انتخاب شهردار توسط شهروندان موجب ثبات درمدیریت شهری می شود

عصر جنوب: معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به لایحه مدیریت شهری گفت: انتخاب شهردار توسط شهروندان که یکی از مفاد این لایحه است،در صورت تصویب در مجلس موجب ثبات مدیریت شهری می شود.
علی نوذرپور در حاشیه گردهمایی مدیران کل امور شهری و شوراهای اسلامی استان های سراسر کشور در هتل پارس اهواز اظهار داشت: تمامی انتخابات در کشور با حضور مردم برگزار می شود و اگر قصد داریم که انتخاباتی موفق داشته باشیم باید اجازه دهیم که تشکل های مختلف آزادانه در انتخابات حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: در خصوص انتخاب شهردار توسط شهروندان نیز در لایحه مدیریت شهری ذکر شده که این انتخابات همزمان با انتخابات شورا ها برگزار می شود .

نوذر پور افزود: به این ترتیب اگر بخشی از کاندیدا های شورای شهر بخواهند در انتخابات حضور داشته باشند همزمان می توانند شهردار خود را انتخاب و معرفی کنند.

وی در خصوص نحوه انتخاب شهردار عنوان کرد: تنها افرادی می توانند در انتخابات شهردار عضو شوند که دارای سوابق تحصیلی، تخصصی و اجرایی باشند.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصریح کرد: در انتخاب شهردار توسط شورای شهر تنها تعداد محدودی می توانند در خصوص انتخاب شهردار تصمیم گیری کنند اما انتخابات شهردار توسط مردم ضریب اطمینان از انتخاب فرد اصلح را بیشتر کند.

نوذر پور گفت: در لایحه مدیریت شهری ۲۹۷ ماده وجود دارد که یکی از مفاد آن انتخاب شهردار توسط مردم است.

وی ادامه داد: بر اساس این لایحه انتخاب شهردار در شهر های بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت توسط شهروندان انجام می شود .

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه عمر متوسط تصدی گری شهردار ها در کشور دو ونیم سال است گفت: این در حالی است که در نظام های مدیریتی پیشرفته، عمر مفید کار یک مدیر حداقل چهار تا پنج سال است.

نوذر پور تصریح کرد: لایحه مدیریت شهری به دقت در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها بررسی شده و از روز شنبه در کمیسیون های دولت مورد بررسی قرار می گیرد تا اشکالات این لایحه برطرف شود.

در لایحه مدیریت شهری پیشنهاد شده شهرداران به چه ترتیب انتخاب و وظایف شورای اسلامی شهرها به چه ترتیب تطبیق داده شود .

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.