بندر شادگان فعال می شود

عصر جنوب: استاندار خوزستان روز سه شنبه در نشست معاونین حوزه استانداری اعلام کرد: با پیگیریهای بعمل آمده و موافقت وزیرکشور، مجوز فعالیت و راه اندازی بندرشادگان در استان خوزستان صادرشد.
عبدالحسن مقتدایی با اعلام این خبر گفت: با استقرار واحدهای ذیربط، حداکثر ظرف ۱۰ روز آینده فعالیت اقتصادی بندرشادگان آغازمی شود.

مقتدایی افزود: مقررشده است که اسلکه شادگان مطابق ضوابط و مقررات گمرکی و گذرنامه تحت مدیریت و سرپرستی مرز مجاز دریایی بندرامام خمینی (ره) شروع به فعالیت نماید.

استاندار خوزستان تامین معیشت مرزنشینان درطول ساحل و مرزهای خشکی استان خوزستان درشادگان، رونق کسب و کار دراین منطقه محروم و نیز ارتقاء سطح امنیت مرزی منطقه که دارای ۵۵ کیلیومتر مرز دریایی با عراق است ازهداف مهم راه اندازی بندرشادگان عنوان کرد.

وی گفت: تامین معیشت مردم این منطقه محروم همواره مورد اهتمام مدیران بوده است که خوشبختانه با پیگیریهای صورت گرفته مجوز فعالیت گمرک دراین منطقه اخذ گردید.

استاندار خوزستان اذعان کرد: مقدمات کار با مشارکت اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ، نیروی انتظامی اعم از مرزبانی و اداره گذرنامه ،اداره کل گمرک و سایردستگاهها با بهره گیری ازامکانات موجود فراهم شده است .

استاندار خوزستان ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی این بندر شاهد رونق کسب و کار دراین خطه ازمیهمن اسلامی و ارتقا سطح معیشت مردم عزیزشادگان باشیم .

 

بندر شادگان که با صرف ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار (اعم از ابنیه و راهسازی) احداث شده است .

عملیات احداث ابنیه و زیر ساخت های بندر شادگان سال گذشته به پایان رسید اما تا کنون فعالیت های بندری آن به دلیل عدم صدور مجوز بین المللی آغازنشد.

فاز اول بندر شادگان دارای بیش از ۳ هکتار مساحت است. کل مساحت زمین تملک شده این بندر حدود ۳۰ هکتار بالغ می شود. .

بندر شادگان دارای ظرفیت تخلیه و بارگیری حدود ۱۰۰ هزار تن درسال است که ظرفیت شناور آن پس از لایروبی به ۵۰۰ تن می رسد.

شهرستان شادگان دارای بیش از ۳۰۰ فروند لنج صیادی و تجاری فعال و بیش از ۶۵۰ قایق صیادی فعال دارد. دو رودخانه عظیم کارون و جراحی از کنار آن می گذرند.

همچنین دارای ۲ خور متصل به دریا به نام های ابوخضیرو دورق است که قابل کشتیرانی است . شادگان دارای تالاب بین المللی به نام ‘شادگان ‘ با ۵۳۷ هزار هکتار وسعت است که به تنهایی یک سوم مساحت تالاب های کشور را شامل می شود.

این شهرستان با داشتن حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نخل خرما، رتبه اول کشور را ازاین حیث داراست و سالانه ۶۰ هزارتن خرما به کشورهای همسایه خلیج فارس از طریق بندر عباس و دیگر بنادر صادر می کند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.