پاشنه آشیل دولت روحانی به روایت دکتر محمد کیانوش راد / اعتدال مخالفت با کندروی هم هست

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: دکتر محمد کیانوش راد نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی در جمع فعلان سیاسی و فرهنگی شهرستان دزفول اظهار داشت: وضعیت جامعه ایرانی از نظر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، به نسبت دوره های قبل، سیر نزولی یافت. از نظر اقتصادی وضعیت خط فقر به نسبت دوره های قبل بدتر و به وضع اول انقلاب رسیده است. از نظر اجتماعی وضعیت طلاق، اعتیاد، جرم و جنایت، کثرت پرونده ها در دادگستری ها و شیوع بیماری هایی چون ایدز، همه گویای وضع نامناسب و تسریع آن است. از نظر فرهنگی گروه قابل توجهی از جوانان می گویند این انقلاب، انقلاب پدران ما بود. آنها همچون نسل قبل به انقلاب نمی نگرد.

نگاه نسل جوان به انقلاب و آینده متفاوت است

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه جوانان با نگاه غیر جانبدارانه به آینده می نگرند و با تحول مفاهیم ارزشی مواجه شده اند گفت: نسل گذشته نتوانسته ، مفاهیم و ارزش های خود را بصورت مستدل، به نسل بعدی یعنی جوانان امروز منتقل کند. از نظر سیاسی نیز، مردم به مشارکت بیشتر در تعیین سرنوشت خودشان مشتاق اند اما گه گاه با موانعی در این مسیر از نظربرمی خورند. همه این مسائل به ما می گوید اصلاحات روندی دائمی برای بهبود مستمر جامعه است.

اصلاح طلبی پالایش مداوم ناکارآمدی در کشور است

کیانوش راد با اظهار خرسندی در به بار نشستن حضور مردم در پای صندوق های رای گفت: اصلاح طلبی به معنای پالایش مداوم اجزاء ناکارآمد سیستم اداره کشور است.

وی سپس با توضیح حق تعیین سرنوشت در قانون اساسی گفت: کشور در ملکیت هیچ گروه و طبقه خاصی نیست. کشور متعلق به همه مردم است و هر فرد ایرانی یک هفتاد میلیونم، در اداره و در منافع کشور سهم دارد و تنها با شرکت فرض کردن کشور، می توان به مشارکت همه احاد مردم امیدوار بود. کشور از آن همه مردم است و عقیده، قومیت و یا نژاد نباید هیچ نقشی در کم و زیاد کردن این سهم داشته باشد. تنها در این صورت است که واگرایی های اجتماعی و قومی، به همگرایی های ملی تغییر خواهد کرد.

رییس بنیاد خوزستان شناسی، در مورد دقت در عزل و نصب ها خصوصا در استان های قومی گفت: توجه به این مساله که درانتخاب مسئولین ادارات، باید به حضور عادلانه اقوام توجه کرد، حرف گزاف و ادعایی زیاده خواهانه نیست. و اگربرخی از فعالان قومی به این مساله اعتراض دارند، نباید با برچسب های ناچسب و با راه انداختن هیاهو، حرف حق آنان را نشنیده گرفت.

دو خطر که دولت روحانی  را تهدید می کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تحلیل دولت روحانی و موفقیت دولت در جنبه های مختلف اقتصادی – سیاسی و اجتماعی گفت: دولت را دو خطر تهدید می کند که می توان از مشکل نخبه گرایانه و حلقه محدود مدیران با سنین بالا نام برد. دولت باید بخش مهمی از توان خود را برای جذب و بکارگیری جوانان مصروف کند. البته جوان گرایی به معنی نادیده گرفتن توان و تخصص نیست، زیرا شعار جوان گرایی بدون ظرفیت های واقعی آنان ، خود می تواند مثل رفتار احمدی نژاد از یک مشی پوپولیستی هم برخوردار باشد .

کیانوش را افزود:  مساله بعد که باید مورد توجه قرار داد، دست آویز قرار دادن حرکت های پوپولیستی است که نافی کار دقیق بلند مدت و برنامه ریزی شده است و می تواند دولت را بسوی نوعی عوام گرایی که در دولت قبل هم بود کشانده و بدین شکل از اهداف دراز مدت و برنامه ریزی شده، دولت را دور کند.

