کدام بانک ها به جوانان خوزستان وام ازدواج می دهند؟

عصر جنوب: با عدم رغبت قریب به اتفاق بانک های استان به ارائه وام ازدواج به متقاضیان خبر می رسد که دولت در این زمینه تمهیدات خاصی اندیشیده است.

در حالی که یکی از معضلات ازدواج کمبود منابع مالی برای جوانانی است که قصد ازدواج دارند و می توانند با اخذ تسهیلات بانکی در قالب وام قرض الحسنه بخشی از دغدغه خود را برطرف سازند اما بیشتر بانک های استان ترجیح می دهند که با اعلام نداشتن اعتبارات لازم خود را چندان در گیر پرداخت این تسهیلات قرض الحسنه نکند .

این در حالی است که بانک ها موظف هستند بخشی از منابعشان را هر سال به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اختصاص دهند.

کافی است به آخرین آمار بدست آمده ازمنابع رسمی از سال ۸۸ تا پایان دولت دهم یعنی مرداد ماه۹۲ نگاهی اجمالی بیاندازیم که مشخص می شود که در کلان کشور از حدود ۳ میلیون و۶۰۰ هزار واقعه ازدواج ثبت شده ، تنها ۵میلیون نفرموفق به دریافت وام ازدواج شدند و بیش از دو میلیون نفرپشت نوبت وام ازدواج ماندند. از سال ۹۲ تا کنون هم نزدیک به یک میلیون و صد هزار واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که این تعداد زوج هم متقاضی وام ازدواج شده اند و بی شک به بازماندگان وام ازدواج سالهای قبل افزوده خواهند شد.

این درحالی است که بیشترین آمارطلاق درسال اول زندگی مربوط به سالهای ۸۸ تا ۹۰ بوده است که این موضوع نیز نشان دهنده کاهش امید و افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی درمیان خانواده های نوپا است.

در اواخر دولت دهم تعداد بانک‌های عامل که وام ازدواج پرداخت می کردند از انگشتان یک دست نیز تجاوز نمی‌کرد و آن نیز فقط بانک‌های دولتی را در برمی‌گرفت اما با برنامه‌ریزی دولت و برگزاری جلسات هماهنگی با بانک‌های کشور علاوه بر بانک‌های دولتی چندین بانک خصوصی نیز به پرداخت‌کنندگان وام ازدواج پیوستند.

هرچند بسته به میزان اعتبار در هر استان تعداد بانک‌های عامل تسهیلات ازدواج نیز تغییر می‌کند ولی بنابر اطلاعات سامانه تسهیلات ازدواج هم‌اکنون ۱۳ بانک شامل ملت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، کشاورزی، تجارت، صادرات، قرض‌الحسنه مهر ایران، پارسیان، دی، ایران زمین، ملی، سپه و سامان وام ازدواج پرداخت می‌کنند که البته تعداد بانک‌های پرداخت‌کننده در هر استان متفاوت است.

بر اساس اطلاعات موجود در این سامانه ؛ بانک های صادرات ، تجارت ، رفاه کارگران و دی در استان خوزستان موظف به پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان شده اند .

انتظار می رود با همکاری این بانک ها شرایط مساعد برای پرداخت تسهیلات بانکی قرض الحسنه برای ازدواج مهیا شود تا جوانانی که عمدتا در لایه های متوسط رو به پایین دهک های جامعه قرار دارند و می توانند با دریافت این تسهیلات، ازدواجی آسان به همراه خرید مایحتاج اولیه یک زندگی را انجام دهند بیش از این در کش و قوس نبود یا کمبود تسهیلات از طرف بانک ها امروز و فردا نشوند .

هرچند که مبلغ کنونی این وام به تنهایی برطرف کننده یک ازدواج آسان نیز نمی باشد و لزوم افزایش میزان آن به خوبی احساس می شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • من از بهمن ماه ۹۴ تو سامانه بانک کشاورزی خوزستان ثبت نام کردم و اسم هم توی سایت کشاورزی هست اما تعیین شعبه نشدم هرچه به بانک استان مراجعه میکنم جواب سربالا میگیرم تو رو خدا من احتیاج دارم راهنمایم کنید
  • بخدادیگ نمیتونم چطوربگم چرا کسی توجه نمیکنه ی بار بانک تجارت ثبتنام کردیم گفتن بودجه نداریم الانم شوهرم بانک مسکن ثبتنام کرده نمیاره بالا ک خودم ثبتنام کنم ۴ماه ماالان ۵ماه عقد کردیم پول نداریم بریم سر خونه زدگی خدا خوشش میاد
  • انگار خوزستانیا سهم وام ازدواج ندارن چرا کسی کمک نمیکنه
  • ماالان ۳ماهه ثبتنام کردیم بانک ملی هنوزتعیین شعبه نشدیم بانک میگه مافعلاداریم سالای قبل رومیدیم احتمالا شمامیوفتین اخرامسال.چراکسی نیست رسیدگی کنه به این وضع نابه سامان اونوقت میگیدچراجونا ازدواج نمیکنننننن
  • سلام من الان شش ماه برای وام ازدواجی ثبت نام کرده آیم دربانک کشاورزی ثبت نام شده هنوز تعیین شعبه نشده می چرا چرا هیچ کس جواب مارا نمیده
  • سلام به همه خواهشن رسیدکی بشه به مشگلات مردم
  • یکبار ثبت نام کردم فقط پست بانک رو نشون میداد ک انتخاب کردم. رفتم رییس بانک گفت ما بودجه نداریم و ثبت ناممو کنسل کرد. ا.مدم دوباره ثبت نام کنم اما اینبار دیگه هییییییچ بانکی رو نشون نمیده. در حالی که هر استانی حداقل چهار پنج تا از شعب بانک های مختلف رو دارن. یعنی چی آخه؟؟؟؟؟ جوونای خوزستان وام ازدواج حقشون نیست؟؟؟؟؟؟
  • توی تهران میگن خونه داشته باشی و حقوقت یک میلیون و پانصد تومان باشه روی خط فقری اما ماخوزستانیا که نه خونه داریم نه ماشین نه حقوقی اونجوری به ما باید چی بگن درضمن فاقد تسهیلات بانکی هستیم من شش ماه دنبال وام ازدواج از بانک رفاه هستم اما یا سیستم قطه یا صندوق بانک خالی عـــــــدالت کجایــــــی
  • من دو سال ازدواج کردمه اما خبری از وام ازدواجی نیست آخه این چ مسولین هستن .