فقط می توانم بگویم چه بلایی بر سر ریه ها امده است / به صراحت بگویم مشکل ساده نیست / من قربانی این داستان هستم

عصر جنوب: دکتر ایدنی اظهار داشت: اگر رسانه دنبال این است که مثلا بگویددکتر إیدنی فلان مطلب را گفته ،نمی توانم حرفی بزنم، بنده مسؤول این نیستم که بگویم در هوا چه آلودگی وجود دارد و یا چه صنعتی مقصر است؟ من مسؤول این هستم که بگویم این ریه چه مشکلی پیدا کرده؟ من با تبعات این مشکل مواجه هستم و عوارض آن.
دکتر ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی از پاسخ به  سوالی در خصوص آمار دقیق افرادی که در بارندگی های اخیر دچار مشکل تنفسی شدند سر باز زد و گفت: من آمار روزانه مراجعات به بیمارستانها را پس از بارندگی دقیقا دارم ولی آمار را نمی توانم اعلام کنم فقط به شما می گویم که آمار بیشتر از ۱۰۰۰نفر بوده است و باید به صراحت بگویم مشکل ما ساده نیست،ولی علت شناسی آن سخت تر از خود مشکل است.

ایدنی در خصوص عامل و یا عوامل دخیل در این پدیده نیز پاسخ روشن و قاطعی نداد و گفت:ما نمی توانیم بگوئیم که فقط فلان عامل مشخص دلیل این قضیه است، اگر رسانه دنبال این است که مثلا بگوید دکتر إیدنی فلان مطلب را گفته ، نمی توانم حرفی بزنم،باید بگویم که بنده یک فرد دانشگاهی هستم و باید هرچه حرف می زنم پشت سر حرفهایم مستندات هم داشته باشم،اگرحرفی بزنم که مستندات نداشته باشد بار حقوقی برایم خواهد داشت.
وی ادامه داد:پس نمی توانم بگویم مثلا فلان صنعت در این قضیه متهم است،من به چیزی که رسیده ام این است که الآن به شما می گویم مشکل ما این است که تحریک پذیری مجاری تنفسی در استان ما بیشتر از حد معمول است، شاید بشود گفت علت مشکل أنباشت و مواجهه طولانی مدت  ریه و مجاری تنفسی خوزستانی ها با آلاینده هاست  .

ایدنی اولین متهم مشکلات تنفسی پس از بارندگی را ریزگرد ها خواند و گفت:شاید بشود گفت علت مشکل أنباشت مواجهه طولانی مدت با آلاینده هاست، اولین متهمش هم ریزگردها است،درهمه جای دنیا اینگونه است که وقتی بارندگی ایجاد شود سطح بعضی از آلاینده ها باعث تحریک پذیری می شود که در این سالهای أخیر أثر تجمعی داشته است.

وی در پاسخ این سوال خبرنگار که  چرا فقط در این دو سال اخیر تجمع آلایندگی ها در ریه های خوزستانی ها موجب بروز مشکلات تنفسی شده در صورتی که در سالهای اخیر با وجود ریزگرد ها و همین آلاینده ها خبری از مشکلات تنفسی به این حجم و تعدد نبود، گفت:بنده مسؤول این نیستم که بگویم در هوا چه آلودگی وجود دارد و یا چه صنعتی مقصر است؟ من مسؤول این هستم که بگویم این ریه چه مشکلی پیدا کرده؟ من با تبعات این مشکل مواجه هستم و عوارضش، بنده قربانی این داستان هستم، بطور مثال شما از آدم قربانی می پرسید که چه کسی توی گوش تو زده است؟

ایدنی گفت:بالاخره یک اتفاقی افتاده و یک تبعاتی هم برایمان داشته است،اگر تولیت کنترل هوای شهر هم با من بود، من می توانستم بگویم چه کنیم؟ وقتی یک اتفاقی می افتد ما علت ها را می دانیم که مثلا این چهار،پنج مورد است، ولی بنده الان نمی توانم بگویم که مثلا دی اکسید نیتروژن درهوا بالا بوده و بگویم چون دی اکسیدنیتروژن بالا بوده و فلان صنعت دی اکسید نیتروژن را بالا می برد پس فلان صنعت متهم اصلی است!

وی افزود:اگر همین الان بگویم فلان صنعت دی اکسید نیتروژن را بالا برده رسانه ها و افکار عمومی از من می پرسند که مگر شما سطح دی اکسید نیتروژن را در هوای شهر داشته ای؟ ,و چون نداشته ام پس نمی توانم که هیچ صنعتی را متهم کنم .

ایدنی گفت:قضیه این است که هر کسی که هوا را اندازه گیری می کند، باید بگوید در آن زمان که این بحران رخ داده سطح این عوامل آلاینده در شهر بالا بوده است،حالا عوامل آلاینده هم خیلی زیاد است،بنده فقط می توانم بگویم که چه بلایی بر سر ریه ها آمده و چه کسانی می توانند این بلا را بر سر ریه بیاورند؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ضمن اعلام  انجام وظیفه حوزه سلامت در این زمینه گفت: از صدا و سیما،  رسانه ها، نشریات و…بپرسید که آیا ما وظیفه خود را انجام داده ایم یا خیر؟ما اطلاع رسانی و آموزش خود را انجام داده ایمبه  خاطر همین هم هست که علی رغم بارندگی ولی امسال حجم کسانی که این دفعه به بیمارستان ها مراجعه کرده اند بسیار کمتر از دفعات قبل بوده است، چون بنده به وظیفه خود عمل کرده ام و اینها همه هزینه هم برایمان دربرداشته است.

 

اهواز نوین

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.