توزیع ذرت خارجی در خوزستان ممنوع شد

عصر جنوب: مدیرکل پشتیبانی اموردام خوزستان از ممنوعیت توزیع ذرت دانه ای خارجی در مرغداری ها و دامداری های خوزستان در موقع برداشت این محصول در استان خبر داد.
عباس ملکی نیا هدف از ممنوعیت توزیع ذرت خارجی را حمایت از کشاورزان ذرت کار خوزستان و جلوگیری از کاهش قیمت این محصول استراتژیک عنوان کرد و اظهار داشت: دامداران و مرغداری های خوزستان نیاز به این نهاده را از ذرت تولیدی داخلی استان با قیمت مصوب تامین می کنند.

وی با بیان این که عملیات برداشت ذرت دانه ای استان خوزستان از نیمه دوم آبان امسال شروع می شود از برنامه اداره کل پشتیبانی امور دام خوزستان برای خرید ذرت دانه ای استان با قیمت مصوب خبر داد.

ملکی نیا گفت: خرید ذرت دانه ای کشاورزان استان خوزستان توسط شرکت توسعه ذرت مستقر در شوش وابسته به اداره کل پشتیبانی امور دام خوزستان انجام می شود.

مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان با اشاره به این که خرید ذرت دانه ای باقیمت مصوب با مشارکت تعاون روستایی خوزستان نیز انجام می شود افزود: هیچ محدودیتی در خرید ذرت دانه ای با قیمت مصوب وجود ندارد.

ملکی نیا تصریح کرد: پارسال برای نخستین بار حدود ۴۴هزار تن ذرت دانه ای به قیمت توافقی از کشاورزان استان خوزستان خریداری شد ولی امسال با برنامه ریزی بهتری و با حجم بیشتری اقدام به خرید ذرت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:خرید ذرت دانه ای از کشاورزان ذرت کار استان به گونه ای برنامه ریزی شده که این محصول روی دست آنان نماند و کشاورزان انگیزه کافی برای کشت مجدد این محصول در سال آینده زراعی را داشته باشند.

مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان پیش بینی کرد امسال حدود یک میلیون تن ذرت دانه ای از مزارع استان خوزستان برداشت شود.

وی به کشاورزان ذرت کار خوزستان اطمینان داد نگران فروش دست رنج خود با قیمت مناسب نباشند.

در سال های اخیر به علت ورود بی رویه ذرت خارجی در موقع برداشت این محصول ، کشاورزان ذرت کار خوزستانی قادر نشدند محصول تولیدی خود را حتی به قیمت مصوب و توافقی به فروش برسانند که این مساله سبب ورود دلالان و واسطه ها به این عرصه شد.

امسال حدود یکصد هزار هکتار از اراضی خوزستان زیرکشت محصول ذرت قرار گرفته است.

شوش ، اندیمشک ، دزفول، شوشتر ، بهبهان و گتوند از مناطق عمده کشت ذرت در خوزستان به شمار می آیند.

استان خوزستان با ۱٫۲میلیون هکتار اراضی کشاورزی سالانه ۱۳٫۲میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش بیش از ۶۰هزار میلیارد ریال تولید می کند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.