دفاع صداوسیما از عملکردش در حمایت از قومیت‌ها و پاسخ به نماینده شادگان

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: روابط عمومی سازمان صداوسیما آورده است: «در پی ادعای نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی مبنی بر توهین صداوسیما به هموطنان عرب‌ خوزستانی، روابط عمومی رسانه ملی به این ادعا پاسخ داد.»

در متن توضیح روابط عمومی سازمان صداوسیما آمده است:«اعتراض آقای عبدالله تمیمی، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی به سخنان اکبرعبدی و طرح ادعای توهین صداوسیما به عرب‌های اصیل خوزستان موجب تعجب بسیار شد.

واقعیت این است که فاجعه منا به قدری عظیم و دردناک بود که آه نه فریاد از نهاد آدمی بلند می کند و واکنش به این حزن بزرگ همچون ذات سفرحج، هیچ قوم و زبان و ملیتی نمی شناسد و دل هر انسان دردمندی را به درد می آورد.

بدیهی است تحمل غم کشته شدن تعداد زیادی از هموطنان ما که غریبانه جان باختند با واکنش‌های مختلفی از مردم مواجه شود و چه بسا دراین میان هنرمندان به واسطه قدرت احساس و روح لطیفی که دارند بیشتر برانگیخته و برافروخته شوند و گاه عنان زبان از کف دهند و چیزی بگویند، نه از سر بی ادبی که خارج از ادبیات مرسوم و متعارف!

سخنان اکبر عبدی در برنامه زنده شبکه سه و واژه ای که او درخصوص خاطره شخصی اش به کار برد اگرچه در عرف و گفتار رسمی پسندیده نبود که هرسخن جایی و هر نکته مکانی دارد، اما مبرهن است که این سخن، واکنشی از سر دردمندی و وطن دوستی بود و مقصود او از اعراب صرفا آل سعود بود نه حتی اعراب کشورهای دیگر، چه برسد به عرب زبان های میهن! او در مصاحبه ای که فردای این برنامه انجام داد خود بر این نکته تاکید کرد و ارادات خود را به هموطنان عرب زبان ابراز کرد!

بدیهی است که در یک برنامه زنده ممکن است چیزی به زبان بیاید که شایسته رسانه ملی نباشد، اما رسانه ملی هم تمایلی به بهره‌گیری از این گونه ادبیات حتی در نکوهش دشمن ندارد و طبیعتا کنترل این ماجرا در یک برنامه زنده، خارج از اراده گردانندگان برنامه است، چنانچه این برنامه تولیدی بود حتما این قسمت از برنامه حذف می‌شد.

همه آن‌هایی که برنامه را دیدند و سال‌هاست که اکبر عبدی را به عنوان یکی از محبوب ترین بازیگران و هنرمندان این سرزمین می‌شناسند چنین برداشتی از سخن او نکردند.

به نظر می رسد برخی از واکنش‌های تند اعتراضی به صدا و سیما در خصوص این مساله بیش از آن که از سر دلسوزی یا صیانت از فرهنگ و زبان و قومیت باشد بیشتر یک شوی تبلیغاتی برای نمایش خود است. سازمان صدا و سیما بنا به تعهد خود برای همه قومیت‌ها و زبان‌ها در کشور احترام و اعتبار قائل است و مشروعیت ملی بودنش را از التزام به این تعهد می‌گیرد. طرح اتهاماتی نظیر تفرقه‌افکنی برای سازمانی که چند شبکه و ده‌ها برنامه به زبان عربی داردبه دور از انصاف است.

اراده سازمان صدا و سیما بر اتحاد و همدلی همه قومیت‌ها و زبان هاست و لغزش های زبانی مذکور از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در همه جای دنیا در یک برنامه زنده رخ دهد! لذا رسانه ملی، اشتباه های خود را در این موارد می پذیرد، اما از عملکرد خود در احترام و حمایت از قومیت‌ها نیز دفاع و صیانت می کند! اگر منافع سیاسی و جناحی را در تاویل این رخدادها در نظر نگیریم، عملکرد رسانه ملی در این زمینه به روشنی ملاحظه می شود.