خوزستان تا ده‌سال آینده جای زندگی نیست/ زمین های خوزستان تا هزار سال قابل کشت نخواهند بود

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با انتقاد از ورود فاضلاب و پساب های نیشکر به تالاب های خوزستان، گفت: با توجه به معضلات متعدد زیست محیطی مشخص نیست خوزستان تا ده سال آینده جای زندگی باشد.

هدایت الله خادمی با انتقاد از اینکه حفاری و فعالیت های نفتی موجب تشدید خشکی تالاب هورالعظیم شده است، گفت: اقدامات وزارت نفت موجب خشکی تالاب ها، زمین های کشاورزی و نخیلات خوزستان شده متاسفانه وضعیت تالاب هورالعظیم بحرانی و بسیار نگران کننده است.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه مردم خوزستان سال ها است با ریزگردهای ناشی از خشکی تالاب ها و سدسازی های غیرکارشناسانه دست و پنجه نرم می کنند، افزود: متاسفانه حیات بخشی از تالاب های خوزستان به دلیل خشکسالی، تاسیسات نفتی و ورود فاضلاب و پساب های نیشکر در معرض تهدید قرار گرفته است و این موضوع شیوع ریزگردها را به دنبال داشته است.

تالاب های خوزستان از مخاطرات زیست محیطی سدسازی کشور ترکیه در امان نمانده است

وی با یادآوری اینکه تالاب های خوزستان از مخاطرات زیست محیطی سدسازی کشور ترکیه نیز در امان نمانده است، ادامه داد: ترکیه بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی سدهای بسیاری را بر روی دجله و فرات احداث کرده که این اقدام تاثیر بسیار منفی بر روی تالاب های ایران به ویژه هورالعظیم و هورالهویزه داشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برای احیای تالاب هورالعظیم باید اقدامات گسترده و وسیعی انجام شود، تصریح کرد: متاسفانه شاهد اقدام موثری از سوی دولت برای احیای تالاب نیستیم.

سد گتوند محیط زیست خوزستان را نابود کرده/ زمین های خوزستان تا هزار سال قابل کشت نخواهند بود

سد گتوند به عنوان بزرگترین اشتباه مهندسی دنیا محیط زیست خوزستان را نابود کرده به گونه ای که حتی تا هزار سال دیگر زمین های خوزستان قابل کشت نخواهند بود

خادمی تامین حقابه را مهمترین راهکار احیای تالاب هورالعظیم دانست و گفت: سد گتوند به عنوان بزرگترین اشتباه مهندسی دنیا محیط زیست خوزستان را نابود کرده به گونه ای که حتی تا هزار سال دیگر نیز زمین های خوزستان قابل کشت نخواهند بود.

خوزستان تا ده سال آینده جای زندگی نیست

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان افزود: بی شک با اقدامات اشتباهی و غیرکارشناسی که در خوزستان انجام شده مشخص نیست که ظرف ده سال آینده خوزستان جای زندگی باشد البته در حال حاضر نیز مهاجرت ها از خوزستان افزایش یافته در گذشته تنها جنوب غرب خوزستان درگیر معضل ریزگردها بود اما در حال حاضر به مرکز و شمال شرق خوزستان رسیده است که بی شک چند سال آینده نیز تبعات آن دامنگیر اصفهان و تهران خواهد شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.