سخنگوی دولت: همان‌هایی که خود این شرایط را درست کردند ۷۰۰ میلیارد دلار را قورت دادند حالا طلبکار هم هستند!

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در همایشی افزود: امروز مردان اعتدال مذاکرات را با قوت دنبال می کنند و در پشت میز مذاکره از حقوق مردم ایران دفاع می کنند. مذاکره با زبان درشت و درشت گویی حل نمی شود بلکه این منطق قوی است که مذاکره را حل می کند و به سرانجام می رساند. اگر به لطف خدا موفق شویم حلقه غیرانسانی و غیرعادلانه تحریم را از دور ملت ایران بشکنیم قطعا در تاریخ به عنوان رفع و دفع شر از ملت ایران به ثبت خواهد رسید و درآمدهای مان آزاد می شود.

وی که در همایش سراسری جوانان و هواداران حزب اعتدال و توسعه سخن می گفت، اظهار داشت: ۷۰۰ میلیارد دلار از دارایی های کشور طی پنج تا شش سال در این کشور خورده و قورت داده شده است. سخنگوی دولت با بیان آنکه من نمی گویم اختلاس شده ولی می توانم بگویم این پول محصولش نباید رشد منفی اقتصادی باشد، ادامه داد: دولت اعتدال برای موقعیتی که طی آن خدای نکرده مذاکرات شکست بخورد نیز برنامه دارد. وی خطاب به حضار گفت: ما موظف هستیم به نیابت از شما گره هایی که بر دوش این دولت گذاشته شده و ما آن را به ارث برده ایم، باز کنیم.

وی افزود: همه دولت هایی که تاکنون سر کار آمده اند همگی فرزندان این ملت هستند، منتهی نوع نگرش ها و عملکردها می تواند متفاوت باشد اما ما در این اصل مشترک بودیم که تقویت نظام و تامین رفاه مردم را مورد توجه قرار دهیم. دولت یازدهم زمانی وارد کار شد که دوران طلایی درآمدهای سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری به پایان رسیده بود، درآمدهای هنگفت رفته بود و به جای آن حلقه محاصره دور ملت ایران کشیده شده بود، امروز رییس جمهوری باید با ۱۷ میلیارد دلار کشور را اداره کند.

وی خاطرنشان کرد: اقدام دکتر روحانی این بود که پروژه نفت در برابر غذا را که روی میزشان بود، متوقف کرد تا از حقوق ملت ایران با زبان دیپلماسی،حقوق و قانون صحبت کنیم. در تاریخ اقتصادی ایران هیچگاه تورم بالای ۴۰ درصد را نداشتیم، این دولت آمد و تورم ۴۰ و چند درصدی را تحویل گرفت. هیچ کدام از همکاران من در هیات وزیران افراد تازه کاری که برای آزمون و خطا به عرصه آمده باشند، نیستند، بلکه افراد باتجربه، باهنر و با برنامه هستند.

نوبخت با اشاره به اینکه از اول برای توسعه کشور مدل داشتیم، اظهار داشت: در طی سالیانی که رییس جمهوری در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند، کتاب های متعددی از وی منتشر شد و من تردید ندارم عده ای دنبال اشکال گرفتن از این کتاب ها و بزرگ نمایی آنها هستند. در طول این دوران به رغم درایت و صبوری دولتمردان عده ای دست به کمر زده اند که چه شد، چرا تورم پایین نیامده و اینها همان کسانی هستند که خود چنین شرایطی را ایجاد کرده اند و با این حال می گویند مردم ایران خسته اند در حالیکه من به آنان می گویم شما از زبان خودتان صحبت کنید، مردم هم از زبان خودشان صحبت می کنند.

نوبخت گفت: این عده تعمدا تلاش می کنند که ما را وارد یک دعوا کنند، ما وقت و فرصت دعوا نداریم، ما با اهداف برشماری شده در افق ۱۴۰۴ که مورد توجه مقام معظم رهبری است، فاصله داریم ولی در سال های گذشته به این اهداف نرسیده ایم ولی هم اکنون زمانی است که باید جبران کنیم و وقت نداریم به دعواها بپردازیم. ما همواره در فکر این هستیم که درصدی از تورم تقلیل پیدا کند و برای جوانان اشتغال ایجاد شود و به رشد اقتصادی برسیم.

نوبخت در مورد موضوع هدفمندی یارانه ها، گفت: ما در یک سال ۴۲ هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه توزیع کردیم و به افراد کم درآمد به صورت مضاعف و ارائه سبد غذایی پرداخت داشتیم. یک کسی می گفت من کاری کردم که کسی تا ۱۰۰ سال آینده نتواند به آن دست بزند، بنده جرات دارم که الان کاری کنم؟ هیچ مصاحبه ای نیست که من در آن شرکت کنم و در آن از من پرسیده نشود که چه وقت یارانه ها را قطع می کنید؟ و از آن طرف ماشین های پورشه و خارجی را نشان می دهند و می گویند این دولت حاضر نیست ثروتمندان را حذف کند و همه اینها برای این است که ما را وارد چالش کنند، ما هم اکنون با دنیا چالش داریم و همچنین با باقیمانده تصمیمات گذشته چالش داریم.

سخنگوی دولت با اشاره به آنکه در یک سال اول دولت بهداشت و درمان را به گواهی دوست و دشمن ارزان کرد، گفت: دولت برای سال آینده برای مسکن حمایتی و ارزان در شهرهای بزرگ برنامه ریزی کرده تا وام های ۵۰ میلیون تومان به شهرهای بزرگ بدهیم، بیش از هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در بودجه برای این کار قرار دادیم. ما هزار میلیون تومان نیز برای کمک به اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان اختصاص خواهیم داد و در واقع خواهید دید که هر سال مردم احساس خواهند کرد که ما یک گام به جلو گذاشته ایم.

نوبخت ادامه داد: این معضلات از یک سو ریشه در تحریم ها دارد و از سوی دیگر انباشته شدن مشکلات فعلی است. همه این ها نیاز به زمان دارد و ما صبح و شب تلاش می کنیم، زمانی گفته می شد دولت پرکار ولی این صفت را برای این دولت به کار نمی برند در حالیکه همکاران من از صبح زود سر کار می آیند و شبانه روزی کار می کنند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.