این نماینده مجلس ششم در ادامه با مساله کارآمدی دولت گفت: دولت ها معمولا در دوره دوم محافظه کارتر می شوند و اگر دولت روحانی در دور بعد هم کرسی ریاست جمهوری را در دست داشته باشد احتمال نرمش بیشتر وکوتاه آمدن دولت، در برابر اقتدارگرایان بیشتر خواهد بود. اما این همه مساله نیست، دولت باید با تحقق شعارهایش در ایام انتخابات، و با کارآمد نشان دادن خود، به حفظ بدنه اجتماعی خود اهتمام ورزد. دکتر محمد کیانوش راد در مورد تعریف دموکراسی گفت: هر جناح یا حزب و یا فردی که بر اساس تشخیص مردم آراء اکثریت را کسب نمود باید بتواند برنامه های خویش را اجراء کند و اعتدال به معنی تقسیم سهم نیست، بلکه دوری از تندروی و ندیدن واقعیت های جامعه است.

برداشت سطحی از اعتدال

کیانوش راد در ادامه در مورد ضرورت وجود احزاب در یک جامعه دموکراتیک گفت: دولت باید احزاب با گرایشات مختلف را تقویت کند و اگر یک جناح سیاسی به زمین خورد، دولت حاکم، علیرغم مخالفت با آن جناح، باید فرصت و امکان بازسازی را به مخالفین بدهد و از نظر مدنی و اجتماعی ، حتی برای مخالفان خود بسترهای لازم را مهیا کند. زیرا وجود مخالف، باعث نظارت و تصحیح مداوم رفتار دولت خواهد شد. اما باید توجه کرد، قرار نیست دولت بدنه اجرایی و بخش سیاست گذاری خود را در اختیار مخالفانش قراردهد. این برداشتی سطحی از اعتدال است که متاسفانه برخی مدیران دولتی متوجه آن نیستند. در هیچ کجای دنیا و در هیچ نوع دموکراسی، بدنه اجرایی دولت که کارگزار سیاست های دولت مورد قبول اکثریت مردم است، به بهانه اعتدال در اختیارمخالفان دولت حاکم قرار نمی گیرد. مگر اینکه در پست ها و موقعیت هایی باشد که جنبه سیاست گذاری آن کم یا اصلا نباشد و موقعیت و پستی تخصصی باشد. البته در حوزه های تخصصی نباید خط و خطوط سیاسی را ملاک قرار داد دموکراسی در حوزه عمومی و سیاست گذاری. در اینجاست که باید دقت کرد. دولت در بخش مدنی موظف به ایجاد بستر حتا برای مخالفان خویش است، اما در بعد اجرا، دولت موظف است و در حوزه تخصصی، تخصص ملاک حاکم است اجرای وعده های خود به مردمی است که به شعارها و برنامه های او رای داده اند.

اعتدال معدل اصلاح طلبی است

وی با انتقاد از روش محافظه کاران ایران گفت: محافظه کاران در دنیا مخالف دموکراسی نیستند و تغییرات را با شیوه تدریجی و آهسته قبول دارند. اما در ایران محافظه کاران، پایبند قواعد دموکراسی و حق حاکمیت ملت در معنای واقعی نیستند و همه مشکل از همینجا آغاز می شود.

دکتر محمد کیانوش راد در ادامه گفت: اعتدال معدل حرکت اصلاح طلبی است. اصلاح طلبان طیف وسیع و متنوعی هستند. اعتدال به معنی، دوری از کند روی و تندروی است. اعتدال فقط مخالفت با تندروی نیست. اعتدال مخالفت با کندروی هم هست.

وی روش اصلاح طلبی را هم استراتژی و هم تاکتیک اصلاح طلبان نامید و گفت: جریان اصلاحات در کشور تمام شدنی نیست بلکه هر روز باید به شرایط کامل تر شدن آن در کلیه ارکان نظام توجه داشت. اصلاح طلبی یعنی بهبود مستمر و ارتقای مداوم کارآمدی یک نظام سیاسی. زیرا نظام ها ی سیاسی باید در خدمت مردم باشند و نه اینکه مردم در خدمت نظام سیاسی باشند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.