دلیل اصلی گرد و غبار خوزستان، خشک شدن تالاب‌هاست

عصر جنوب: عضو کمیته علمی کنفرانس ملی رودخانه کارون گفت: متاسفانه در رسانه‌ها فقط از اهمیت جاری شدن آب در زاینده‌رود و تلاش برای تغذیه تالاب گاوخونی، بدون توجه به تبعات انتقال آب کارون از سرشاخه‌های آن در استان خوزستان صحبت می‌شود.

مهدی نورزاده‌حداد اظهار کرد: طبق بررسی‌های علمی صورت گرفته اثبات شده که بخش عمده‌ای از منابع گرد و غبار داخلی در اثر کاهش سطح آبی تالاب هورالعظیم بوده و بدیهی است درپی کاهش حق‌آبه زیست‌محیطی رودخانه­های منتهی به تالاب‌های شادگان و هورالعظیم این کانون‌ها فعال‌تر و پتانسیل تولید ریزگرد در آن‌ها افزایش خواهد یافت.

وی افزود: بی‌شک هرگونه برداشت از منابع آبی بالادست کارون بر میزان آب پایین‌دست تاثیر خواهد گذاشت و این امر در افزایش گرد و غبار و نیز در تجمیع و ترکیب آثار آلودگی آب و هوا نقش ویژه‌ای خواهد داشت. همچنین وجود طیف وسیعی از آلاینده‌ها از جمله فلزات سنگین و سایر آلاینده‌های شیمیایی در ریزگردهای به ورودی به استان خوزستان تایید شده است که بسیار خطرناک بوده و پس از گذشت زمان و با تجمع این مواد در بدن انسان باعث ایجاد بیماری‌های ریوی و سرطانی می­شود.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور خوزستان ادامه داد: طرح­های انتقال آب از سرشاخه‌های حوضه کارون علاوه بر اثرات منفی روی شرایط آب‌دهی و کیفیت آب پایین‌دست، باعث کاهش تولید انرژی برق‌آبی، کاهش عملکرد محصولات کشاورزی، ایجاد مشکلات عدیده برای طرح‌های پرورش ماهی و تبعات منفی در امنیت پایدار استان خوزستان می­شود.

نورزاده‌حداد گفت: از سوی دیگر افزایش جمعیت شهری و روستایی، تامین آب طرح‌های توسعه کشاورزی و صنعتی، برق‌آبی و نیازهای زیست محیطی همگی موجب افزایش نیازهای آبی پایین‌دست شده است؛ اما نکته نگران‌کننده افزایش تقاضاهای آبی طرح‌های انتقال بین‌حوضه‌ای است که با توجه به تغییرات اقلیمی و تشدید خشکسالی، باعث مشکلات زیادی در حوضه‌های مبدأ و حتی مقصد می­شود.

وی تصریح کرد: اجرای این طرح‌ها موجب افزایش تقاضا در کل منطقه و در نتیجه آن توسعه ناپایدار می­شود و این امر موجب آسیب‌پذیری بیشتر منطقه در برابر خشکسالی‌ها خواهد شد؛ نهایتا و در طول زمان تشدید خشکسالی­ها و با ادامه سوء مدیریت، آب اراضی حاصلخیز استان خوزستان تبدیل به شوره‌زار و بیابان خواهند شد.

نورزاده‌حداد در پایان گفت: به عبارت دیگر اراضی که باعث تولید و رونق اقتصاد و کشاورزی منطقه و کشور می­شوند و امنیت غذایی مردم را تامین می­کنند، تبدیل به منابع تولید ریزگرد و ایجاد بیماری­های مختلف برای مردم نواحی غربی کشور خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.