۷ هزار گردشگر از ۴۲ کشور جهان از شوش دیدن کردند

عصر جنوب – asrejonoob.ir: رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شوش گفت: در ۶ ماهه نخست امسال حدود هفت هزار گردشگر از ۴۲ کشور جهان در سفر به شوش از آثار باستانی ، مذهبی و گردشگری منطقه دیدن کردند.

شوش با آثار باستانی منحصر بفرد و ۲ اثر جهانی چغازنبیل و محوطه باستانی به بهشت گردشگران معروف است.
سعید دیناروند چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:سفر گردشگران خارجی به شوش در نیمه نخست امسال با وجود گرمای هوا در منطقه نسبت به مدت زمان مشابه پارسال بیش از ۱۲ درصد افزایش داشته است.
وی افزود:گردشگران خارجی از ۴۲ کشور مختلف در این مدت به شوش سفر کرده اند که بیشترین آنها از کشورهای آلمان ، ایتالیا ، انگلیس ، چین ، ژاپن و روسیه بوده اند.
دیناروند با بیان اینکه با خنک شدن هوا در فصل های پاییز و زمستان شاهد افزایش سفر گردشگران به شوش خواهیم بود افزود:پیش بینی می شود شوش در نیمه دوم سال پذیرای تعدادی زیادی گردشگر از کشورهای مختلف جهان باشد.
وی افزود:پارسال افزون بر ۱۳ هزار گردشگر خارجی از ۴۲ کشور جهان در سفر به ایران از جاذبه ها و آثار تاریخی شوش در خوزستان دیدن کردند.
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شوش افزود:این گردشگران در سفر یک روزه خود به شوش گنجینه های میراث فرهنگی، باغ موزه، آثار تاریخی، آپادانا، کاخ داریوش، شهر شاهی، شهر پانزدهم، قلعه شوش، معبد جهانی چغازنبیل و مقبره حضرت دانیال نبی (ع) را مورد بازدید قرار دادند.
شوش از معروف ترین شهرهای دنیای کهن است که زمانی پایتخت حکومت ایلام و پایتخت زمستانی پادشاهی هخامنشی بود.
زیگورات چغازنبیل که نخستین اثر باستانی ایران است که به ثبت جهانی رسیده در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در استان خوزستان واقع است.
این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.
قلعه شوش که به قلعه فرانسوی ها نیز شهرت دارد از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است که در سال ۱۸۹۷ میلادی روی بلندترین نقطه شهر شوش با استفاده از آجرهای به دست آمده از حفاری شوش و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل به دست معماران دزفولی بنا شده است.
محوطه باستانی شوش به عنوان هجدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران تیرماه پارسال در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
شهر شوش در ۱۰۰ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.