیم.
وی با اشاره به تلاش‌های دولت در زمینه کاهش نرخ تورم گفت: این امر بدین معنا نیست که دولت قیمت‌ها را ارزان کرده باشد. اولین رویکرد ما این بود که جلوی افزایش شتابنده قیمت‌ها گرفته شود به همین جهت باید گفت کاهش نرخ تورم از ۴۵ به زیر ۲۵ درصد به معنای ارزان‌شدن کالاها نیست.
سخنگوی دولت اظهار کرد: تنها حوزه‌ای که ما علاوه بر کاهش نرخ تورم موفق به ارزان‌ کردن قیمت‌ها در آن بودیم بحث هزینه‌های درمانی مردم بود به‌طوری که امروز مردم با حداکثر ۱۰ درصد هزینه‌های قبل بتوانند درمان شوند.
نوبخت با اشاره به نوسانات قیمت ارز پیش از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید گفت: با روی کار آمدن دولت جدید نه تنها قیمت ارز دچار نوسان نشد بلکه امروز قیمت ارز در بازار آزاد کمتر از قیمت روزی است که این دولت سر کار آمد.
وی گفت: نکته‌ی دیگری که ما پیگیر آن بودیم مسئله بیکاری است. بیکاری و رکود اقتصادی یک مشکل اساسی است زیرا مردم در شرایط رکود و عدم اشتغال بیشتر رنج می‌برند.
وی با بیان اینکه رکود یعنی ابزار وجود دارد اما از ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود گفت: ما برنامه خروج از رکود را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم در ماه‌های آینده یا یک سال آینده گزارشی در این زمینه به شما بدهیم.
سخنگوی دولت اظهار کرد: طبق آمار رسمی مرکز آمار در سه ماهه نخست سال ۹۳ رشد اقتصادی ما نزدیک نیم درصد مثبت بوده است.
وی افزود: امروز شاید مردم فهیم انتظار نداشته باشند طی یک سال همه مشکلات توسط دولت حل شود اما انتظار دارند که رویکرد دولت، رویکردی درست و سنجیده باشد. خوشبختانه در سال گذشته تقدیم به موقع لایحه بودجه ۹۳ به ما کمک کرد و بودجه امسال نیز مانند سال گذشته به موقع تقدیم مجلس خواهد شد.
نوبخت با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبری انقلاب گفت: در این سیاست‌های تبیین شد که استقرار جمهوری اسلامی در جایگاه نخست منطقه یک هدف است و لذا دولت هم در این راستا حرکت می‌کند و به همین جهت معاونت راهبردی دولت موظف شد برنامه ششم توسعه را بر اساس سیاست‌های مقاومتی طراحی کند.
وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته تمام سعی دولت این بوده که از هزینه‌های جاری بکاهد و به طرح‌های عمرانی بپردازد افزود: ظرف پنج ماه ابتدایی سال ۹۳ اعتبارات اختصاص یافته به طرح‌های عمرانی ۳.۲ برابر بیشتر از همین مقدار در مدت مشابه سال گذشته بوده است و اعتباردادن به طرح‌های عمرانی به معنای اشتغال فرزندان این ملت در بخش خصوصی است.
سخنگوی دولت افزود: خوشبختانه این توفیق فراهم شد و در سال ۹۳ به مراتب بیش از سال ۹۲ به طرح‌های عمرانی خواهیم پرداخت تا به جای طرح‌های جدید، طرح‌های گذشته به سامان برسد.
وی با اشاره به سفرهای استانی دولت گفت: در سفرها این طور نیست که ما به ۲۹۰۶ طرح ناتمام طرح‌های جدیدی را اضافه کنیم و همه آن‌ها نیمه‌کاره بماند. تلاش دولت این است که طرح‌های گذشته را به سامان برساند و به همین جهت در اسفندماه امسال خواهید شنید که طرح‌های وعده‌داده شده از سوی ریاست جمهور افتتاح شده‌اند.
نوبخت با اشاره به موضع دولت در برابر خانواده‌های شهدا و ایثارگران گفت: غیر از اینکه ما توانستیم در سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ میلیارد از مطالبات این قشر بزرگوار را ادا کنیم ما باید با رفتارمان نشان بدهیم که نسبت به این قشر احترام می‌گذاریم و به همین جهت نیز با وجود اشتغالی که دولت دارد، آقای رییس جمهور بر خود واجب می‌داند که به زیارت خانواده‌های معم شهدا برود و این پیام دولت به مردم است که دولت خود را مدیون خانواده‌های شهدا و ایثارگران می‌داند.
سخنگوی دولت اظهار کرد: علاوه بر فعالیت در عرصه داخلی، دولت باید در عرصه‌های خارجی نیز رویکردی داشته باشد که ملت ایران و مقام معظم رهبری آن را تایید کند و به همین جهت دولت فعالیت خود را معطوف به دفاع از حقوق ملت و مسلمین جهان در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در منطقه کرده است.
وی ادامه داد: وظیفه ما اینست که بتوانیم غبار نامردمی را از چهره مهربان اسلام بزداییم و از اسلام واقعی دفاع کنیم. شما شاهد هستید که دولت‌های بزرگ و در راس آن‌ها مستکبر بزرگ جهانی یعنی آمریکا ده‌ها میلیارد از منابع ارزی ما که حاصل از فروش نفت بود را بلوکه کرده بود. تحریم‌های ناجوانمردانه باعث شد در حالی که ما ۴ میلیون بشکه در روز می‌توانیم در روز نفت تولید کنیم فقط امکان صادرات یک میلیون بشکه داشته باشیم.
نوبخت افزود: وقتی فقط یک میلیون بشکه نفت صادر کنیم و پولش هم در حساب‌هایی برود که بانک مرکزی در آن‌ها تحریم شده است، ما از ریال هم نمی‌توانیم استفاده کنیم و این بزرگترین ظلمی بود که به ما وارد شد، بنابراین وظیفه دولت این بود که بتواند در عرصه‌های جهانی مبارزه کند تا هم استیفای حقوق هسته‌ای را داشته باشیم و هم نسبت به رفع تحریم‌های ناجوانمردانه اقدام کنیم.
وی با اشاره به تحولات منطقه گفت: همه تلاش دولت این است که از مردم بزرگروار و رنج‌دیده سوریه، لبنان، عراق و غزه با افتخار دفاع کنیم و شما شاهدید که همه تلاش ما بر این است که بتوانیم آنچه را که مورد انتظار ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری است را انجام دهیم.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.