گزارش؛

سگ‌های ولگرد و بیماری کیست هیداتیک / گلایه از عدم همکاری شهرداری‌ها

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: اهواز کلانشهری که با معضل جولانسگ‌های ولگرد در مناطق مختلف دست به گریبان است و افزایش سگ های ولگرد در سطح شهر سبب بروز مشکلات فراوان برای شهروندان و ایجاد نگرانی از خطرات و مبتلا شدن به بیماری های مرتبط با آن ها نیز شده است.

این سگ ها باعث به خطر انداختن سلامت، ایجاد رعب و وحشت، سلب آسایش و معضلی جدی برای شهروندان مبدل شده است.

درخصوص ازدیاد سگ های ولگرد در سطح شهر و ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان اهوازی با رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفتگویی داشتیم.جولان سگ های ولگرد در خیابان های اهواز/ معضلی جدی برای شهروندان اهوازی

مهرداد شریفی، رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: یکی از چالش هایی که امروزه حوزه سلامت کلانشهر اهواز با آن روبرو است، مبحث حیوانات ناقل بیماری از جمله سگ های ولگرد است که اگر اقدامات پیشگیرانه همکارانمان در مرکز بهداشت استان خوزستان نباشد با توجه به گزش بالا می توانند منجر به مرگ و میر شوند.

وی افزود: توصیه اول برای حل این مشکل این است که سایتی را برای زنده گیری در نظر بگیرند و با همکاری سازمان دامپزشکی، مراکز بهداشت و شهرداری کلانشهر اهواز کار عقیم سازی انجام شود.جولان سگ های ولگرد در خیابان های اهواز/ معضلی جدی برای شهروندان اهوازی

وی در خصوص نحوه جمع آوری سگ های ولگرد در سطح کلانشهر اهواز بیان کرد: در کشور به کارگروه های استانی و شهرستانی شیوه‌های مصوب و تائید شده‌ ابلاغ ‌شده تا جمعیت سگ‌ها را کنترل نمایند .

شریفی برخورد و جمع آوری سگ های ولگرد با شهرداریرا وظیفه عنوان کرد و اظهار داشت: کنترل جمعیت سگ‌ های ولگرد، دستورالعمل مصوب پاییز ۸۷ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بوده است.

لزوم همکاری شهرداری جهت رفع معضل سگ های ولگرد

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز بر لزوم همکاری شهرداری های مناطق در امر اتلاف و جمع آوری سگ های ولگرد در سطح مناطق و خیابان های اهواز برای مرتفع کردن بخشی از این مشکل تاکید کرد.جولان سگ های ولگرد در خیابان های اهواز/ معضلی جدی برای شهروندان اهوازی

 

مهرداد شریفی موضوع سگ های ولگرد را به عنوان یک آسیب موجود در سطح شهر  اهواز  دانست و گفت: به منظور برقراری امنیت روحی و روانی شهروندان نیازمند عزم راسخ مسئولان جهت برطرف کردن این معضل اجتماعی است و امیدواریم با توجه به همکاری و تعامل روز افزون ادارات این چالش نیز رفع شود.

مدیریت پسماندها راهی جهت مهار سگ های ولگرد

وی افزود: علت وجود سگ‌های ولگرد در سطح کلانشهر اهواز باید از جنبه های مختلفی از جمله؛ مدیریت پسماند همچون زباله و نخاله در سطح شهر، اجرای دستورالعمل های مصوب شده در راستای کنترل سگ های ولگرد و غیره مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا این سگ‌ ها جهت تأمین خوراک خود به داخل شهر حمله آورده و نداشتن مدیریت صحیح زباله‌ ها زمینه سازی را برای وجود سگ های ولگرد در سطح شهر افزایش می دهد.جولان سگ های ولگرد در خیابان های اهواز/ معضلی جدی برای شهروندان اهوازی

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز بیان داشت: سگ های ولگرد می توانند باعث بروز بیماری های مختلفی در بین  انسان ها شوند که  از جمله این بیماری ها می توان به هاری، کیست هیداتیک اشاره کرد.

کلیه خدمات به فرد گزش شده کاملا رایگان است

وی اظهار کرد: در صورتیکه فردی دچار گزش با سگ های ولگرد شد، بیمار را باید به سرعت به مراکز بهداشتی و بیمارستان منتقل کرد و به محض انتقال سریع مصدوم به بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی  محل گزیدگی با سگ را به مدت ۲۰ دقیقه با آب و صابون شستشو داده و سپس توسط پزشک تلفیق واکسن و سرم نمایند.

شریفی در پایان اذعان داشت: کلیه خدمات به فردی که دچار حیوان گزیدگی می شود و این هزینه بیش از یک میلیون تومان می باشد کاملاً رایگان است.

جهت حل این مشکل و به منظور مرتفع کردن این معضل شهری که این روزها زندگی شهروندان اهوازی را به مخاطره انداخته است با رییس شورای شهر اهواز گفتگویی کردیم.جولان سگ های ولگرد در خیابان های اهواز/ معضلی جدی برای شهروندان اهوازی

 

محمد جعفر فلسفی، رییس شورای شهر اهواز اظهار داشتاعضای شورای شهر اهواز خود را موظف می داند که پیگیر این مساله باشد و سازمان پسماند در حیطه وظایفش است که به این مساله به صورت جدی بپردازد.

فلسفی افزود: این موضوع را باید با هم ببینیم، از این جهت انتظاری که ما داریم این است که سلامت و آسایش مردم مورد توجه قرار بگیرد.

در سال گذشته بیش از ۳ هزار نفر دچار گزش با سگ های ولگرد شده اند و به جاست تا شهرداری و مسئولان امر فکری اساسی جهت مبارزه با این مشکل اتخاذ نمایند و امید داریم قبل از بروز خطرات ناگوار بر اساس دستورالعمل و آئین نامه های موجود نسبت به کنترل و جمع آوری سگ های ولگرد در سطح کلانشهراهواز اقدامات لازم صورت گرفته شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.