نقش رهبر انقلاب در رفع حصر سوسنگرد + نامه آیت الله خامنه ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز

عصر جنوب: به مناسبت سالروز فتح سوسنگرد، نامه «دستور حضرت آیت الله خامنه ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز برای ورود به عملیاتی که منجر به آزادسازی سوسنگرد شد» منتشر شد.
پس از وخامت اوضاع سوسنگرد و اشغال این شهر، حضرت آیت الله خامنه ای (نماینده ی امام خمینی در شورای عالی دفاع) با حضور در ستاد جنگ های نامنظم در اهواز، جلسه ای را با حضور سرلشکر فلاحی (جانشین وقت ریاست ستاد مشترک)، سرلشکر ظهیرنژاد (فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش)، آقای غرضی (استاندار وقت خوزستان) و افراد دیگری ترتیب دادند. در آن جلسه تصمیم به اجرای عملیات آزادسازی سوسنگرد گرفته شد و واحدهای نظامی شرکت کننده در عملیات نیز مشخص گردید.

همان شب، آقای اشراقی داماد حضرت امام خمینی، در مکالمه ی تلفنی با آیت الله خامنه ای، پیام امام را ابلاغ کرد: «تا فردا سوسنگرد باید آزاد شود.»

اما چند ساعت مانده به شروع عملیات، به دستور بنی صدر، تیپ ۲ لشکر زرهی اهواز از شرکت در این عملیات منع گردید.

پس از اطلاع از دستور بنی صدر، حضرت آیت الله خامنه ای در نامه ای خطاب به فرمانده آن لشگر (سرهنگ قاسمی) دستور دادند تا طبق تصمیم قبلی، تیپ ۲ به موقع در عملیاتی وارد شود که منجر به آزادسازی سوسنگرد شد. دکتر چمران دیگر نماینده ی امام در شورای عالی دفاع هم در ذیل همین نامه بر ضرورت اقدام سریع و جلوگیری از اتلاف وقت بیشتر تاکید کرد. به مناسبت سالروز فتح سوسنگرد(۱)، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR نامه «دستور حضرت آیت الله خامنه ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز برای ورود به عملیاتی که منجر به آزادسازی سوسنگرد شد»(۲) را منتشر کرد.

متن نامه رهبر معظم انقلاب به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز در تاریخ ۲۶ آبان سال ۱۳۵۹ درباره ورود به عملیات آزاد سازی سوسنگرد به این شرح است:

سرکار سرهنگ قاسمی فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز

با سلام

شنیدم تیمسار ظهیرنژاد به شما تلفن کرده اند که تیپ ۲ فردا وارد عمل نشود مگر بنا به امر. و منظورشان امر آقای رئیس جمهور است. من این عدول از تصمیم عصر را قابل توجیه نمی دانم. این به معنای تعطیل یا به ناکامی کشاندن عملیات فردا است. استعداد دشمن چنان است که آن دو گروهان پیاده یارای کار درستی در برابر آن ندارند و اگر تیپ وارد عمل نشود در حقیقت تک انجام نگرفته است. صبح اگر برای تصمیم نهائی بخواهیم منتظر آمدن تیمسار ظهیرنژاد بمانیم وقت خواهد گذشت. جوانان ما در سوسنگرد حداکثر تا صبح مقاومت خواهند کرد و صبح زود اگر ما قدری بار دشمن را سبک نکنیم همه نابود خواهند شد و شهر کاملاً سقوط خواهد کرد. خلاصه اینکه به نظر و تشخیص ما کار باید به همان روال که عصر صحبت شد پیش برود و تیپ آماده باشد که صبح وارد عمل شود. در غیر این صورت مسئولیت سقوط سوسنگرد با هر کسی است که از این تصمیم عدول کرده است.

سیدعلی خامنه ای

متن نامه دکتر چمران:

من رسماً اعلام جرم می کنم

به نام نماینده امام و نماینده شورای عالی دفاع از این همه اهمال و اتلاف وقت و به هدر رفتن خون جوانان شکایت دارم؛ چند روز است که فریاد می کشم تا بالاخره دیشب جوابی شنیده شد، امروز انتظار عمل داشتم، متأسفانه نشد، امروز صبح در حضور سرکار و سرهنگ شهبازی ایرادات و نظرات خود را گفتم، و شما فکر کردید و جواب دادید که فردا صبح زود انجام می شود و الان می بینم که می خواهند به تأخیر بیندازند و این یعنی مرگ ۵۰۰ جوان و سقوط سوسنگرد و حمیدیه و اهواز و من در این صورت همه شما را در مقابل خدا و خلق مسئول می دانم.

دکتر چمران

اشاره رهبر انقلاب به ماجرای این نامه در شب فتح سوسنگرد:

در روز فتح سوسنگرد – چون میدانید سوسنگرد اشغال شده بود؛ بار اول فتح شد، دوباره اشغال شد؛ باز دفعه ی دوم حرکت شد و فتح شد – تلاش زیادی شد برای اینکه نیروهای ما – نیروهای ارتش، که آن وقت در اختیار بعضی دیگر بودند – بیایند و این حمله را سازماندهی کنند و قبول کنند که وارد این حمله بشوند. شبی که قرار بود فردای آن، این حمله از اهواز به سمت سوسنگرد انجام بگیرد، ساعت حدود یک بعد از نصف شب بود که خبر آوردند یکی از یگانهائی که قرار بوده توی این حمله سهیم باشد را خارج کرده اند. خب، این معنایش این بود که حمله یا انجام نگیرد یا بکلی ناموفق بشود. بنده یک یادداشتی نوشتم به فرمانده ی لشکری که در اهواز بود و مرحوم چمران هم زیرش نوشت – که اخیراً همان فرمانده ی محترم آمده بودند و عین آن نوشته ی ما را قاب کرده بودند و دادند به من؛ یادگار قریب سی ساله؛ الان آن کاغذ در اختیار ماست – و تا ساعت یک و خرده ای بعد از نصف شب ما با هم بودیم و تلاش میشد که این حمله، فردا حتماً انجام بگیرد. بعد من رفتم خوابیدم و از هم جدا شدیم.

سیام