بقعه امام‌زاده علمدار رامهرمز در آستانه تخریب کامل

عصر جنوب: مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز از تخریب بخشی از بقعه امام‌زاده علمدار در این شهرستان خبر داد و گفت: ‌اگر سریعا به این بنای تاریخی رسیدگی نشود کل بنا تخریب می‌شود.

منصور معتمدی اظهار کرد: وضعیت بقعه علمدار به خاطر تخریب ساختمان‌های جانبی آن اصلا خوب نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه دو حجره این بقعه که بسیار زیبا بودند بر اثر بارندگی و عوامل محیطی ریزش کردند و همچنین آسیب‌های جدی به گنبد آن وارد شده است که اگر به آن رسیدگی نشود و بارندگی باز صورت بگیرد حتما تخریب خواهد شد.

معتمدی خاطرنشان کرد: ‌این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده است اما تاکنون هیچ گونه کار مرمتی و بازسازی روی آن صورت نگرفته است.

او اضافه کرد: با توجه به تخریب شدن دو حجره این بقعه اگر میراث فرهنگی سریعا اقدام نکند حتما گنبد پلکانی این اثر به طور کامل تخریب خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به شکسته شدن قفل در این بقعه گفت‌: این بنا نگهبان نیز دارد اما هنوز عاملان باز شدن درهای این بقعه مشخص نیستند. لذا شکایت صورت گرفته و مراحل قانونی آن در حال طی شدن است.

معتمدی با یادآوری این که مخارج بقاع بر عهده اداره اوقاف است ادامه داد: مردم رامهرمز علاقه زیادی به این بقعه دارد و خیلی روی آن حساس هستند و مرتبا با ما به منظور جویا شدن وضعیت آن در تماس هستند.

گفتنی است بقعه علمدار با قرارگیری در مرکز شهر رامهرمز یکی از مهمترین نماد‌های مذهبی این شهرستان به‌شمار می‌رود. این بقعه که متعلق به دوره سلجوقی است به ‌دلیل برخورداری ازتزیینات معماری و گنبد کاشی‌کاری یکی از بناهای ارزشمندی محسوب می‌شود که در فهرست آثار ملی کشور جای گرفته است.

لازم به ذکر است که شش سال پیش نیز چند حجره از این بقعه تخریب شد که هیچ گاه مورد بازسازی قرار نگرفتند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.