تحول نظام آموزشی با ساخت استخر! / مدارس عشایری خوزستان در حال فروریختن

عصر جنوب: چند روز گذشته شاهد فرو ریختن مدرسه عشایری شهید جهانگیر دانشیان از مناطق عشایری واقع در روستای گچ کرسا شهرستان لالی بودیم که خوشبختانه دانش آموزی در آن لحظه در مدرسه حضور نداشت اما از این دست مدارس در خوزستان کم نیست و احتمال بروز فاجعه ای در مدارس فرسوده خواهد بود.
به‌رغم تمام اظهارات در زمینه تحول در نظام آموزشی کشور، هنوز هم بزرگ‌ترین مشکل دانش‌آموزان به‌ویژه در نقاط محروم، فضای فیزیکی مدارس است چنان که، چندی پیش فانی وزیر آموزش و پرورش نیز در این باره گفته بود: حدود یک‌سوم مدارس کشور نیاز به مقاوم‎سازی و ایمن‎سازی دارند و برخی فضاها نیز به تخریب و بازسازی مجدد نیاز مبرم دارند.

در شروع کار دولت دهم یک هدف‌گذاری در حوزه تحول نظام آموزشی انجام شد که شامل ساخت ۴۰۰‌ استخر شنا، چهارهزار سالن ورزشی و ۲۰هزار نمازخانه و نوسازی ۳۰هزار مدرسه در کشور بود. علاوه بر این، در اواخر دولت دهم هم مسئولان آموزش و پرورش در اغلب گزارش‌های خود به‌رغم ادعای احداث وعده‌های داده‌شده ادعا می‌کردند که بیش از ۵۰۰هزار کلاس درس در کشور هوشمندسازی شده است اما، بررسی‌ها نشان می‌دهد نه‌تنها کیفیت نظام آموزشی و ساختمان مدارس ارتقای چندانی پیدا نکرده است حتی مشکلات مدارس فرسوده همچنان پابرجاست. مشکلات فیزیکی مدارس و نبود امکانات گرمایشی به‌ویژه در مدارس مناطق دورافتاده، آن هم در زمانی که در آستانه فصل سرما قرار داریم، نگرانی‌های مربوط به این حوزه را دوچندان کرده است که در دولت تدبیر و امید نیز فکری برای آن شده است

قانون تأسیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشو در سال ۵۴ به منظور احداث و توسعه و ترمیم و نوسازی ساختمانهای مدارس تابع وزارت آموزش و پرورش و تهیه وسائل و تجهیزات مورد نیاز آنها و‌تعیین معیارها و استانداردهای مطلوب برای تجهیزات مدارس مذکور در وزارت آموزش و پرورش مصوب گردید و کار خود را آغاز کرد اما متاسفانه مسئولان این سازمان در استان خوزستان در خواب به سر می برند و علی رغم آمارهایی که در زمینه نوسازی مدارس می دهند شاهد مشکلات فرسودگی مدارس و عدم تجهیز آن ها به امکانات خصوصا در مناطق محروم استان هستیم و گویی به انتظار می نشینند تا خیری اقدامی در این زمینه انجام دهد بعد از خواب بیدار شوند و آن را به اسم سازمان تمام کنند.

نزدیک به دو ماه از آغاز سال تحصیلی می گذرد اما کمبود امکانات آموزشی هنوز بر سر دانش آموزان مدارس خوزستان سایه افکنده و آنان را با مشکلات متعددی همچون کمبود، نبود فضای آموزشی و یا فرسودگی فضای آموزشی مواجه کرده است.

بیش از ۵۰۰ نفر از کودکان روستای بخش سویسه واقع در ابتدای مسیر جاده اهواز- آبادان به دلیل نداشتن کلاس درس با مشکل جدی مواجه شده اند و همین امر باعث گردیده تا بخشداری سویسه از خیرین مدرسه ساز تقاضای کمک نماید. تنها یک مدرسه برای دانش آموزان ۱۰ روستای همجوار در نظر گرفته شده که آن هم به دلیل عدم اعتبار تکمیل نشده است. در همین زمینه شنیده شده است که مسئولین امر برای تامین کمبود کلاس درس این دانش آموزان در به در به دنبال اجاره و یا خرید کانکس می باشند؛ در حالی که این موضوع به عنوان مسکن موقتی بوده و راه حل مناسبی نیست.همچین سال ۹۱ نیز ۵ نفر از دانش آموزان پسر همین روستا به همین طریق با خودروهای عبوری تصادف کرده و همگی در جا کشته می شوند.این موارد و اتفاقات تلخ در حالی روی می دهد که هفت سال است ساخت مدرسه این روستا معطل مانده و به دلیل کمبود اعتبار به حال خود رها شده است.

مدرسه عشایری شهید جهانگیر دانشیان از مناطق عشایری واقع در روستای گچ کرسا شهرستان لالی می باشد که در پی بارندگی های اخیر دچار خسارات زیادی شد .

دانش آموزان این مدرسه که پس از باران های زیاد مدرسه خود را ویران شده می بینند امیدوارند به زودی مشکل مدرسه آن ها حل شده و در یک مکان مناسب بدون دغدغه سرمای هوا و بارش باران به کسب تحصیل بپردازند اما نمی دانند که بزرگترین لطف مسئولان به آن ها کانکسی بدون تجهیزات است.

این در حالی است که مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان از فرسودگی ۵۰ درصدی مدارس عشایر خوزستان خبر می دهد و می گوید: جمعیت دانش آموزی استان خوزستان در مدارس عشایری ۱۴ هزار نفر است که در ۵۷۳ مدرسه تحصیل می کنند.

وی ادامه می دهد: مبلغ ۵۰ میلیارد ریال از سوی استانداری خوزستان برای بهبود وضعیت مدارس عشایری در نظر گرفته شده است که تا حدودی برخی از مشکلات در زمینه چادر، کانکس و غیره را برطرف می‌کند.

چه بسیار دانش آموزانی که در روستاهای اندیکا، لالی و… در کانکس های فاقد سیستم سرمایشی و گرمایشی درس می خوانند اما باید به آن ها دلداری داد که کانکس های شما بسیار امن تر از کلاس های مخروبه دانش آموزان ایذه ای و شادگانی و… است که هر لحظه ممکن است بر سر آن ها آوار شود.

مظلوم‌ترین قشر جامعه کودکان هستند که اتفاقا واجب‌ترین کار کمک و خدمت به آنان است چراکه این افراد آینده‌سازان کشور هستند و اگر اینگونه فکر کنیم باید برخورداری از بهترین امکانات و فضای آموزشی را برای آنها قائل شویم در اتفاقی هم که چند روز گذشته در مدرسه عشایری شهید جهانگیر دانشیان رخ داد جای شکر دارد که کشته‌ای در این حادثه نداشتیم اما، مطمئن باشید که این اولین و آخرین حادثه در استان مان نخواهد بود و هر لحظه باید منتظر باشیم که اتفاق بدی به وقوع بپیوندد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.