جامعه یهودیان ایران به ایرانی بودن خود افتخار می کنند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: یهودیان ایران خود را ایرانی می دانند و به یهودی بودن خود افتخار می کنند و کاری با دعوای بین اسراییل و ایران ندارند.

وب سایت سی ان ان با انتشار گزارشی از وضعیت زندگی یهودیان اصفهان می نویسد آنها به راحتی مراسم عبادی خود را بر جا آورده و خود را ایرانیان یهودی می دانند.

سی ان ان می نویسد: ” اگر در شهر اصفهان بخواهید به دنبال جامعه یهودیان بروید نیازی به جستجوی زیادی ندارید. کنیسه اصلی یهودیان این شهر درست در قلب شهر و در گوشه ای از میدان فلسطین اصفهان واقع شده است.

یهودیان در سومین شهر بزرگ ایران (اصفهان) عبادتگاه خود را دارند و روزی چند بار می توانند در آن عبادت کنند و گاهی تعداد عبادت کنندگان در آن به بیش از صد نفر می رسد.

جامعه یهودیان اصفهان میراث تاریخی خود را پنهان نمی کند. “میخاییل مالاکون ” عبادت دهنده کنیسه اصلی شهر اصفهان می گوید او هویت یهودی خود را پنهان نمی کند. او می گوید در حالی که روابط بین اسراییل و ایران به شدت خصمانه است اما این مساله تاثیری در زندگی یهودیان ایران ندارد و او می تواند با آزادی عمل عبادت کند و حتی بسیاری از نزدیک ترین دوستان او از هموطنان مسلمان او هستند.

من دوستان زیادی دارم و بسیاری از آنها مسلمان هستند. این سخنان مالاکون پس از اقامه نماز ظهر یهودی ها در کنیسه شان است که با حضور نزدیک به ۲۰ نفر از یهودیان اقامه شد. اکثر آنها از کسبه یهودی اطراف کنیسه هستند . هیچ کدام از آنها سعی در پنهان کردن یهودی بودنشان ندارند. در داخل کنیسه ستاره داوود است . این علامت در بسیاری از جاهای کنیسه نصب شده است.

سی ان ان می نویسد: سابقه حضور یهودیان به ایران به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش می رسد. بسیاری از آنها این کشور را پس از انقلاب اسلامی ترک کرده اند. انقلابی که آیت الله خمینی را به قدرت رساند. آیت الله خمینی با وجودی که رویکردی ضد اسراییلی داشت اما با صدور فتوایی اعلام کرد که یهودیان ساکن ایران هیچ ارتباطی به صهیونیست ها ندارند و باید آنها را بخشی جدایی ناپذیر از ملت ایران دانست.

” سیون ماه گرفته” رئیس جامعه یهودیان در اصفهان در مورد مسایل سیاسی اظهار نظر نمی کند به ویژه درباره روابط تنش آمیز کنونی بین ایران و اسراییل (بر سر موضوع هسته ای) اما او می گوید که اعضای جامعه یهودی ایران احساس می کنند که در خانه خود در ایران زندگی می کنند.
او می گوید: ما خودمان را یهودیان ایران می دانیم نه یهودی اسراییل. بنابراین اختلاف بین اسراییل و ایران ما را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

سی ان ان می نویسد: یهودیان ایران با وجودی که تنها ۲۵ هزار نفر برآورد می شوند اما یک نماینده (کرسی) در مجلس ایران و تنها در شهرستان اصفهان آنها ۱۳ کنیسه مخصوص خود را دارند.

بسیاری از یهودیان اصفهان اهل کسب و کارند. در مرکز شهر اصفهان یک مرکز خرید بزرگ است که مردم محلی به آن ” گذر یهودیان ” می گویند. این محل مرکز اصلی تجمع و کسب و کار یهودیان اصفهان است. وقتی خبرنگار سی ان ان وارد این محل شد شوخی و خنده کسبه مسلمان و یهودی با یکدیگر توجه او را جلب کرد.

شمعون یکی از کسبه یهودی محل که دوستانش به او ” مردخای” می گویند صاحب یک فروشگاه لباس است. او به ما برخی از کتاب های دعای عبری را که همیشه در فروشگاه خود نگه می دارد، نشان داد.

او نیز همچون بسیاری دیگر ازجامعه یهودیان اصفهان حاضر نشد درباره سخنرانی اخیر نتانیاهو در کنگره آمریکا و تنش بین اسراییل و ایران صحبت کند، او می گوید سیاست جایی در اینجا ندارد.
شمعون می گوید: ما فقط صلح می خواهیم. ما امیدواریم به خواست خدا روزی مشکلات حل شود . ما فقط امیدوار به تحقق وحدت و صلح هستیم.

بر اساس برآوردها نزدیک به ۱۵۰۰ یهودی در اصفهان زندگی می کنند.”سیون ماه گرفته” می گوید در اصفهان در کنار بسیاری از همسایه های شیعه اش زندگی راحتی دارد.

او می گوید برخی از اقوام و دوستانشان که در اسراییل زندگی می کنند از حضور ما در اینجا احساس ناراحتی و نگرانی می کنند و به ما می گویند شما دیوانه اید که آنجا مانده اید، اما وقتی وضعیت خود را در اینجا به آنها شرح می دهیم آنها آرام می گیرند و قانع می شوند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.