معرفی برگزیدگان جشنواره‌ی فیلم فجر

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: مراسم اختتامیه سی‌وسومین دوره جشنواره‌ی فیلم فجر با ۴۵ دقیقه‌ تاخیر در برج میلاد برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران و اجرای موسیقی توسط گروه «وصل یار» آغاز شد، در ادامه اجرای مراسم را محمدرضا شهیدفر برعهده گرفت.

تصاویری مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی در ادامه همزمان با ۲۲ بهمن ماه پخش شد.

دبیر جشنواره فیلم فجر: سینمای ایران در آستانه تحول و بلوغ است

سپس علیرضا رضاداد دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر در سخنانی مطرح کرد: سینمای ایران در آستانه تحول و بلوغ است و و امیدوارم شاهد روند رو به رشد سینمای ایران باشیم.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در اختتامیه این دوره از جشنواره با عرض خیر مقدم به میهمانان و سینماگران اظهار کرد: افتخار داریم که در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در خدمت شما هستیم و جشنواره را با نام پیامبر اکرم (ص) آغاز کردیم و فردا جشنواره را با نمایش فیلم محمد (ص) برای منتقدان به پایان می‌رسانیم.

وی ادامه داد: به حکم مسئولیتی که بر عهده داشتیم، تلاش کردیم و وظیفه خود می‌دانیم که سینمای ایران به دور از ناملایمات باشد و خدا را سپاس می‌گوییم که جشنواره‌ای با شکوه به اندازه قامت سینمای ایران برگزار شد، تلاش کردیم که جشنواره همراه و همدل با سینما و سینماگران باشد.

رضاداد خاطرنشان کرد: سینمای ایران در آستانه تحول و بلوغ است. از همه فیلمسازان و هیات انتخاب و داوری و خصوصا مجید مجیدی سپاسگذارم که فضای جشنواره را با عطر پیامبر (ص) عطرآگین کرد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در پایان سخنانش بیان کرد: امیدوارم با حضور سینماگران جوان و مستعد که دست پروده پیشکسوتان هستند، این راه ادامه پیدا کند تا سینمای ما به قله پیروزی برسد.

در ادامه برترین‌های بخش مستند (سینما حقیقت) با حضور محمدرضا اصلانی، مهرداد اسکویی، محمد علی فارسی به نمایندگی از هیات داوران بخش مستند و با همراهی آخوندی وزیر مسکن و صالحی به شرح ذیل معرفی شدند:

در بخش پژوهش مستند؛ محمد علی شعبانی برای «سمفونی استیضاح»برگزیده شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم مستند تعلق گرفت به محمد کارت برای فیلم «بختک» و در ادامه جایزه بهترین کارگردانی مستند اهداء شد به مهدی گنجی برای مستند «من می‌خوام شاه بشم».

جایزه ویژه هیات داوران بخش مستند به فرشید افشین‌‍‌پور برای تصویربرداری فیلم «سفر به آمادای» اهداء شد.

بهترین فیلم مستند جشنواره‌ی فیلم فجر «آتلان» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی معین کریم‌الدینی معرفی شد.

در ادامه با حضور علیرضا رضاداد و خسرو سینایی از حامد جعفری و حامد محمودی برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی «شاهزاده روم» تقدیر به عمل آمد.

برادران نجفی امامی برای انیمیشن «مبارک» هم مورد تقدیر ویژه دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر قرار گرفتند.

در ادامه برگزیدگان بخش نگاه نو (فیلم‌های اول) جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شدند:

در این بخش با حضور فرشته طائرپور،حسن بلخاری، رضا مقصودی،همایون اسعدیان داوران این بخش و در غیاب محمد مهدی عسگرپور (دیگر داور این بخش) برگزیدگان معرفی شدند:

دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی بخش «نگاه نو» به ناهید طباطبایی و حمیدرضا قطبی برای «جامه‌دران» تعلق گرفت.

همچنین دیپلم افتخار فیلم‌نامه اورجینال به مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها برای «احتمال باران اسیدی» اهداء شد.

سیمرغ بهترین کارگردانی بخش «نگاه نو» تعلق گرفت به وحید جلیلوند برای «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت».

جایزه ویژه هیات داوران به امیر حسین عسگری برای «بدون مرز» تعلق گرفت.

تندیس بهترین فیلم بخش نگاه نو به محمد حسین لطیفی برای تهیه‌کنندگی «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» اهداء شد.

با وجود گذشت یک ساعت و نیم از مراسم اختتامیه جشنواره‌ی فیلم فجر،مهران مدیری به روی صحنه آمد تا به قولی سوپرایز برنامه باشد که در ادامه بخش‌هایی از اجرای مراسم را برعهده بگیرد.

در ادامه مهران مدیری، از سامان احتشامی نوازنده پیانو و بامداد ملکی نوازنده ضرب و علی‌زند وکیلی (خواننده)دعوت کرد که برای اجرای موسیقی به روی صحنه بیایند.

پس از اجرای موسیقی؛ محمدرضا شهیدی‌فر از حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و هوشنگ گلمکانی برای اهدای سیمرغ بلورین بخش هنر و تجربه دعوت کرد که

روی صحنه بیایند.

تندیس ویژه بخش هنر و تجربه اهدا شد به امیرحسین ثقفی برای «مردی که اسب شد».

تندیس بهترین فیلم بخش هنر و تجربه هم به فائزه عزیزخانی برای کارگردانی «روز مبادا» اهدا شد.

سپس حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی سخنانی را مطرح کرد.

او در بخشی از سخنانش شایعه استعفایش را تکذیب کرد.

در ادامه معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ آغاز شد.

