برای اولین بار در کشور ۱۲ پست GIS برای خوزستان خریداری شد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیر عامل برق منطقه ای خوزستان گفت: برای اولین بار در کشور ۱۲ پست ( ۱۳۲ کیلوولت) GIS با تکنولوژی ABB سوئیس برای خوزستان خریداری شد.

محمود دشت بزرگ روز پنج شنبه در گفت و گو با  ایرنا اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۵۰ میلیون دلار را در لایحه بودجه پیش بینی کرد که برای توسعه و تقویت زیرساختهای برق استان خوزستان به قانون بودجه تبدیل شد.
وی افزود: همه مراحل مربوط به خرید ۱۲ پست GIS انجام شده است اما باید مجوزهای لازم برای انعقاد قرارداد این پستها از سوی هیات سه نفره دولت صادر شود که امیدواریم حداکثر ظرف یک هفته آینده انجام شود و مجوزها داده شود تا قرارداد مربوطه به فروشنده ابلاغ شود.
مدیر عامل برق منطقه ای خوزستان با اشاره به ویژگی های این قرارداد توضیح داد: برای اولین بار پست‌های برق GIS با تکنولوزی ABB سوئیس در داخل کشور اجرا می‌شود که خروجی این انتقال تکنولوژی برای اولین بار در کشور در استان خوزستان خواهد بود.
وی ادامه داد: این قرارداد در صورت انعقاد به صورت منحصر به فرد در کشور خواهد بود، که براساس آن در ۱۲ نقطه استان ۱۲پست برق ۱۳۲ کیلو ولت نصب و اجرایی می شود که ۶ پست متعلق به شهرستان اهواز و ۶ پست دیگر مربوط به سایر نقاط استان است.
دشت بزرگ بیان کرد: هم اکنون نیز برنامه ریزی شده تا سه دستگاه دیگر به این پست ها اضافه کنیم.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی پست ها در قرارداد ۱۸ ماه برنامه ریزی شده است که در حال حاضر منتظر اعطای مجوز هستیم و به محض صدور مجوز قرارداد را آغاز می‌کنیم.
مدیر عامل برق منطقه ای خوزستان بیان کرد: از سه ماه قبل، مذاکرات لازم با شرکت ABB را انجام دادیم که با پیش بینی شرایط تحریمی و به رغم این که قراداد پروژه ابلاغ نشده ولی با هماهنگی فروشنده، ۱۲ پست وارد کشور شده که به زودی در خط تولید و مونتاژ قرار می‌گیرد و به استان حمل می‌شود.

پست های برق( GISمخفف Gas Insulated substations) یا پست های عایق گازی نسل جدیدی از پست های برق هستند که قرار است جایگزین پست های معمولی عایق هوا (AIS (Air Insulated substations) شوند.
از مهمترین ویژگی های پست GIS می توان به کاهش قابل توجه ابعاد این پست فوق توزیع، نیاز نداشتن به عملیات نگهداری دوره ای کوتاه مدت، کلاس حفاظت بالا، مناسب برای نواحی آلوده و البته گران تر بودن آن نسبت به پست های قدیمی(AIS) اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی