نتانیاهو رکوردار نخست‌وزیری؛ حزب لیکود در انتخابات اسرائیل پیروز شد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:بر اساس نتایج اولیه انتخابات اسراییل بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر کنونی و رهبر حزب لیکود توانست در انتخابات سراسری روز گذشته پیروزی غیر قابل انتظاری کسب کند.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اسراییل پس از شمارش ۹۴ درصد آرا حاکی از پیروزی بنیامین نتانیاهو، در این انتخابات با دستیابی ۳۰ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی است. ائتلاف صهیونیستی به رهبری اسحاق هرتزوگ که رقیب اصلی نتانیاهو محسوب می‌شد نیز با ۲۴ کرسی و فهرست مشترک عربی با ۱۳ کرسی در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. نظرسنجی‌های پیش از انتخابات حاکی از پیشی گرفنن ائتلاف صهیونیسم از حزب لیکود بود. به گفته مسئولان اسراییلی، میزان مشارکت در این دوره از انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی ۸ / ۷۱ درصد بوده است.

بر اساس این نتایج حزب خانه یهودی به رهبری نفتالی بنت به هشت کرسی دست یافته است. پیشتر رادیو اسراییل اعلام کرد که نتانیاهو با نفتالی بنت برای تشکیل یک دولت راست‌گرا توافق کرده است. این در حالی است که هرتزوگ در مقابل حامیان خود در تل آویو گفته که منتظر اعلام نتایج رسمی خواهد بود و تمامی گزینه‌ها را در نظر دارد. وی از احزاب دیگر خواسته بود تا برای تشکیل دولتی که خواهان صلح با فلسطینی‌ها باشد با هم توافق کنند.

با کسب این نتیجه تشکیل کابینه آتی اسراییل به نخست وزیری نتانیاهو تقریبا مسجل شده است و او با تشکیل چهارمین کابینه خود رکورددار بیشترین زمان نخست‌وزیری در اسراییل خواهد بود. نتانیاهو مساله اصلی کمپین انتخاباتی خود را به مسایل امنیتی و موضوع هسته‌ای ایران اختصاص داده بود. ائتلاف چپگرایان مخالف دولت اما بر رفع مشکلات اقتصادی تاکید داشتند و نتانیاهو را به منحرف کردن مساله اصلی و دغدغه اصلی اسرائیلی‌ها متهم می‌کردند.

واکنش گروه‌های فلسطینی به نتایج انتخابات
در همین راستا «صائب عریقات» مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که فلسطینی‌ها به دنبال اعلام نتایج اولیه و غیر رسمی انتخابات پارلمانی اسرائیل اقدامات سیاسی خود در دادگاه کیفری بین‌الملل را شدت می‌بخشند. عریقات خاطرنشان کرد که کاملا واضح است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دولت آتی را تشکیل خواهد داد. برای همین تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش‌های خود را برای رفتن به دادگاه کیفری بین‌المللی سرعت می‌بخشند.

وی افزود: «اظهارات نتانیاهو که در آن تاکید کرد اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطین را نمی‌دهد نشان می‌دهد که جامعه جهانی باید هرچه سریعتر به فلسطین کمک کند». جنبش حماس نیز اعلام کرد که این جنبش هیچ تفاوتی میان احزاب رژیم صهیونیستی قائل نمی‌شود چرا که این احزاب حقوق مردم فلسطین را نادیده می‌گیرند.

سخنرانی نتانیاهو
نتانیاهو در سخنرانی خود دربامداد روز چهارشنبه در مقر حزب لیکود از رای دهندگان تشکر کرد و از همه احزاب خواست تا او را در تشکیل چهارمین کابینه یاری دهند. او گفت رایزنی های خود را با دیگر احزاب دست راستی برای تشکیل کابینه بعدی آغاز کرده است. اسحاق هرتزوگ رهبر ائتلاف چپگرای صهیونیست نیز در سخنانی مشابه پس از اعلام نتایج اولیه آرا گفته است تمام تلاش خود را مصروف تشکیل کابینه ای با نگرش اجتماعی خواهد کرد.

نتانیاهو از سال ۲۰۰۹ نخست‌وزیر اسرائیل است. او سه سال نیز در دهه ۱۹۹۰ این سمت را در اختیار داشته است و در مجموع تا کنون ۹ سال نخست وزیر اسراییل بوده است. نتانیاهو پیش از انتخابات بار‌ها کشور‌ها و سازمان‌های خارجی را به دخالت در انتخابات اسرائیل و حمایت از مخالفان چپگرای خود متهم ساخته است. پیروزی نتانیاهو خبرخوبی حتی برای متحدان سنتی رژیم اسرائیل در اروپا و آمریکا هم محسوب نمی‌شود. او در آخرین موضع گیری انتخاباتی خود گفته است: مادام که نخست وزیراسراییل است با تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی مخالفت خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.