آغاز طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان در خوزستان

عصر جنوب: رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور اداره کل دامپزشکی استان خوزستان از شروع اجرای طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان در استان خوزستان خبر داد.

دکتر بهمن جوشن اظهار داشت: همزمان با شروع فصل سرد و آغاز مهاجرت پرندگان آبزی و آزادپرور به زیستگاه های استان خوزستان، مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان توسط اداره کل دامپزشکی استان با هدف بررسی میزان شیوع تحت تیپ های احتمالی آنفلوآنزا شامل H5,H7,H9 همزمان با سایر استانهای کشور از روز چهارشنبه شروع شده است.

وی افزود: برقراری کشیک های آنفلوانزا در شهرهای استان، بررسی گزارش های تلفات در طیور صنعتی، روستایی و طیور مهاجر با اعزام اکیپ و دامپزشک، انجام پایش بیماری آنفلوانزا با انجام نمونه گیری و آزمایش الایزا و HI و همچنین تشکیل ستادهای آنفلوانزای پرندگان در سطح استان از جمله اقدامات اداره کل دامپزشکی استان به منظور شناسایی و مقابله با حضور احتمالی این بیماری در فصول پرخطر است.

دکتر جوشن بیان کرد: رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه ای در واحدهای اپیدمیولوژیک طیور مهمترین عامل در پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان می باشد.

استان خوزستان دارای هشت واحد مرغ تخمگذار ، بیش از ۸۰۰ واحد مرغ گوشتی ، سه واحد مرغ تخمگذار و یک واحد مرغ مادر، مرغ جوجه کشی، بلدرچین و بوقلمون است.

هرساله دهها هزار پرنده مناطق سردسیر از عرض های شمالی و سیبری برای زمستان گذرانی و تخم گذاری به تالاب ها و مناطق ساحلی خوزستان مهاجرت می کنند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.