لوح تقدیر برای جلوه‌های ویژه بصری با حضور جواد طوسی یکی از اعضاء هیات داوران این بخش و بروز ارجمند اهداء شد به امیر رضا معتمدی برای فیلم «مزار شریف».

و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری هم به وحید قطبی‌زاده برای «رخ دیوانه» تعلق گرفت.

در ادامه با حضور عبدالله اسکندی یکی از اعضاء هیات داوران و با همراهی رویا تیموریان بازیگر، سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی اهداء شد به مهین نویدی برای فیلم «ایران برگر»

در ادامه با حضور محمد بزرگ‌نیا یکی از اعضاء هیات داوران و با همراهی پروین صفری (رئیس انجمن طراحان صحنه و لباس)؛ سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس اهداء می‌شود به جهانگیر میرزاخانی برای «خداحافظی طولانی»

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به محسن نصراللهی برای «اعترافات ذهن خطرناک من» اهداء شد.

در ادامه با حضور مهتاب نصیرپور (یکی از اعضاء هیات داوران) و با همراهی نیکی کریمی بازیگر و کارگردان سینمای ایران؛سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به محمود سماک باشی برای فیلم «من دیه‌گو مارادونا هستم» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین صداگذاری هم تعلق گرفت به بهمن اردلان برای «رخ دیوانه»

سپس با حضور علیرضا شجاع‌نوری یکی از اعضاء هیات داوران و با همراهی رضا عطاران بازیگر سینمای ایران؛ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن فیلم اهداء شد به بهزاد عبدی برای فیلم «مزار شریف».

در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره‌ی فیلم فجر با حضور عزیز ساعتی یکی از اعضاء هیات داوران و محمود کلاری فیلمبردار سینمای ایران؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری با احترام و تقدیر از علیرضا زرین‌دست فیلمبردار «مزار شریف» به علیرضا برازنده برای فیلم «دوران عاشقی» تعلق گرفت.

در ادامه سیمرغ بلورین بهترین تدوین با حضور مسعود رایگان بازیگر سینما و تئاتر ایران و مجید مجیدی رئیس هیات داوران اهداء شد به نیما جعفری جوزانی برای فیلم «عصر یخبندان».

سپس با حضور هانیه توسلی (بازیگر) و مهتاب نصیرپور ، محمد بزرگ‌نیا (از اعضاء هیات داوران) با تقدیر از مینا ساداتی برای بازی در «عصریخبندان» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن اهداء شد به سحر دولت‌شاهی برای «عصر یخبندان»

دیپلم افتخار نقش مکمل مرد هم با حضور میلاد کی‌مرام (بازیگر) و علیرضا شجاع‌نوری (داور سودای سیمرغ) اهداء شد به بهمن زرین‌پور برای «حکایت عاشقی».

سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد هم اهداء شد به هومن سیدی برای بازی در «من دیه‌گو مارادونا هستم»

تقدیر از خانواده شهدای مزار شریف

در ادامه مجری مراسم با اشاره به موضوع فیلم «مزار شریف» از خانواده شهدای واقعه مزار شریف دعوت کرد که با حضور حجت‌الله ایوبی و علیرضا رضاداد از آنها تقدیر شود.

سپس اجرای مراسم اختتامیه جشنواره‌ی فیلم فجر را مهران مدیری برعهده گرفت تا ادامه‌ی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شوند.

مهران مدیری دوباره از سامان احتشامی،علی زند وکیلی و بامداد ملکی برای اجرای موسیقی دعوت کرد.

پس از اجرای موسیقی؛ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنانی را مطرح کرد.

در ادامه مهران مدیری از هیات داوران جشنواره‌ی فیلم فجر دعوت کرد که به روی صحنه بیایند.

با احترام و تقدیر از بازی لیلا حاتمی در «دوران عاشقی» و «مهتاب کرامتی» برای «عصر یخبندان»؛ دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن اهدا می‌شود به لیلا زارع برای «شیفت شب».

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به باران کوثری برای فیلم «کوچه بی‌نام» اهدا شد که برای اهدای این جایزه؛ رخشان بنی‌اعتماد (مادر باران کوثری) و کارگردان سینمای ایران هم هیات داوران را همراهی می‌کرد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد اهدا شد به سعید آقاخانی برای فیلم «خداحافظی طولانی»

در بخش بهترین فیلم‌نامه

دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه به اصغر عبداللهی برای فیلم «خداحافظی طولانی» تعلق گرفت که فرزاد موتمن کارگردان این فیلم،جایزه‌ی او را دریافت کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه به رویا محقق برای فیلم «دوران عاشقی» تعلق گرفت.

بهترین کارگردانی

سیمرغ بلورین بهترین «کارگردانی» به ابوالحسن داوودی برای فیلم رُخ دیوانه اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین «کارگردانی» به بهرام توکلی برای فیلم «من دیه گو مارادونا» هستم تعلق گرفت.

بهترین فیلم

سیمرغ بلورین بهترین “فیلم” به بیتا منصوری برای تهیه‌کنندگی فیلم رخ دیوانه اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران

هیات داوران بخش سودای سیمرغ جایزه ویژه خود را در قالب سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار اعلام کرد.

سیمرغ بلورین “جایزه ویژه هیأت داوران” به جواد نوروزبیگی برای تهیه‌کنندگی سه فیلم “بهمن”، “اعترافات ذهن خطرناک من” و “من دیه گو مارادونا هستم” رسید.

دیپلم افتخار “جایزه ویژه هیأت داوران” در بخش سودای سیمرغ به نیکی کریمی برای مجموعه بازی‌هایش و کارگردانی فیلم «شیفت شب» اهدا شد.

فیلم برگزیده تماشاگران سی و سومین جشنواره فیلم فجر هم «رخ دیوانه» ابوالحسن داودی معرفی شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.